Kliknite pre stiahnutie žiadosti o prijatie do zamestnania.
Ako napísať žiadosť o prijatie do zamestnania
V dnešnom svete sa ľudia viac orientujú na kariéru. Je to spôsobené posunom od spoločnosti, v ktorej jednotlivci pracujú pre svoje rodiny a komunity, k spoločnosti, v ktorej pracujú pre seba. Na to, aby ste boli v tejto oblasti úspešní, potrebujete všestranné vzdelanie, ktoré zahŕňa všetko od počítačových kurzov a vysokoškolských kurzov až po odbornú prípravu na školách. Ale hoci je dôležité mať všetky tieto zručnosti za sebou, to, čo ľudí skutočne odlišuje, je to, ako tvrdo sú ochotní pracovať na dosiahnutí svojich cieľov. Preto vám prinášame návod, ako môžete začať so získavaním zamestnania:
1) Urobte si prieskum o spoločnostiach, ktoré by mohli prijímať zamestnancov na podobné pozície, ako je tá vaša – na internete aj prostredníctvom nadväzovania kontaktov s priateľmi/rodinou, ktorí poznajú niekoho, kto pozná niekoho v danej spoločnosti;
2) Vypracujte životopis, ktorý je prispôsobený pozícii, o ktorú sa uchádzate – nezabudnite uviesť svoje zručnosti, skúsenosti a vzdelanie tak, aby ste čo najlepšie ukázali, ako sa na danú pozíciu hodíte;
3) LinkedIn je skvelý zdroj informácií, ktorý môžete využiť pri hľadaní práce – vytvorte si profil a spojte sa s ľuďmi, ktorí pracujú v spoločnosti, o ktorú máte záujem. Možno vám pomôžu dostať váš životopis pred tú správnu osobu alebo vám dokonca dohodnú pohovor;
4) Pripravte sa na pracovné pohovory tak, že si preštudujete webové stránky spoločnosti a vyhľadáte si bežné otázky kladené na pohovoroch pre danú oblasť. Oblečte sa profesionálne a buďte pripravení odpovedať na všetky otázky, ktoré vám môžu položiť, prečo ste najlepším kandidátom na danú prácu.
Na čo sa pripraviť pred pracovným pohovorom?
Otázka: Aký je rozdiel medzi životopisom a CV?
Odpoveď: Životopis a CV je to isté v skratke je to krátky prehľad vzdelania, zručností a odborných skúseností.
Otázka: Ako zistím, či má pre mňa zamestnávateľ pripravené konkrétne otázky na pohovor?
Odpoveď: Hoci na túto otázku neexistuje odpoveď, je dobré pozrieť sa na ich webovú stránku a vyhľadať si všetky zmienky o otázkach, ktoré môžu mať. Ak na stránke nič nenájdete, nezabudnite sa opýtať, keď budete na pohovore!
Otázka: Potrebujem sprievodný list?
Odpoveď: Sprievodný list je vždy príjemným spestrením, ale nie je nevyhnutne potrebný. Môže vám však pomôcť vyniknúť pred zamestnávateľmi, ktorí by mohli nájsť vašu žiadosť v kope ostatných uchádzačov. Jeho obsah sa bude líšiť v závislosti od vašej kariérnej cesty a pracovných skúseností, ale nezabudnite uviesť, prečo máte o danú spoločnosť a/alebo pozíciu záujem.
Otázka: Aké sú bežné otázky na pracovnom pohovore, ktoré sa zamestnávatelia môžu pýtať na mňa osobne alebo na moje profesionálne ciele a ciele v spoločnosti, o ktorú sa uchádzam?
Odpoveď: Najčastejšie otázky na pracovnom pohovore sú:
1. Aký je váš obľúbený predmet v škole?
2. Keby ste mohli mať tri veci na opustenom ostrove, čo by to bolo a prečo?
3. Kedy ste boli v živote najšťastnejší? Čo vás vtedy urobilo šťastným?
4. Zamysleli ste sa nad tým, ako bude váš život vyzerať o päť rokov?
5. Keby ste mohli zmeniť jednu vec na svete, čo by to bolo a prečo?
Čo dodať na záver
Uchádzanie sa o zamestnanie môže byť nervózne, ale nemusí. Ak budete postupovať podľa krokov uvedených v tomto článku – vyhľadáte si zamestnávateľov, ktorí by mohli potrebovať niekoho s vašimi zručnosťami, prispôsobíte tomu svoj životopis a profil na sieti LinkedIn, pripravíte sa na pohovor preštudovaním webových stránok spoločností a bežných otázok kladených na pohovore v oblasti práce, o ktorú sa uchádzate – potom nie je dôvod, prečo by ste nemali dostať ponúkanú prácu!
Uchádzanie sa o zamestnanie je však viac než len posielanie životopisov; je to o tvrdej práci, aby ste sa čo najlepšie prezentovali a aby náboroví pracovníci chceli zamestnať práve VÁS.
Kliknite pre stiahnutie žiadosti o prijatie do zamestnania.
Jozef Mrkvička, Moja ulica 123, 831 02 Bratislava
Firma, s.r.o.
Ulica firmy 2
811 01 Bratislava
Žiadosť o prijatie do zamestnania
Na základe Vášho inzerátu na profesii, uverejneného dňa 11.10.2020 sa uchádzam o pracovnú pozíciu vedúceho pracovného tímu.
Ponuka voľného pracovného miesta vo Vašej spoločnosti ma oslovila. Z predchádzajúcich zamestnaní mám skúsenosti s prácou s počítačom. Plynule hovorím po anglicky a písmom ovládam nemecký jazyk. Ovládam strojopis a na úrovni používateľa prácu s PC – Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Internet.
Mojimi výhodami sú spoľahlivosť, dochvíľnosť, komunikatívnosť a flexibilita.
Rád Vám doplním ďalšie potrebné informácie na osobnom pohovore. Za posúdenie mojej žiadosti vopred ďakujem.
V Bratislave dňa: …………………..
Podpis: ……………………….
Prílohy: životopis, motivačný list