Skip to main content

Palestinský filmár Mohamed Jabaly získal cenu za najlepšiu réžiu za film ‚Life Is Beautiful.‘

War Documentary ‘1489’ získava hlavnú cenu na IDFA

1489, arménsky vojnový dokument od režisérky Shoghakat Vardanyan, získal hlavnú cenu za najlepší film na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Amsterdame (IDFA). Cena je spojená s finančnou odmenou 15 000 eur (16 000 dolárov).

Vo filme Vardanyan zaznamenáva svoje a úsilie svojej rodiny zistiť, čo sa stalo jej bratovi Soghomonovi, 21-ročnému študentovi a hudobníkovi, ktorý sa blížil k ukončeniu svojej povinnej vojenskej služby, keď vypukol konflikt medzi Arméniou a Azerbajdžanom v septembri 2020. Soghomon sa stal nezvestným, identifikovaným len anonymným číslom 1489.

Porota IDFA povedala, že 1489 je „film, ktorý pôsobí ako prenikavé svetlo, ktoré osvetlí obrovskú skrytú vnútornú krajinu smútku a vytvára hmatateľnú prítomnosť z neznesiteľnej neprítomnosti. Kino ako nástroj prežitia – umožňuje nám všetkým pozrieť sa na veci, ktoré by sme radšej nevideli. A nakoniec, nezabudnuteľný príklad kina ako aktu lásky.“

Významný palestinský režisér ocenený na IDFA

Cenu IDFA za najlepšiu réžiu získal palestinský filmár Mohamed Jabaly za jeho osobný filmový esej Life Is Beautiful. Jabaly sa ocitol v Nórsku potom, čo navštívil krajinu na výmene a hranice jeho domova v Gaze boli zatvorené, čo ho dočasne zbavilo štátnej príslušnosti. Film kontrastuje jeho zdanlivo idylický život na vidieku v Nórsku, kde komunita v Tromsø robí všetko pre to, aby ho podporila, s bolestivými obrázkami a správami, ktoré dostáva od svojej rodiny a priateľov v Gaze.

Aktuálny konflikt v pásme Gazy medzi Izraelom a Hamasom bol predmetom ostrej diskusie na tohtoročnom IDFA. Pro-palestinskí protestujúci narušili otváracie nočné ceremónie festivalu a obaja pro-izraelskí a pro-palestinskí filmári kritizovali organizátorov festivalu za vyjadrenia v súvislosti s vojnou. Niekoľko režisérov stiahlo svoje filmy z festivalu na protest.

Ocenenia v sekcii Envision

V sekcii Envision IDFA získali cenu za najlepší film Ariel Kuaray Ortega a Ernesto de Carvalho za svoj brazílsky dokument Canuto’s Transformation, ktorý skúma mýtický príbeh z domorodého spoločenstva Mbyá-Guaraní o dedinčanovi, ktorý sa premenil na jaguára. Ocenenie za najlepšiu réžiu v súťaži Envision získala Kumjana Novakova za Silence of Reason, ktorý skúma masové znásilnenia žien a dievčat v Bosne a Hercegovine srbskými bojovníkmi počas bosnianskej vojny.

Zdroj