Vitamín D si v uplynulom období vyslúžil veľa pozornosti, pretože jeho dostatok prispieva k lepšiemu zvládaniu rôznych vírusových ochorení. Viete, čo ovplyvňuje vitamín D v našom tele, ako by ste si mali zabezpečiť jeho dostatočný príjem a prečo ho z potravy nezískate dosť?
Nedostatok vitamínu D môže spôsobovať rôzne problémy
Dlhodobý nedostatok vitamínu D má rôzne dôsledky. Často zhoršuje prejavy a priebeh rôznych ochorení vrátane autoimunitných. Môže napríklad stáť za zhoršením osteoporózy či znížením celkovej obranyschopnosti organizmu. Veľký pozor na dostatok vitamínu D by si mali dávať ľudia trpiaci obezitou, cukrovkou či ochoreniami srdca.
Vitamínu D sa zároveň pripisujú protivírusové a protizápalové účinky a veľmi užitočný je aj počas tehotenstva, kedy znižuje riziko preeklampsie.
Odkiaľ prijímať vitamín D?
O „déčku“ sa často hovorí, ako o vitamíne zo slnka, pre ktorého dostatok sa stačí raz za čas poopaľovať a nevyhýbať sa slnečnému svitu. Síce sa vytvára v pokožke, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu, avšak na to aby ste ho mali stále dostatok, museli by ste sa slnku vystavovať každý deň. Navyše, v zime u nás nie je tak veľa slnečného svetla, takže zabezpečiť si dostatočný príjem vitamínu D po celý rok len zo slnka nie je možné.
Mohlo by vás zaujímať: Čo je vakcínová diplomacia a ako do nej zapadajú USA a COVAX?
Ďalším zdrojom vitamínu D sú potraviny, zďaleka však nie všetky. Obsahujú ho tučné ryby, ako je napríklad losos, treska či sardinky. Vitamín D nájdete ale aj v masle, vajciach či pečienke. Pre ľudí, ktorí sa nevyhýbajú živočíšnej strave, je teda aj bežný jedálniček určitým spôsobom zdrojom vitamínu D.
Na mieste je v každom prípade otázka či je možné prijať dostatok vitamínu D len z potravy. Jesť totiž vo veľkom tučné ryby, maslo a vajcia tiež nie je celkom vhodné, najmä ak má byť váš jedálniček pestrý a vyvážený. Dostatočný príjem „déčka“ si preto treba zabezpečiť inak. Tým najefektívnejším spôsobom v dnešnej hektickej dobe sú doplnky výživy s obsahom vitamínu D3 a D2, ktoré sú dostupné v rôznych formách. Na dopĺňanie vitamínu D treba pamätať najmä na jeseň a v zime, kedy je obranyschopnosť organizmu pomerne ťažko skúšaná.
Zdroj obrázkov: pixabay.com, etabletka.sk