Skip to main content

Richard Baneham, dvojnásobný držiteľ Oscara za vizuálne efekty v Avatare, bude ocenený na Oscar Wilde Awards

Akcia sa vracia do domova Bad Robot v Santa Monice 7. marca. Richard Baneham, rodák z Dublinu, špecialista na vizuálne efekty a animáciu, ktorý získal Oscary za svoju prácu na pôvodnom Avatare a pokračovaní The Way of Water, bude poctený na nasledujúcich Oscar Wilde Awards.

Oscar Wilde Awards a Richard Baneham

18. ročník podujatia, ktorý organizuje US-Ireland Alliance, je naplánovaný na návrat 7. marca do domu Bad Robot v Santa Monice, produkčnej spoločnosti J.J. Abramasa a Katie McGrath. Táto neformálna udalosť si pripomína prácu tých z Írska – aj niektorých, ktorí nie sú – ktorí prispievajú k filmu, televízii a hudbe.

„Sme nadšení, že môžeme oceniť Richieho,“ povedala zakladateľka US-Ireland Alliance Trina Vargo. „Nielenže je vynikajúci v oblasti tvorby, ale je tiež obľúbený v tomto odvetví ako niekto, kto vždy zostal v kontakte so svojimi kolegami a priateľmi v írskom filmovom a animačnom priemysle.“

Kariéra Richarda Banehama

Baneham, 53, študoval umenie a dizajn na Ballyfermot College vo svojom rodnom meste, potom sa presťahoval do Los Angeles v roku 1994 po skončení štúdia. Pracoval ako animátor na takých filmoch ako Swan Princess (1994), Space Jam (1996), The Beautician and the Beast (1997), The Iron Giant (1999), Osmosis Jones (2001) a Avatar (2009).

Prestúpil na CG pri práci na Iron Giant, potom pracoval na ďalších efektoch vo filmoch, vrátane dielov Pána Prsteňov, The Two Towers (2002) a The Return of King (2003), The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (2005) a Alita: Battle Angel (2022).

Baneham tiež pomáhal navrhovať a spolu-riadiť „The Flight of Passage“ a „Na’vi River Journey“ v Disney’s Animal Kingdom na Floride a bol výkonným producentom a režisérom druhej jednotky na filme Avatar: The Way of Water (2022).

Ostatné pocty Oscar Wilde

Ostatní ocenení Oscar Wilde budú oznámení v nasledujúcich týždňoch. Medzi sponzormi patrí Northern Ireland Screen. Minulý rok boli oslávenkyňami Kerry Condon, Jessie Buckley a Eve Hewson.

Medzi ocenenými od začiatku podujatia v roku 2006 boli Norman Lear, Jim Sheridan, Catherine O’Hara, Hylda Queally, Glenn Close, Ruth Negga, Saoirse Ronan, Martin Short, Kenneth Branagh, Carrie Fisher, Jamie Dornan, Brendan Gleeson, Colm Meaney, Van Morrison, Terry George, Michelle Williams, Neil Jordan a zosnulý redaktor a spisovateľ THR Steve Brennan.

Zdroj článku: hollywoodreporter.com