Skip to main content

„`html
Oscars 2024: Da’Vine Joy Randolph, ‘The Boy and the Heron’ medzi ranými víťazmi

Oscary 2024: Da’Vine Joy Randolph a ‘Chlapec a volavka’ medzi ranými víťazmi

Jimmy Kimmel zahájil ceremoniál a svoj monológ skončil sľubom, že bude stáť bok po boku s členmi IATSE počas ich vyjednávaní o zmluvách s AMPTP.

Oscary 2024 sa rozbehli pod vedením Jimmyho Kimmela, ktorý sa ujal úlohy moderátora.

Herečka Da’Vine Joy Randolph, hviezda filmu The Holdovers, získala prvú cenu večera – Oscara za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe – za svoju rolu vo filme spoločnosti Focus Features režiséra Alexandera Paynea. „Nemyslela som si, že by som mala robiť túto kariéru,“ povedala dojatá Randolph. „Začala som ako speváčka a moja mama mi povedala: ‚Prejdi cez túto ulicu na katedru divadla. Tam je pre teba niečo.‘ A som vďačná mojej mame za to.“ Počas vďaky všetkým, ktorí ju počas kariéry podporovali, sa Randolph zamyslela nad svojou vlastnou cestou k sebaakceptácii. „Tak dlho som chcela byť iná,“ dodala. „Teraz si uvedomujem, že potrebujem byť len sama sebou a ďakujem vám, že ste si ma všimli.“

Oscar za najlepší animovaný krátky film získal film War Is Over! Inšpirovaný hudbou Johna a Yoko. Režiséri boli na pódiu sprevádzaní Seanom Onom Lennonem, výkonným producentom projektu. Film Chlapec a volavka získal Oscara za najlepší animovaný film, čo bol druhý úspech režiséra Hayaa Miyazakiho po tom, ako v tejto kategórii zvíťazil v roku 2003 s filmom Spirited Away. Miyazaki nebol prítomný, aby si cenu prevzal.

Kimmel sa vrátil na pódium ako moderátor podujatia štvrtý rok, ľahko opekáčoval nominovaných v predných radoch publika, skôr než ukončil svoj monológ poznámkou o odolnosti hercov a scenáristov, ktorí sa minulý rok zúčastňovali na štrajkoch WGA a SAG-AFTRA.

Ceremoniál, ktorý mal začať o hodinu skôr než obvykle, sa mierne oneskoril po tom, ako pro-palestínski protestujúci zablokovali dopravu v Hollywoode a zablokovali mnohým hosťom cestu do Dolby Theatre. („Nebojte sa, [šou] sa aj tak skončí veľmi, veľmi neskoro. Už sme päť minút nad časom – nehovorím žartom,“ uškŕňal sa Kimmel.) Vojna medzi Izraelom a Hamasom bola priamo spomenutá počas červeného koberca, pričom hviezdy ako Billie Eilish, Finneas O’Connell, Ramy Youseff, Mark Ronson a Ava DuVernay nosili červené odznaky Artists4Ceasefire na podporu ukončenia bojov a dodania humanitárnej pomoci palestínskym civilistom v Gaze.

Ďalšie informácie pribudnú.„`