Skip to main content

Obchod je vzájomná výmena, pri ktorej sa tovar predáva medzi dvoma alebo viacerými stranami. Strana, ktorá prijíma tovar výmenou za peniaze, sa nazýva obchodník. Obchodníkom by sa nazýval vtedy, ak by poskytoval tovar a úver zo svojej vlastnej firmy a nevymieňal by si ho s cudzou firmou.

Strana, ktorá predáva tovar výmenou za peniaze, sa nazýva predávajúci. Predávajúci sa nazýva obchodník, ak vymieňa tovar so zahraničnou firmou a neposkytuje úver. Strana, ktorá poskytuje úver predávajúcemu aj obchodníkovi a dostáva z neho úrok, sa nazýva veriteľ. Preto môžeme povedať, že obchod je dohoda medzi obchodníkom a veriteľom.

Čo je obchodník

Obchodník je osoba, ktorá nakupuje tovar od výrobcu a predáva ho spotrebiteľovi. Slovo „obchod“ pochádza zo staroanglického slova scoppa, čo znamená „miesto, kde sa nakupujú a predávajú veci“. Majiteľ obchodu sa môže nazývať maloobchodníkom, ak predáva len spotrebiteľom, alebo veľkoobchodník, ak predáva iným maloobchodníkom.

Pôvod obchodu možno vystopovať až do starovekých civilizácií. Prvé obchody boli pravdepodobne trhy pod holým nebom, kde ľudia nakupovali a predávali tovar. Postupom času sa trh špecializoval a obchodníci sa začali špecializovať na konkrétne druhy tovaru. Prvé obchody boli pravdepodobne malé, rodinné podniky.

Obchodník predával svoj tovar v malých mestách a dedinách; trhy, na ktorých sa stretávali kupujúci a predávajúci, sa postupne rozrástli na mestá, najprv s mnohými obchodníkmi, ktorí pôsobili v otvorených stánkoch. Niektoré obchody sa časom vyvinuli do väčších maloobchodných prevádzok, ktoré prilákali viac zákazníkov a zvýšili svoj obchod. Nakupovanie tovaru sa tak stalo životnou nevyhnutnosťou, v modernej dobe, je to aj rekreácia.

Ako ľudia platili za tovar?

V staroveku ľudia platili za tovar a služby obchodovaním so svojimi susedmi. Bol to dobrý spôsob výmeny vecí v komunite. Tento systém mal však aj mnoho nevýhod. Vyžadoval si veľa času, pretože ste museli nájsť niekoho, kto bol ochotný s vami obchodovať. Takisto ste mali malú kontrolu nad kvalitou predmetu, pretože to nebol váš vlastný majetok.

Postupom času začali ľudia používať mince s určitými hodnotami. To uľahčilo platenie za veci. Postupom času niektoré krajiny prestali používať mince a namiesto nich vytvorili bankovky. Sú to kusy papiera, na ktoré vláda napísala hodnotu. Dnes sa používajú na mnohých miestach na svete.

Súčasné metódy platenia

V súčasnosti sa spôsoby platenia ľudí výrazne zmenili. Väčšina ľudí používa na nákup tovaru elektronické zariadenia. Príkladom moderných foriem platieb sú zariadenia, ako sú debetné alebo kreditné karty. V súčasnosti mnohé obchody poskytujú svojim zákazníkom aj možnosť nakupovať online. Zákazník si tak môže kúpiť tovar bez toho, aby musel fyzicky stráviť čas v obchode.

Európska únia nedávno zverejnila nový plán o tom, ako sa môžu elektronické zariadenia používať na platenie. Cieľom tohto plánu je, aby tieto zariadenia v budúcnosti používalo čoraz viac ľudí. Chcú zvýšiť počet obchodov, v ktorých si ľudia môžu kupovať veci online, chcú tiež umožniť mladým Európanom skorší prístup k ich peniazom a znížiť náklady na používanie týchto zariadení.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa tento plán bude časom vyvíjať a či bude úspešný vo svojich cieľoch.

Zdroj obrázok: https://pixabay.com/