Skip to main content

S nomináciami na ceny BAFTA Awards, ktoré sa neobjavili v niektorých hlavných kategóriách, Anna Higgs hovorí: „Nejde o to, že by boli ignorovaní. Je to nesmierne konkurenčný rok s toľkými úžasnými filmami.“

Autor: GEORG SZALAI

Nominácie na filmové ceny BAFTA 2024 boli odhalené vo štvrtok a vo vedení súčasného filmového závodu sa objavuje biografická epická snímka Christophera Nolana Oppenheimer s 13 nomináciami, tesne nasledovaný čiernou komédiou a vedeckofantastickým filmom Poor Things od Yorgosa Lanthimosa s 11 nomináciami.

Po tom, čo získal rovnako ako Oppenheimer 15 zmienok na dlhom zozname BAFTA, ktorý bol zverejnený skôr v mesiaci, skončil západný kriminálny film Martina Scorseseho Killers of the Flower Moon s deviatimi nomináciami BAFTA, zatiaľčo Greta Gerwigová s Barbie získala päť. Hoci hviezdy filmu Barbie Margot Robbie a Ryan Gosling skončili v pretekoch BAFTA v kategóriách herectva, Flower Moon vyniesol nomináciu Robertovi De Nirovi, ale nie Leonardovi DiCapriovi. A ani Scorsese, ani Gergiwová nesúťažia o BAFTA v kategórii režisérstva.

Aký význam majú všetky tieto nominácie, vrátane zamerania BAFTA na zabezpečenie diverzity?

THR (The Hollywood Reporter) sa rozprával s Annou Higgs, predsedníčkou Filmového výboru BAFTA, o nominovaných a o tom, ako sa dostali z väčšieho počtu príspevkov.

Aké sú vaše hlavné postrehy z nominácií BAFTA 2024 a čo vám hovoria o stave filmového priemyslu?

Som skutočne nadšená z rozsahu. Je to také vzrušujúce spektrum filmov. Máme tu všetky druhy žánrov a typov filmárov – nováčikov aj etablovaných. Za tými nomináciami stojí fakt, že počet filmov, ktoré nám boli predložené na posúdenie, je v porovnaní s minulým rokom vyšší. Počty prezeraných a hlasovaných filmov našimi členmi tiež stúpli. Všetko je na vzostupe, pokiaľ ide o záujem.

Ale jedno z mojich obľúbených zistení je, že ani jeden z nominovaných režisérov nikdy predtým nevyhral v tejto kategórii. Takže sa stane, že jedna z týchto osôb si odnesie túto konkrétnu masku po prvýkrát.

Sandra Hüller je nominovaná ako na cenu za najlepšiu hlavnú, tak aj za najlepšiu vedľajšiu herečku BAFTA…

Účinkujúci na vrchole svojej kariéry sú veľmi šťastní, že môžu robiť viac ako jeden projekt ročne. Takže to vidíme v prípade Sandry, a je to mimoriadna práca od nej v oboch filmoch.

Margot Robbie, Bradley Cooper a Emma Stone tiež získali viac ako jednu nomináciu a v rôznych tvorivých kategóriách. Aký je váš názor na to, že toľko hviezd získava nominácie v rôznych kategóriách?

Už sa to predtým stalo. Ale myslím, že ide o naozaj neuveriteľné kreatívne talenty, ktoré chcú svoju prácu rozšíriť nejakými unikátnymi spôsobmi. Tvorenie vo svojej podstate neznáša byť zahrnuté do škatuľky. Takže ľudia, ktorí chcú vyraziť a preskúmať, znamenajú, že dochádza k zaujímavému preklenutiu. Vidíme veľa hercov, ktorí sú nominovaní aj ako producenti.

Killers of the Flower Moon a Barbie neboli nominovaní v niektorých hlavných kategóriách po získaní veľkého množstva zmienok v dlhých zoznamoch. Aké sú vaše myšlienky na to a čo si myslíte o tom, ako ľudia v priemysle často hovoria o „ignorovaní“, keď sú oznámené nominácie a ceny?

Vždy ma fascinuje sledovať výsledky. Preto milujem našu fázu dlhého zoznamu, ktorý predstavuje ešte väčší rozsah filmov. Bol som súčasťou revízie cien BAFTA pred niekoľkými rokmi, ktorá zahŕňala veľa práce okolo inklúzie a premýšľania o tom, ako by sme mohli vyrovnať podmienky pre filmy. A jedna z vecí, ktoré sme sa dozvedeli od Annenbergovej iniciatívy pre inklúziu, bola táto ich teória nazývaná predsudok sociálnej dominance. Je to veľmi zaujímavá teória o tom, čo očakávame, že bude víťazné a čo nie. A v minulosti to boli vážne drámy, ktoré vyhrávali ceny. A milujem to, že to, čo vidíme, nejde o ignorovanie. Je to nesmierne konkurenčný rok s toľkými úžasnými filmami. A prirodzenou podstatou tohto procesu je, že ich počet sa zredukuje. Som naozaj nadšený, že vidím také rozmanité filmy, a obzvlášť rad rôznych žánrov a úrovní rozpočtov, druhov tvorcov a hlasov, ktoré sa dostávajú do zmesi. Sviatkujeme veľa vecí pre ich výnimočnosť a sú súdené na základe ich vlastných zásluh.

Ako vidíte pokrok BAFTA a priemyslu v zabezpečovaní diverzity?

Zreteľne sme počuli, že to nie je od začiatku spravodlivý závod. A diverzita prichádza v mnohých rôznych formách: pohlavie, etnicita, zdravotné postihnutie, ale aj v zmysle žánru, úrovne rozpočtu, kto vydáva váš film, kto ho pre vás kampaňuje. Takže BAFTA tvrdo pracuje celý rok na to, aby vyrovnala podmienky. A som naozaj rád, že naši členovia sledujú širšie spektrum filmov, sledujú viac filmov, než je počet tých, ktoré im boli pridelené do ich sledovacej skupiny. Takže sa snažíme, aby ľudia videli rôzne typy prác, nielen veľké známe mená.

A teší ma, že vidím také řadu tvorcov filmov a príbehov, ktoré sú rozprávané. Máme úžasný zoznam ženských filmárok.

Tiež ma teší, že v našej top 10 najviac nominovaných filmoch sú štyri britské filmy. V BAFTA oslavujeme náš jedinečný pohľad na globálny filmový priemysel. Takže mám radosť, že naše snaženie o vyrovnávanie podmienok má vplyv.

Veľmi dôležité je, aby naše členstvo zastupovalo náš priemysel a náš svet vo všeobecnosti. Na tomto fronte sa nám darí veľmi dobre. Skutočne pracujeme na tom, aby sme zastupovali svet taký, aký je. A to znamená viac ľudí, reprezentatívnych divákov, ktorí sa na veci pozerajú na základe ich vlastných zásluh.

Viac informácií nájdete v celom zozname nominovaných na ceny BAFTA Awards 2024.