Skip to main content

Lupita Nyong’o podporuje druhý medzinárodný film Sudánu ‘Goodbye Julia’ pre Oscarov

Herečka z Hollywoodu, Lupita Nyong’o, sa stala výkonnou producentkou filmového debutu sudánskeho režiséra Mohameda Kordofaniho, Goodbye Julia. Toto je prvý sudánsky film, ktorý sa zobrazil na filmovom festivale v Cannes a bol tiež vybraný Africkou krajinou ako jej druhá kandidátka na Oscarov za najlepší medzinárodný film.

Nyong’o na podporu konfliktu v Sudáne

„Goodbye Julia je silnou reprezentáciou konfliktu, ktorý sa práve odohráva v Sudáne a ovplyvňuje milióny životov v celkových východnej Afrike. Mohameda Kordofaniho a filmári predkladajú problémy krásnym hlboko osobným spôsobom. Som poctená, že môžem prispieť svojim hlasom na pomoc šíreniu odkazu tohto filmu do sveta,“ povedala Nyong’o vo štvrtkovom vyjadrení.

Nyong’o debutovala sama vo filme Steve McQueen’s 12 Years a Slave, za ktorý získala Oscarov za najlepšiu vedľajšiu herečku. Nyong’o sa najbližšie objaví vo spin-offe hororovej filmové série Paramount’s A Quiet Place s názvom A Quiet Place: Day One, a tiež hrala ako Nakia vo filmoch Marvel’s Black Panther.

Goodbye Julia zasadené do kontextu Sudánu

Goodbye Julia zobrazuje dve ženy, ktorých priateľstvo reprezentuje zložité vzťahy a rozdiely medzi severnými a južnými sudánskymi komunitami. Film má sudánsku herečku Eiman Yousif a sudánsku modelku Siran Riak v jej veľkom debute na plátne a tiež juho-sudánskeho herca a aktivistu Ger Duanyho.

Film Goodbye Julia sa odohráva v Khartúme počas posledných rokov Sudánu ako zjednotenej krajiny. V roku 2023 sa región vrátil k širšiemu konfliktu.

Úspech Goodbye Julia na filmových festivaloch

Na filmovom festivale v Cannes získal film cenu za slobodu sekcie Un Certain Regard a dalšie ocenenia na festivaloch v Chicagu, na Cypre, na festivale Paysages de Cinéastes vo Francúzsku, barcelonašskom festivale War on Screen a na Amsterdamskej Septimius Award.

Goodbye Julia je v Severnej Amerike zastúpený CAA Media Finance a je vyrábaný Amjadom Abu Alalou, zakladateľom Station Films, a spoluproducentom Ali Alarabi z Ambient Light Films. Amjad Abu Alala režíroval prvý sudánsky film, ktorý bol kandidátom na Oscara, You Will Die at Twenty, v roku 2019, na ktorom spolupracoval aj Kordofani.

Zdroj:hollywoodreporter.com