Skip to main content

Oscarový kameraman Erik Messerschmidt o natáčaní intenzívnych pretekárskych scén vo filme Ferrari

Na deň, kedy režisér Michael Mann a jeho tím natáčali násilnú autonehodu z pretekov Mille Miglia z roku 1957 pre svoj pripravovaný film Ferrari, bol vyvíjaný značný tlak. „Mali sme na to len jednu šancu,“ hovorí kameraman Erik Messerschmidt, keď vysvetľuje, že špeciálny efektový tím vytvoril a pripravil jediné samo-riadené auto, ktoré by dosiahlo požadovanú rýchlosť, vznieslo sa do vzduchu a kotúľalo, kým nepristálo v priekope. Bez možnosti druhej zábery natočili kaskadéra so šiestimi kamerami ako preventívne opatrenie.

Film, ktorý je nakrútený na základe životopisu Enzo Ferrari: The Man, the Cars, the Races, the Machine, bol natáčaný v okolí talianskeho mesta Modena, miesta narodenia automobilového výrobcu, ktorého v filme stvárnil Adam Driver. Film sleduje Ferrariho osobný život, ako aj profesionálne preteky vrátane krutého pádu v Mille Miglia, ktorý si vyžiadal život jazdca Alfonso de Portago, jeho navigátora a desiatich divákov.

Mannov výskum pre túto scénu zahŕňal zábery z pretekov, ako je napríklad fatálna nehoda na Le Mans zo začiatku 50. rokov. „Bol to dobrý referenčný bod pre brutálnu realitu takejto autonehody ako aj spôsob, akým by bola zachytená. Chcel, aby kamera pôsobila veľmi pozorovateľne, takmer ako spravodajský film,“ hovorí Messerschmidt. „Dlhé týždne testovali rôzne autá, rôzne hmotnosti, umiestňovali závažia do rôznych častí auta, aby sa auto prevrátilo určitým spôsobom – dúfali sme, že pristaneme tam, kde sme chceli. Mike bol veľmi konkrétny, ako vždy. Chcel, aby auto pristálo v tej priekope.“

Oscarový kameraman z filmu Mank (ktorý tento rok opäť spolupracoval s Davidom Fincherom na thrilery Netflix The Killer) si starostlivo vybral čas na záber, keď bol slnko nízko a mohol dostať správne osvetlenie. „Čakali sme a čakali a čakali, a potom sme to natočili,“ hovorí. „A ukázalo sa, že auto pristálo presne tam, kde tím pre špeciálne efekty predpokladal, že pristane. Bolo to skvelé. Nikdy som nič také nevidel.“

Praktický kaskadér bol skombinovaný s vizuálnymi efektmi, aby boli diváci v obraze a dokončil záber. Na mieste tým usporiadal figuríny okolo lokácie „pretože Michael chcel byť veľmi konkrétny vo výbere miesta ľudí,“ hovorí Messerschmidt. „Figuríny sú závažné, takže s autom interagujú veľmi konkrétne a sú vynikajúcim referenčným bodom pre vizuálne efektový tím. Taktiež sme natočili zábery s komparzom.“

Celkovo vizuálny štýl filmu Ferrari (ktorý bude uvedený 25. decembra spoločnosťou Neon) zahŕňal dva rozdielne estetické prvky – malířský vzhľad pre Ferrariho osobný príbeh a agresívnejšiu kameru pre pretekanie. „Michael chcel, aby to bolo veľmi zmyselné, veľmi energické a chcel divákov umiestniť do sedadla s vodičmi,“ hovorí DP. „Tiež sme jazdili autá mimoriadne rýchlo. Chcel, aby autá išli rýchlosťami, na ktoré boli vodiči zvyknutí ich šoférovať. A my sme to urobili.“

Film Ferrari je medzi prvými filmami, ktoré boli nakrútené s použitím kamery Sony Venice 2 a prototypov rozširujúceho systému Rialto 2, ktorý účinne oddeľuje senzor od tela kamery, aby umožnil jeho umiestnenie v menších priestoroch. „Dali sme ich všade na auto,“ hovorí Messerschmidt. „Dali sme ich na nárazníky, na prednú kapotu, na koleso, ručne držané na sedadle spolujazdca, ručne držané mimo auto na podvozkovom zariadení. Tento konkrétny systém nás obrovsky oslobodil, a umožnil nám byť veľmi výrazní s kamerou spôsobom, ktorý by normálne nebolo možné. Určite nie za tú kvalitu.“

Pre scény, ktoré zobrazujú Ferrariho vzťahy so svojou manželkou Laurou (Penélope Cruz) a milenkou Linou (Shailene Woodley), Messerschmidt hovorí, že Mann chcel niečo, čo bolo viac „klasicky“ fotografované a osvetlené, s „trpezlivejšou“ kamerou a umením vyzerajúcim vzhľadom. „Zaujímalo ho napodobňovanie talianskej renesančnej maľby,“ hovorí DP o Mannových referenciacg bodoch. „Požiadal ma, aby som sa pozrel na Caravaggia a túto školu maľby. Zvlášť milujem Benátsku školu,“ dodáva Messerschmidt. „Zostavil som knihu s vzhľadom a poslal späť obrázky – Tintoretto, Titian a samozrejme Caravaggio. A trochu aj Rembrandta… ten štýl klasickej talianskej portrétnej maľby, s miešaním holandských majstrov tam tiež. A to bol naozaj smer, ktorým sme chceli ísť s osobným príbehom.“

Tento príbeh sa ako prvý objavil v čísle magazínu The Hollywood Reporter z 16. novembra. Kliknite tu pre predplatné.

Zdroj: The Hollywood Reporter