Oslnivý výkonca, ktorý viedol 6. ročník udeľovania Oscarov pred 90 rokmi, sa stal prvou pôvodnou hviezdou filmového neba.
BY ANGELA ALEISS
Keď bol Will Rogers požiadaný, aby sa stal moderátorom na šiestom udeľovaní Oscarov, už bol osláveným umelcom, ktorý sa objavil výše 30 filmoch a bol na ceste stať sa číslom jedna na box office v roku 1934, predčiac také osobnosti ako Clark Gable a Shirley Temple. Po precvičovaní si svojho vtipu ako žonglér s lasom na vaudevillových podiách (a ako autor národných novinových stĺpcov), Rogers 16. marca 1934 charmoval publikum v hoteli Ambassador v L.A.. K zlatej ocenenej soške povedal: “Predstavuje triumf ničoty nad ohromujúcim ničím.” THR oznámil, že “Rogers ako cvičný rečník v ‘vypeckávacom’ štýle mal svoje vážne momenty, ale rozosmial každého.”
Kritici po desaťročia nariekali na nedostatok pôvodných Američanov v Hollywoode, ale málokto si spomenie, že Rogers bol prvým — a pravdepodobne doteraz jediným — pôvodným americkým Herecom, ktorý dosiahol právny status filmovej hviezdy. Je tiež jediným pôvodným Američanom, ktorý kedy uviedol Oscarov. Hoci nezapadol do štereotypného amerického obrazu indiána s operenou vojnovou pokrývkou hlavy a koženými mokasínami, “Narodil sa v indiánskom teritóriu v Oklahome,” vysvetľuje jeho pravnukyňa Jennifer Rogers-Etcheverry. “Často hovoril, že nezabúda, odkiaľ pochádza.”
Rogers vyrastal ako najmladší zo ôsmich detí Clementa V. Rogersa, politika a sudcu Čerokí, a Mary Schrimsherovej, oboje z Čerokíjskych potomkov. Domov opustil vo veku 22 rokov, získal svoje prvé vystúpenie v showbusinessu ako trikový žonglér s lasom v Južnej Afrike a nakoniec sa presunul do New Yorku, aby sa v 10. rokoch stal vaudevillovou hviezdou. „Čerokíjsky Chlapec“ sa presťahoval na západ krátko po tom, čo mu Samuel Goldwyn ponúkol filmovú zmluvu; nakrútil 71 filmov a viac ako tucet krátkych filmov a často odkazoval na svoje dedičstvo vo svojich filmoch a písaní.
Rok po svojom oscarovom hrátku zomrel 55-ročný Rogers pri leteckej nehode na Aljaške. V roku 1960 venovala Hollywood Walk of Fame dve hviezdy ako hoci oneskorený, ale vhodný poctu jednej z najobľúbenejších celebrít odvetvia. Rogers nikdy nezískal Oscara — ale na tohtoročnej slávnosti 10. marca by mohla nominovaná Lily Gladstone za film Killers of the Flower Moon stať prvou pôvodnou Američankou ocenenou Oscarom za herectvo.
Tento článok prvýkrát vyšiel v čísle The Hollywood Reporter 6. marca. Kliknite tu pre odber.