Režiséri Michael Mabbott a Lucah Rosenberg-Lee odhalujú, ako americká transrodová speváčka R&B Jackie Shane zaplnila torontské nočné kluby v 60. rokoch, aby potom v roku 1971 zmizla a žila v súkromí a samote podľa vlastných podmienok. (Autor: Etan Vlessing)
Záhada zmiznutia Jackie Shane odhalená v dokumentárnom filme ‚Any Other Way‘
K zmiznutiu prelomovej transrodovej speváčky soulu Jackie Shane z hudobného sveta v roku 1971 došlo po tom, čo boli torontské nočné kluby v 60. rokoch tejto éry na jej koncertoch vypredané. Speváčka sa objavila znova, až keď sa v roku 2019 objavili správy o jej smrti v Nashville.
Hoci opustila verejnú scénu, jej oslávené, aj keď komplikované dedičstvo žilo ďalej na bootlegovanej nahrávke koncertu Jackie Shane Live z roku 1967, keď Shane vystupovala v slávnej Sapphire Tavern v Toronte, ktorá zaujala pozornosť miestneho filmového režiséra a hudobného fanúšika Michaela Mabbotta.
Mabbott hovoril pre The Hollywood Reporter pred svetovou premiérou svojho dokumentárneho filmu, ktorý režíroval spolu s Lucahom Rosenbergom-Leem a ktorého výkonným producentom je Elliot Page, na festivale South by Southwest v sobotu. “Bol som nesmierne zaujatý jej príbehom, ale nikto nič nevedel, okrem toho, že zmizla, s veľmi záhadnými dohadmi a úvahami, že bola zavraždená alebo umrela. Čím viac som sa vňal do tejto záhady, tým menej odpovedí som našiel a tým viac som bol zaujatý,“ spomína si Mabbot.
Nakoniec sa spojil s ďalším filmovým tvorcom z Toronta, Rosenbergom-Leem, aby spoločne nakrútili Any Other Way: The Jackie Shane Story, aby po prvýkrát odhalili záhadu, kde Shane žila až do svojej smrti v ústraní. Názov filmu odkazuje na populárnu pieseň Shane z roku 1963, „Any Other Way“, ktorá dosiahla na rádiovom rebríčku singlov v Toronte druhé miesto, ale nikdy sa nedostala na vrchol, pretože miestny rádiový trhový líder CHUM FM sa odmietol hrať ju.
Rosenberg-Lee vidí dokument určený pre fanúšikov hudby Shane i pre tých, ktorí prichádzajú k jej príbehu po prvýkrát, takmer 50 rokov po tom, ako začala jej osamelý a súkromný život v štýle Grety Garbo. “Film musel pôsobiť súčasne, ako i dosť zaujímavo, pre ľudí, ktorí o nej nikdy nepočuli, alebo pre tých, ktorí práve počuli jej album a sú všeobecne zvedaví, čo sa s ňou stalo,” hovorí Rosenberg-Lee pre THR.
V hudobnom priemysle, ktorý oslavuje slávu, dokument zobrazuje, ako Shane viedla kariéru pod radarom. Speváčka zo 50. rokov elektrizovala hudobnú scénu v Nashville, ale nakoniec našla útočisko v Kanade, aby sa vyhla diskriminácii ako preoblečený gay muž, dlho predtým, než ľudia mali jazyk, ktorý by umožnil černošskej transrodovej žene a zabávačke byť prijatou.
“Identifikovala sa ako ona za zatvorenými dverami a voči svojej matke a sebe samej, ale v očiach verejnosti nebola príležitosť to urobiť, a nikto by tomu nerozumel,“ poukazuje Rosenberg-Lee, sám černoch a transrodový muž.
To zanechalo Shane strach zdieľať svoje hudobné talenty v Amerike 50. rokov v ére Jim Crowa, kým nezavítala na turné a prácu v karnivale, ktorá ju priviedla do Toronta, kde mohla konečne byť na pódiu slobodná ako ona sama, zatiaľ čo balansovala medzi binárnymi svetmi čiernych a bielych a mužmi a ženami.
Ale napokon požiadavky na turné, vystúpenia a byť hymnickou speváčkou pre gay Torontčanov, ktorí zostali v skrini, jej priniesli únavu a Shane sa stratila z verejného zorného poľa pre súkromie a aby žila život, ktorý si pre seba navrhla. „Jedným z hlavných dôvodov, prečo odišla, bolo to, aby mohla viac žiť vo svojej pravej prechode – mentálne, fyzicky a emocionálne – a mať vzťah a nebyť na očiach verejnosti a pod tlakom,“ vysvetľuje Mabbott.
Predtým, ako Shane v roku 1971 zmizla z verejného zorného poľa, odmietla kariérne lákavé ponuky na vystúpenie v The Ed Sullivan Show, pretože producenti šou jej nedovolili nosiť na pódiu make-up, a v American Bandstand pretože táto televízna hudobná a tanečná šou nedovolila mladým černochom v publiku.
„Myslím, že používate našu hudbu, ale naše deti nemôžu tancovať vo vašej šou. Ako si to trúfate, aby ste ma pozvali tam za týchto okolností. Taký hnev ma ovládne, že moji ľudia nemôžu prísť dnu a počúvať a vidieť ma. Nikdy! Tam by som nikdy, nikdy nevystúpila,“ zaznieva vo filme SXSW Shane v jednom okamihu.
Aby bola sama sebou, išla Shane najprv do Los Angeles, aby sa postarala o svoju matku, a potom sa vrátila do Nashville, kde žila viac ako štyri desaťročia v ústraní a sotva opúšťajuca svoj dom. Mabbott sa nakoniec dostal do kontaktu s Shane a po roku ignorovaných emailov a telefonátov sa jej napokon podarilo vrátiť kontakt.
Filmár sa s Shane rozprával raz týždenne počas viac ako roka, aby pripravil pôdu pre dokument o kariére a živote priekopníckej speváčky R&B. „Vedel som, že cítila, že je čoraz dôležitejšie, aby jej príbeh bol rozprávaný. Rozprávajúc so mnou, robila práve túto časť,“ dodáva Mabbot.
Ich dlhodobé telefonické hovory slúžili na pomoc pri vývoji dokumentárneho filmu a plánom bolo vždy zachytiť Shane hovoriacu pred kamerou. „Samozrejme, telefonáty slúžili len ako pozadie príbehu. Plánom bolo vždy usadiť sa a skutočne ju vypočuť,“ spomína si Mabbott.
„Ale potom zomrela a to sa stalo nemožným,“ dodáva. To znamená, že Any Other Way, koprodukovaný Amandou Burt z Banger Films a Justine Pimlott z NFB, je zakotvený v doteraz nepočutých telefonátoch, aby rozprával Shanein príbeh.
A keďže tvorcovia nemali žiadne zábery na vystúpenia Shane okrem vystúpenia z roku 1965 v Night Train, miestnej nashvillskej hudobnej TV show, kde zaspievala Rufusa Thomasa „Walking the Dog“, použili rotoskopickú animáciu na znázornenie väčšiny jej života a vystúpení až do roku 1971, a potom Shane po telefóne vo svojom dome.
Cez túto animáciu Any Other Way znovu zobrazilo, ako Shane na pódiu – ozdobená make-upom, dlhými vlasmi a hodvábnymi oblekmi – a v telefonických rozhovoroch predstavila nekompromisné posolstvo sebalásky a prijatia od priekopníckej queer ikony a umelkyne.
„Je to intímny moment medzi mnou a ľuďmi v tej miestnosti. Musela som ich cítiť. Musela som sa pozerať do ich očí. Musím ich priviesť ku mne, aby sme sa mohli spoločne ponoriť do tohto. Chcem, aby ste prišli so mnou a urobili sme to. A na tento večer nikdy nezabudneme, pretože sa dostanem priamo do vás, dotknem sa tej časti, o ktorej ste ani nevedeli, že tam je,“ spomína Shane na svoje vystúpenie v jednom z telefonických hovorov zahrnutých vo filme.
Dokument tiež zobrazuje jej vzdialených príbuzných, ktorí objavili jej dedičstvo po jej smrti, knižnicu výstrižkov z novín a trblietavé pódiové kostýmy zachránené z jej nashvillského domova, a iných, ktorí boli inšpirovaní Shaneinou tvrdohlavosťou ako transrodovou ženou zostať verná svojim princípom a nekompromisná pre slávu.
Dnes, viac ako 50 rokov po tom, čo zmizla z reflektorov v roku 1971, Mabbott je obavy z toho, či sa im podarilo spravodlivo rozprávať jej životný príbeh vo filme Any Other Way, ktorý sa bude premietať v Austin, Texas tento víkend. “Celá posádka, všetci, si uvedomili, že musíme spraviť jej príbeh spravodlivosť, fakt, že položila svoj príbeh a ako chcela, aby bol ten príbeh povedaný. Ona bola Severnou hviezdou. Obávam sa dodnes. Rozprávam sa s ňou dodnes. Nie je tu, aby povedala, že sme to zvládli, že sme to urobili,“ dojímavo dodáva Mabbott.
Zdroj: The Hollywood Reporter