Skip to main content

Je životne dôležité ísť do hôr s primeranou výbavou. Jedna chýbajúca vrstva môže zmeniť túru na utrpenie, obzvlášť ak ťa zastihne lejak a nemáš kde uschnúť. Keď si vo voľnej prírode, chceš proste dobrý pršiplášť, na ktorý sa môžeš spoľahnúť. Aj obyčajný gumený dačo znesie, ale skús v ňom kráčať v teréne a za chvíľu budeš ako myš, nie zvonka, ale zvnútra. Guma prilepená na tele je zlatý klinec mokrej show. Kto nevyskúšal, nevie, a kto vyskúšal, nechce.

Patagonia vyrába veci tak, aby v nich človek prežil aj to najhoršie

To, čo počasie dokáže vymyslieť a pritom neutrpela jeho dôstojnosť. Konkrétne proti dažďu (aj potu) majú produktovú radu Torrentshell. 

Torrentshell Jacket Patagonia patrí medzi membránové bundy, ktoré sú všeobecne najobľúbenejšie najmä pre ich dobrú rovnováhu medzi hmotnosťou, priedušnosťou a vodoodolnosťou. Najbežnejším typom vodotesnej membrány je samozrejme Gore-Tex, ale keďže výrobci outdoorového oblečenia sa predháňajú v aplikovanom výskume, na trhu je niekoľko konkurenčných technológií od veľkých značiek. Patagonia používa v nepremokavých odevoch prísne testovanú technológiu H2No.

patagonia brand
Vodoodpudivá úprava v akcii

Mohlo by vás zaujímať: Legenda od prAna: Stretch Zion Pants


Patagonia vyrábala Torrentshel ako 2,5-vrstvovú tkaninu, no v novších kolekciách používa výlučne 3-vrstvový model. To znamená, že membrána je kvôli ochrane vložená medzi ďalšie vrstvy. Vonkajšia vrstva odoláva mechanickým vplyvom a odpudzuje dážď, zatiaľ čo vnútorná vrstva chráni pred opotrebovaním zvnútra bundy a vytvára povrch, ktorý je príjemný na dotyk s pokožkou. 3-vrstvová konštrukcia je vo všeobecnosti najodolnejšia a najpriedušnejšia a preto ju Patagonia používa na výrobu odevov do najdrsnejších podmienok. 

Dôležité detaily pri nepremokavej bunde sú vetracie otvory, nastavenie kapucne, vrecká a manžety na rukávoch. Kapucňa má aj krátky šilt, aby ti nepršalo do očú; vrchná vrstva je ošetrená vodoodpudivou úpravou. 

Na záver už len verdikt testera z portálu switchbacktravel: Torrentshell Jacket od Patagonie sme vzali do nemilosrdných podmienok kanadského Yukonu a boli sme ohromení jej celkovým výkonom: táto bunda poskytuje maximálnu ochranu, je dobre premyslená a má čistý vzhľad a atraktívny štýl, ktorým je Patagonia známa.

Vo wilderoben máme niekoľko verzií Torrentshell 3L pre pánov, dámy aj deti; bundy, nohavice, aj nepremokavý trenčkot do mesta. Vyber si ten svoj tu: https://wilderoben.com/sk/module/iqitsearch/searchiqit?s=torrentshell

patagonia damska bunda
A dážď môže prísť

Zdroje obrazkov: switchbacktravel.com, outdoorgearlab.com, backpackers.com