Skip to main content
Video spoločnosti Sony o konzole PS5 odhaľuje odnímateľné bočné kryty, zachytávač prachu a možnosť rozšírenia pamäte

Spoločnosť Sony zverejnila 7-minútové video, v ktorom úplne rozobrala PS5. Poskytuje zatiaľ najlepší pohľad na konzolu – môžeme vidieť ako odňať bočné kryty a ako vyzerá zvnútra. Yasuhiro Ootori, viceprezident spoločnosti Sony pre mechanický dizajn, v japončine opisuje jej časti a informuje, že celá zadná časť je navrhnutá na to, aby z konzoly odvádzala vzduch.

Pozrime sa spoločne na vylepšené novinky PS5

Konzola môže buď vertikálne stáť na podstavci zaistenom skrutkou alebo horizontálne ležať, kedy sa dá podstavec ľahko nasunúť. Biele bočné kryty sa dajú odstrániť jednoducho ich pridvihnutím a zosunutím. Pod krytmi vo vrchnej časti sa nachádza hlavný chladiaci ventilátor, ktorý dokáže nasávať vzduch z oboch strán. Sú tam aj dva zachytávače prachu, ktoré sa dajú povysávať cez dva otvory.

Odstránením bočných krytov sa dostanete aj k slotu M.2, vďaka ktorému je možné rozšíriť vnútornú pamäť konzoly. Na rozšírenie pamäte si vlastníci konzoly PS5 budú môcť zakúpiť vlastné kompatibilné disky PCIe 4.0.

rozobrata ps5

Všetky časti PS5, Zdroj: theverge.com

Vo zvyšku videa môžeme vidieť, ako ľahko sa bude dať vykonávať servis konzoly. Je očividné, že spoločnosť Sony navrhla konzolu tak, aby bolo jednoduché ju opraviť. Blu-ray disk sa dá bez problémov vybrať a ľahko sa dá dostať dokonca aj k procesoru, pamäti a SSD disku. 350-wattový napájací zdroj sa dá taktiež jednoducho odstrániť.

rozobratie ps

Vylepšený chladiaci systém súčasťou PS5

Chladiaci ventilátor má priemer 120 mm, hrúbku 45 mm a obojstranný príjem vzduchu. Súčasťou konzoly je aj chladič, ktorý by mal podľa spoločnosti Sony „dosiahnuť rovnaký výkon ako kondenzačná komora“. Súčasťou chladenia bude taktiež tekutý kov, vďaka ktorému bude nová konzola menej hlučná ako PS4.

chladiaci kov do ps5

Chladiaci kov
Zdroj: theverge.com

Spoločnosť Sony strávila dva roky vylepšovaním chladenia pomocou tekutého kovu a spravili niekoľko testov aby zaistili dlhodobú stabilitu tohto systému. Tento tepelný vodič nachádzajúci sa medzi čipom a chladičom by mal výrazne zlepšiť chladenie zariadenia.

V prvých videách, v ktorých si japonskí vydavatelia a youtuberi mohli vyskúšať skrátené verzie hier, sa ukázalo, že nie je hlučná a neprehrieva sa.

Spoločnosť Sony informovala, že strávila 5 rokov navrhovaním a vyvíjaním konzoly PS5, kedy sa sústreďovala hlavne na zníženie hlučnostivylepšenie chladiaceho systému. Sú to dobré správy, pretože predošlá konzola PS4 Pro mala problémy práve s hlučnosťou, čo spoločnosť nenápadne vyriešila vydaním vylepšených modelov.

chladenie ps5

Chladiaci systém PS5
Zdroj: theverge.com

„Vo videu sme chceli dať do popredia zakomponované mechanizmy, ktoré pomôžu znížiť hlasitosť prevádzkových zvukov,“ vysvetlil Masayasu Ito, viceprezident spoločnosti Sony pre hardvérové inžinierstvo a prevádzku. „Po dlhej a komplikovanej ceste plnej pokusov a omylov sme konečne spokojní s výsledkom, a neviem sa dočkať kým si konzolu jej fanúšikovia budú môcť sami vyskúšať.“

Konzola PS5 spoločnosti Sony s cenou 499 $ (399 $ za digitálnu verziu) príde do predaja v USA 12. novembra a v Európe a ostatných častiach sveta 19. novembra.


Zdroj: https://theverge.com/, https://freepik.com/