Skip to main content

Nekonečné doťahovanie o cenách sa konečne blíži ku koncu…

Prvý cúvol Microsoft a teraz už vieme, koľko bude stáť ich ďalšia generácia herných konzol. Po pätnástich mesiacoch sporadického odhaľovania detailov o ďalšej generácii konzol, to spoločnosť Microsoft minulý týždeň oznámila.

Konzoly Xbox Series S a Xbox Series X budú oficiálne uvedené na trh 10. novembra s cenou začínajúcou na 299$ (cca 252€).

 

Stále zostáva mnoho otázok. Ako napríklad, či bude 299-dolárová konzola Xbox Series S naozaj pôsobiť „novogeneračne“. Keďže bude pracovať len na tretine výkonu grafického procesora 499-dolárovej (cca 421€) konzoly Xbox Series X a na polovičnom výkone konzoly PlayStation 5. (Všetky sú založené na rovnakej grafickej architektúre AMD EDNA 2.)

ps5

Zdroj: https://www.theverge.com/

No, táto otázka nás tlačí viac: čo spraví PlayStation? Je načase to zistiť.

Pamätáte si, keď bola konzola PS4 o 100$ lacnejšia ako Xbox?

Sony a Microsoft majú dôvod, prečo nás vodia za nos už viac ako rok. Ak si pamätáte, spoločnosť Sony potvrdila PlayStation 5 v októbri 2019. Cenový boj pravdepodobne predlžovali, pretože ani jedna zo spoločností nechcela cenu odhaliť prvá, aby nedala tej druhej príležitosť získať výhodu. Príliš vysokú cenu môže konkurent podliezť a príliš nízka cena môže oslabiť zisk alebo dokonca spôsobiť stratu. Keď v roku 2013 spoločnosť Sony oznámila, že cena PS4 podliezla cenu konzoly Xbox One o 100$ (cca 84€), vyzeralo to tak, že sa im podaril bravúrny kúsok.

Keďže Microsoft odkryl svoje karty, Sony teraz nemá dôvod držať sa späť. Otázne je, ako nízko Sony s cenou pôjde. A ako nízko si môže dovoliť ísť. Pretože aj keď sa zdala predtým konzola PS4 lepšia a konzola Xbox slabšia, 299$ je úžasná štartovacia cena, ktorej sa dá ťažko konkurovať.

Poďme týchto 299$ rozobrať…

Konzoly ďalšej generácie historicky nestáli takto málo odkedy vyšiel Xbox 360. A to iba ak ste si vybrali verziu Core, ktorej cena kvôli pevnému disku nedosiahla 299$. Inak ceny neboli takéto nízke odkedy si to pôvodný Xbox a PS2 na prelome milénia rozdali. A ako vyzdvihla webová stránka o videohrách Kotaku, ani vtedy ceny neboli realisticky nízke. Ak rátame s infláciou, v prepočte na dnešnú hodnotu peňazí konzoly stáli 450$ (cca 380€). Konzoly Switch, Wii U, Wii, GameCube a N64 od spoločnosti Nintendo dokázali držať krok s infláciou. Každá z nich stála v prepočte okolo 300$ (cca 253€). Avšak od vydania konzoly GameCube z roku 2001 po technickej stránke konkurovať nedokázali.


(Cena 299$ je tiež dosť nízka na to, aby ste si dokázali za rovnakú cenu zostrojiť herný počítač. Mechanika s nepohyblivým médiom (SSD) s rozhraním NVMe s veľkosťou 512 GB prítomná v konzole Xbox Series S by zhltla šestinu rozpočtu a grafická karta strednej triedy stojí minimálne ďalších 140$. (cca 118€).)


Objavili sa pochybnosti, že by spoločnosť Sony dokázala predávať konzolu PS5 za menej ako 500$ (cca 422€). A už vôbec nie za 300$ (cca 253€). Vo februári a opäť v apríli novinár spoločnosti Bloomberg zaoberajúci sa herným priemyslom, Takashi Mochizuki, oznámil, že nedostatok súčiastok a zvyšovanie cien pamäte donútili Sony zvážiť vyššie ceny ako pri uvedení konzol PS4 a PS4 Pro. Odhadovalo sa, že by spoločnosť Sony stálo zhotovenie novej konzoly 450$ (cca 380€).

Analýza predpokladá, že Sony si pri sume 450$ vyberie stratu

Aj keď sa spoločnosti Sony podarilo zvýšiť produkciu PS5 o 50% (až na 10 miliónov konzol do Marca 2021), stále hlási, že zásoby budú limitované. Budete sa teda musieť prihlásiť, aby ste sa dostali do poradia a možno sa dočkali príležitosti objednať si PS5 v predpredaji. Čo znie zjavne absurdne aj o dva týždne neskôr.

Ale predtým ako vyradíme PS5 ako cenového konkurenta pre Xbox, zvážme aj výhody Sony. Ako napríklad, že model vhodný len pre digitálne hry a aj ten s diskovou jednotkou bude pravdepodobne výkonnejší ako 300-dolárový Xbox Series S. Ďalej sa môže Sony chváliť nedávnymi hernými hitmi (Spider-Man a Horizon Zero Dawn, z ktorých obidve majú pokračovanie na PS5). Tiež dáva do popredia ďalšiu generáciu pomocou exkluzívnych hier, ktorým sa Microsoft nemôže rovnať.

„23. júla som odišiel z veľkej prehliadky hier Xbox Games Showcase mysliac si, že nemám žiadny dôvod kúpiť si Xbox, pretože každá z kľúčových hier sa bude dať hrať aj na Windows počítači.“

Niektoré budú na už existujúcej konzole Xbox One. Veľa z nich bude možné hrať cez hernú cloud službu xCloud od Microsoftu pomocou smartfónu s operačným systémom Android. Otázne je, či sa k niektorým z najväčších Xbox hier bude dať dostať skôr ako dva roky po vydaní. Vydanie tzv. „killer app“ Microsoftu, Halo Infinite, ktorá by mala navýšiť predaj konzoly, odložili na rok 2021 a taktiež vymenili lídra projektu potom ako niektorí fanúšikovia kritizovali grafiku hry.

…Sony môže použiť argumenty – napríklad, že ponúka hry, ktoré chcete a že Xbox Series S nie je v skutočnosti herná konzola novej generácie…

 

Okrem toho, keď spoločnosť Bloomberg informovala o problémoch s cenou PS5, ešte sa nevedelo, že Sony chce tento rok cez sviatky uviesť na trh dve konzoly, a je veľmi pravdepodobné, že model PlayStation 5 Digital Edition dostane spoločnosť do výhody.

Podľa všetkého, jediný rozdiel medzi týmito dvoma konzolami PS5 je odstránenie 4K Ultra HD Blu‑ray disku.

„Zážitok z hrania na PS5 bude totožný“ – povedala spoločnosť Sony.

No disková jednotka nie je najlacnejšia súčiastka. Keď Microsoft predstavil podobnú mechaniku v 299-dolárovom Xbox One S v roku 2016, výskumná firma IHS odhadovala, že samotná mechanika stála 33,50 $ (cca 28 €). Keď Microsoft túto mechaniku o tri roky neskôr odstránil a vytvoril Xbox One S All-Digital Edition, cena konzoly sa znížila o 50$.

xbox series s

Rozložený pohľad na konzolu Xbox Series S.
Zdroj: https://www.theverge.com/

Sony nešetrí len na súčiastkach. Tiež nemusí platiť licenčné poplatky za Blu-ray a DVD, ktoré by samotné stáli 8$ na každú konzolu. Ktokoľvek, kto si kúpi PS5 Digital Edition s veľkou pravdepodobnosťou dáva spoločnosti Sony väčšiu časť ceny každej hry. Pretože sa predávajú cez obchod PlayStation a nie cez internetového predajcu Amazon, americký supermarket Target alebo predajcu videohier GameStop a iné. Digitálne hry tiež nemôžu byť znova predané, takže viacej ľudí si ich musí kúpiť nové za vyššiu cenu. Takže aj tí, ktorí uprednostňujú CD už toľko kusov z druhej ruky na trhu nenájdu.

Razor-and-blades“ biznis model je späť

Podľa týchto skutočností by bolo pre Sony jednoduchšie predávať PS5 so stratou (alebo bez zisku), pretože by to mohlo spôsobiť oveľa lepšie fungovanie tzv. „razor-and-blades“ biznis modelu, v ktorom sa jedna položka predáva pod cenu, aby podporila predaj druhej, doplnkovej položky. Samozrejme s predpokladom, že si ľudia PS5 budú vôbec kupovať.

Na chvíľu si predstavte, že Sony určí pre PS5 Digital Edition cenu 400$. A verziu s optickou mechanikou bude predávať za 500$. Teda toľko isto, koľko si pýta Microsoft za Xbox Series X – možno dokonca 550$. A ak bude výroba PS5 obmedzená nedostatkom zásob, konzola bude atraktívnejšia pre nedočkavých kupcov. Predstavte si, že by Sony (a novinári) postavili proti sebe 300-dolárový Xbox Series S od Microsoftu a 400-dollárovú konzolu PS5 Digital Edition. Jasne by sa ukázalo, že multiplatformové a cross-generačné hry ako napríklad Call of Duty Black Ops: Cold War vyzerajú na konzole Xbox oveľa menej kvalitne.

…A ešte si predstavte, že by Sony využil svoje komické poradie na kúpu PS5 v predpredaji…

 

Do ktorej ste museli byť pozvaní na to, aby prinútili hráčov kupovať práve tú konzolu, ktorú chcú predať. Zatiaľ, čo by druhý systém ponúkali iba zopár vyvoleným.

Nie je to až tak nepredstaviteľné, však? Microsoft sa teraz sústredí na viac ako len na konzoly a niektorí hráči si určite vyberú konzolu Xbox Series S ak bude stáť menej ako PS5. A nespravia zle – za danú sumu by to mala byť skvelá voľba. Vyzerá to tak, že naťahovanie s konzolami prehrá Sony. Musíme len počkať na ich rozhodnutie. Microsoft spravil všetko preto, aby cena nebola tentokrát 599$.


Zdroj:
https://www.theverge.com/