Skip to main content

Kvalita ovzdušia v USA sa v nadchádzajúcich desaťročiach pravdepodobne zhorší a vráti sa tam, kde bola v polovici 2000-tych rokov v dôsledku klimatickej zmeny, podľa novej správy. Správa je doplnená online nástrojom, ktorý umožňuje používateľom priblížiť sa na jednotlivé nehnuteľnosti, aby videli, akú kvalitu ovzdušia tam obyvatelia môžu v budúcnosti zažiť. Kreslí obraz meniacej sa krajiny pre regulátorov, ktorí sa budú musieť prispôsobiť evoluujúcim hrozbám.

„Kvalita ovzdušia naozaj zdôrazňuje, ako jednotlivci cítia meniaci sa klíma.“

Horúcejšia planéta pripravuje pôdu pre viac dymu z lesných požiarov a podnecuje chemické reakcie, ktoré vedú k tvorbe smogu. To znamená, že sa mení hra, pokiaľ ide o to, ako v budúcnosti predchádzať znečisteniu. Po desaťročiach úspechu pri obmedzovaní znečistenia z komínov a výfukov vozidiel klimatická zmena maže niektoré z týchto zlepšení.

„Kvalita ovzdušia naozaj zdôrazňuje, ako jednotlivci cítia meniaci sa klíma,“ hovorí Jeremy Porter, hlavný autor správy publikovanej výskumnou organizáciou First Street Foundation bez ziskového zámeru. „Veľmi zlé záplavy a veľmi zlé požiare sú relatívne vzácne, [hoci] ich vidíme čoraz častejšie. Ale niečo ako zlá kvalita ovzdušia, neovplyvňuje to len tie nižšie položené domy na ulici, ovplyvňuje to každého v komunite,“ hovorí Porter. First Street už skôr publikoval výskum a online nástroje na posudzovanie rizík záplav, požiarov a tepelného stresu pre individuálne nehnuteľnosti.

Aj keď antropogénne emisie klesajú, klimatické vplyvy ako koncentrácie znečistenia jemnými časticami sa budú zhoršovať. Obrázok: First Street, EPA: hodinová hmotnosť PM2.5 non-FRM / FEM

Najnovšia práca skupiny ukazuje, že okolo 10 percent nehnuteľností v USA (približne 14,3 milióna) už musí zvládnuť týždeň alebo viac dní, kedy je kvalita ovzdušia považovaná za „nezdravú“ kvôli znečisteniu jemnými časticami, tiež nazývanými sadze. Takmer polovica z týchto nehnuteľností má to horšie, zažívajú dva týždne s nezdravou kvalitou ovzdušia dní.

First Street si to vypátral na základe údajov zo siete snímačov kvality ovzdušia Agentúry pre ochranu životného prostredia po celej krajine. Porter a jeho kolegovia následne mohli tieto údaje skombinovať s existujúcimi modelmi požiarov a tepla First Street, ktoré sú recenzované, aby urobili predpovede o budúcnosti.

First Street modeloval kvalitu ovzdušia o 30 rokov odteraz, čo je dĺžka typickej hypotéky. Na svojej súčasnej trajektórii by sa kvalita ovzdušia v roku 2054 mohla vrátiť do obdobia, aké bolo v roku 2004, podľa First Street, „vymazáva 20 rokov zlepšení kvality ovzdušia.“ Očakáva sa, že ďalších 1,7 milióna nehnuteľností bude čeliť 10 alebo viac dniam zlé kvality ovzdušia za rok z dôvodu sadzí a smogu – nárast o 15 percent oproti dnešku.

Tento vzostupný trend odzrkadľuje „klímu peny,“ hovorí správa. Smog, alebo prízemný ozón, v technických pojmoch, sa tvorí prostredníctvom fotochemickej reakcie, kde oxidy dusíka a prchavé organické zlúčeniny reagujú na seba na slnku. V dôsledku toho môže byť smog horší v horúce, slnečné dni. Klimatická zmena robí vlny horúčav dlhšie a intenzívnejšie, a znečistenie je súčasťou tohto problému.

Horúce, suché podmienky tiež pripravujú pôdu na horenie. Požiar je primárnym hnacím motorom zhoršenia ovzdušia so zmenou klímy, podľa správy. Je to osobitne závažné v západnej časti USA, kde počet dní so zlou kvalitou ovzdušia vzrástol až o 477 percent medzi rokmi 2000 a 2021.

Toto číslo je založené na farebne kódovanom indexe kvality ovzdušia EPA a počíta počet dní, v ktorých je hodnota indexu aspoň považovaná za „nezdravú pre citlivé skupiny“ – oranžový deň. Červené dni sú „nezdravé,“ purpurové sú „veľmi nezdravé,“ a vínová je považovaná za „nebezpečnú.“ Priemerné najvyššie denné hodnoty sadzí cez celé USA výskumníci zistili, že priemerná najvyššia hodnota stúpla od oranžovej k červenej od roku 2000.

Priemerné maximálne hodnoty pre znečistenie jemnými časticami medzi rokmi 2000 a 2001. Obrázok: First Street, EPA: hodinová hmotnosť PM2.5 non-FRM / FEM

To všeobecne zodpovedá za vrcholové úrovne znečistenia časticami počas špecifických udalostí ako lesné požiare. Zdravotné riziká z náhlych, krátkodobých období znečistenia sa líšia od tých, ktoré sú spojené s trvalými expozíciami znečisteniu žijúcich vedľa rušnej diaľnice, napríklad. Zdravotné riziká vrátane problémov súvisiacich s respiračnými a kardiovaskulárnymi chorobami sa zvyšujú s chronickou expozíciou.

„Ak máte, povedzme, viac požiarov, ale menej znečistenia po zvyšok roka, uvidíte tieto akútne účinky narastať, ale budú vyvážené poklesmi chronických účinkov,“ hovorí Drew Shindell, profesor zemských vied na Duke University, ktorý študuje klimatickú zmenu a kvalitu ovzdušia, ale nebol zapojený do správy First Street.

Shindell tiež poukazuje na to, že stále máme možnosť zmeniť trajektórie opísané v správe. Rovnako ako Zákon o čistom ovzduší viedol k veľkým zlepšeniam kvality ovzdušia medzi 70. a 90. rokmi, USA majú teraz príležitosť konať. Čistenie znečistenia sa bude musieť jednoducho líšiť od toho, čo to bývalo pre politikov, hovoria aj Shindell a Porter.

„Práca niekoho ako regulačného orgánu kvality ovzdušia sa mení, pretože predtým by ste na emisie z ľudských aktivít vynaložili 100 percent pozornosti – takže by ste sa obávali elektrární, priemyslu a motorových vozidiel,“ hовorí Shindell. „Dobrú prácu sme urobili pri kontrole mnohých z týchto vecí. Ale dobrú prácu sme neodviedli pri kontrole skleníkových plynov.“

Súvisiace
USA posilňuje pravidlo kvality ovzdušia pre sadze

Inými slovami, aby sa dali sadze a smog pod kontrolu, regulačné orgány budú tiež musieť prioritne znižovať iné znečisťujúce látky – emisie oxidu uhličitého a metánu, ktoré spôsobujú klimatickú zmenu. Budú tiež musieť myslieť na veci ako správa lesa, aby lepšie kontrolovali lesné požiare. To všetko spája lokálne účinky znečistenia ovzdušia s tým, čo sa deje vo väčšom svete, na vrchu starostí o to, čo by mohli vyraziť vaši susedia. Minulý rok lesné požiare v Kanade poslali oblak dymu na severovýchod USA, čo spôsobilo, že New York City krátko držal titul za najhoršiu kvalitu ovzdušia na svete.

Aby ste videli historické údaje a predpovede budúcej kvality ovzdušia vo vašom regióne, môžete vyskúšať online nástroj First Street na RiskFactor.com. Používa recenzované modely First Street na predpovedanie rizika záplav, požiarov, tepelného stresu a teraz tiež rizika kvality ovzdušia. Ukáže, ako sa nehnuteľnosť porovnáva s ostatnými v USA z hľadiska miestnej kvality ovzdušia, ktoré zdroje znečistenia sú v blízkosti a koľko dní so zlou kvalitou ovzdušia v oblasti možno očakávať teraz a v budúcnosti.