Skip to main content

Štart-up v oblasti robotiky Figure podpísal „obchodnú dohodu“ s BMW na zavedenie ich „všestranných“ humanoidných robotov do výrobného závodu BMW v Spartanburgu, Južná Karolína, keď sa snažia identifikovať prípady použitia v automobilovej výrobe. Roboty majú za úlohu automatizovať „náročné, nebezpečné alebo monotónne“ výrobné úlohy a ak sa ukáže, že sú životaschopné, budú potom postupne nasadené v závode BMW.

„Jednoúčelová robotika nasýtila komerčný trh po desaťročia, ale potenciál všeobecných robotov je ešte úplne nevyužitý,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Figure Brett Adcock. „Roboty od Figure umožnia spoločnostiam zvýšiť produktivitu, znížiť náklady a vytvoriť bezpečnejšie a stabilnejšie prostredie.“

Automobiloví výrobcovia ako Honda a Hyundai mali dlhé roky viditeľnú prítomnosť vo vývoji chodiacich robotov, ale snahy o ich integráciu do skutočného sveta sa stupňujú. Tesla odhalila druhú generáciu svojho robota Optimus ešte v decembri a Amazon testuje robota „Digit“ od Agility Robotics vo svojich skladoch v USA.

Výrobný závod BMW v Južnej Karolíne je jediným závodom spoločnosti v USA, kde denne montuje okolo 1 500 vozidiel sérií X a XM. V súčasnosti zamestnáva približne 11 000 ľudí a je najväčším automobilovým vývozcom v USA podľa hodnoty s vývoznou hodnotou 9,6 miliardy dolárov.

Žiadna zo spoločností nezverejnila, koľko humanoidných robotov od Figure bude nasadených v závode alebo aké úlohy sa od nich očakávajú, hoci Adcock povedal agentúre Reuters, že partnerstvo začne „malými množstvami“, ktoré sa zvýšia, ak sa splnia ciele výkonnosti. Správa agentúry Reuters tiež uvádza celkom široké okno pre nasadenie, aby Figure mohol roboty vyškoliť na vykonávanie konkrétnych úloh – ich skutočná integrácia do výrobných procesov BMW by mohla trvať kdekoľvek od 12 do 24 mesiacov, ak sa identifikuje ich životaschopné využitie.