Skip to main content

Minulý víkend Lee „Faker“ Sang-hyeok, najznámejší profesionálny hráč na svete, získal svoj štvrtý titul majstra sveta v League of Legends, keď jeho tím T1 porazil rivalov Weibo Gaming pred domácim davom v Gocheok Sky Dome v Soule. Bol to impozantný výkon, ale ako vždy, jedna z najvzrušujúcejších častí zážitku sa odohrala ešte pred začiatkom zápasov.

Otvárací ceremoniál Worlds je príležitosťou pre vývojárov z firmy Riot Games spojiť špičkovú technológiu s vystúpeniami niektorých z najväčších mien hudobného priemyslu. Tentokrát podujatie obsahovalo vystúpenie K-popových hviezd NewJeans a pôsobivú rozšírenú realitu. No najväčšou hviezdou bol, samozrejme, najväčší nástroj: 110 metrov dlhý LED displej, ktorý bol súčasťou celej prezentácie.

„Pomocou tohto povrchu sa snažíme vytvoriť skutočne pohlcujúce prostredia,“ hovorí Carrie Dunn, kreatívna riaditeľka pre globálne esporty v Riot Games. „Nie je to len o prezentovaní informácií. Je to o tom, aby sme divákov presvedčili, že boli prenesení niekam inam.“

Trinásťminútová ceremónia (ktorú si môžete pozrieť vyššie) bola rozdelená do niekoľkých rôznych častí. Začala sa predtočeným filmom, v ktorom hráč hry League of Legends prešiel z hrania hry vo svojej spálni portálom priamo na pódium Worlds. Odtiaľ začal hudobný program s Heartsteel – novovyformovanou virtuálnou chlapčenskou skupinou, ktorá bola zostavená z alternatívnych verzií populárnych postáv hry League. Spočiatku skutoční speváci a rapperi predviedli pieseň „Paranoia.“ Následne virtuálne auto narazilo do obrie obrazovky, ktorá sa rozletela na kusy, a AR verzie skupiny sa objavili na pódiu.

Bola to príležitosť pre Riot použiť techniky, s ktorými už v minulosti pracovali. Napríklad na otváracej ceremónii v roku 2021, keďže vtedy neboli možné osobné podujatia, celé vystúpenie bola filmová scéna, na ktorej skupina Imagine Dragons hrala na rozsiahlej scéne. Rok predtým, v Šanghaji, virtuálna K-popová skupina K/DA vystúpenie zavŕšila na pódiu cez AR. „Takéto myšlienky nejako remixujeme a aplikujeme ich rôznymi spôsobmi,“ hovorí Dunn.

Súvisiace
Riot spolupracoval s Lil Nas X-om a holografickým mechom na otváracom ceremoniáli Worlds 2022

Hlavný rozdiel tentoraz bol masívny displej, ktorý obklopoval pódium a umožnil Riot vytvoriť presvedčivé virtuálne prostredie. Samotné pódium bolo pomerne jednoduché; okrem niekoľkých skál, ktoré boli vtesnané okolo základne displeja — ktoré, ako Riot poznamenáva, boli ručne vytesané — na zámerné rozmazanie prechodu z reálneho sveta do fantáziového sveta na obrazovke. Z tohto dôvodu musela obrazovka vykonať veľkú časť práce, zobrazujúc rozsiahle, detailné fantázne prostredia priamo z univerza hry League. „To vytvára pocit realismu,“ vysvetľuje Dunn. „Pomáha nám preniesť divákov a dať im pocítiť, že to, čo sa deje na pódiu, nie je len nejaká udalosť.“ Predstavte si to ako virtuálne dekorácie pre seriály ako The Mandalorian či nadchádzajúci Avatar: The Last Airbender. (V minulosti Riot už takúto techniku tiež využíval.)

Minulý rok v San Franciscu Riot použil hologramy, aby to vyzeralo, ako obrovský mech dvíha Lil Nas X do vzduchu. Tento rok sa odohralo podobné spektákl, ale so zmenou na AR. Po vystúpení skupiny Heartsteel nasledovalo nečakané predvedenie skladby „Rise“ – populárnej himny Worlds z roku 2018 – ktorý doplnila 90-stôp vysoká verzia postavy z hry League, Mordekaiser, stojaca v davu. Nad obrazovkou sa zobrazilo rozsiahle rozvalinové prostredie, zatiaľ čo postava na pódiu bojovala proti AR záporákovi s pomocou dômyselne choreografovaných tanečných pohybov.

Obrázok: Tina Jo / Riot Games

A potom prišli NewJeans. Výber K-popovej skupiny na podujatie ako Worlds bol zaujímavý; hoci sú populárne, sú známe aj svojím uvoľneným popom a R&B štýlom zo 90. rokov. To je celkom odlišné od epických hymien, ktoré sprevádzali otváracie ceremónie počas rokov. Keď tieto dva štýly spojíte, dostanete skladbu s názvom „Bohovia“, ktorá ukončila podujatie.

„Veľmi ma bavil proces skúšania nového zvuku, presne preto, že sa líšil od štýlu hudby, ktorý naši poslucháči teraz so skupinou NewJeans spájajú,“ hovorí Minji z NewJeans. „Texty mi tiež viac rezonovali po tom, ako som sa dozvedela príbehy, ktoré stoja za nimi. Prostredníctvom textov sme mohli cítiť intenzívne úsilie, ktoré hráči vkladajú do League a ich súťaživého ducha, a to nielen na profesionálnej scéne, ale aj v každodennom živote, takže sme sa snažili zachytiť a odraziť ten istý duch v piesni.“

„To naozaj ožíva iným spôsobom“

Na pódiu bola skupina umiestnená pred pozadím starovekých ruín predtým, ako kamera vystúpila vysoko na oblohu a odhalila žiariaci mesiac. Ako spievali, AR bitka pokračovala a Mordekaiser bol nakoniec porazený jasnou explóziou ešte predtým, ako boli odhalené dva súperiace tímy – a trofej, za ktorú bojovali. Pre Hanni z NewJeans je táto kombinácia zvukov a štýlov to, čo robí takúto spoluprácu skutočne účinnou.

„Silno verím, že hudba a vizuály sa nielen dopĺňajú, ale idú ruka v ruke,“ vysvetľuje. „Univerzum League of Legends je samo osebe pohlcujúce, ale keď k nemu príde hudba, ktorá podporuje špecifické prvky toho sveta, ako napríklad šampióni, svet alebo profesionálni hráči, ozaj sa oživuje iným spôsobom. A osobne si myslím, že histórie spolupráce s mnohými rôznymi, úžasnými umelcami pridáva ďalšiu vrstvu bohatstva posluchovému zážitku fanúšikov.“

Pokiaľ ide o Dunn, hneď ako skončilo podujatie, jej myšlienky už prebehli k tomu, čo bude nasledovať, a to k edícii Worlds, ktorá sa začne budúci rok v Londýne. „Hneď, ako sa skončí show z minulého roka, dokonca aj na after-party, všetci medzi sebou začneme hovoriť,“ hovorí. „Ako to tentokrát prekonáme?“