Skip to main content

Filmy budú dostupné na mesiac a len v Spojených štátoch

Spoločnosť WarnerMedia sa snaží čoraz viac presadiť vo svete streamovacích služieb a tentokrát sa rozhodla ponúknuť všetky svoje filmy na platforme HBO Max v tom istom čase, v ktorom sa budú premietať v kinách.

Tento obchodný model má určité obmedzenia. Filmy zostanú na platforme HBO Max iba mesiac a potom budú istý čas nedostupné. Kvôli udržaniu obchodných vzťahov s prevádzkovateľmi kín ako AMC a Regal sa budú filmy v rovnakom období premietať aj v kinách. Plánované trvanie tejto novej experimentálnej stratégie je jeden rok. Pre ľudí, ktorí nemajú prístup k HBO Max, budú premietania v kinách stále prvou a jedinou možnosťou.

Warner Bros. plánuje vydať tieto filmy:

The Little Things, Judas and the Black Messiah, Tom & Jerry, Godzilla vs. Kong, Mortal Kombat, Those Who Wish Me Dead, The Conjuring: The Devil Made Me Do It, In The Heights, Space Jam: A New Legacy, The Suicide Squad, Reminiscence, Malignant, Dune, The Many Saints of Newark, King Richard, Cry Macho, and Matrix 4.

Zmeny môžu nastať v závislosti od oneskorení. Všetky filmy budú zverejnené na HBO Max v rozlíšení 4K Ultra HD a HDR. Po mesiacoch sporov medzi spoločnosťami Roku a WarnerMedia by tieto kroky mohli dopomôcť k vzájomnej dohode. Spoločnosť WarnerMedia ponúka limitovanú akciu pre tých, ktorí sa chcú zaregistrovať na HBO Max len na pol roka. Pre týchto zákazníkov bude cena znížená o 22 percent. S cenou 69,99 $ zaplatíte len 12 $ mesačne, namiesto bežných 15 $.

„Žijeme v neistých časoch, ktoré si vyžadujú kreatívne riešenia a jedným z nich je aj nová iniciatíva spoločnosti Warner Bros. Pictures Group,“ komentovala generálna riaditeľka spoločnosti Warner Bros., Ann Sarnoff. „Nikto si nepraje, aby sa filmy opäť vrátili na veľké plátno viac ako my. Vieme, že nové filmy sú v sektore prevádzkovateľov kín životodarným faktorom, no musíme myslieť na to, že väčšina kín v USA bude v roku 2021 fungovať s obmedzenou kapacitou,“ dodala.

Na jednej strane to je jednoduchým rozhodnutím pre spoločnosti Warner Bros., WarnerMedia a materskú spoločnost AT&T.

Konatelia netaja dôležitosť streamovacej služby HBO Max pre budúcnosť spoločnosti. Rovnako nie je tajomstvom, že počet registrácií v službe HBO Max, nie je taký vysoký, aký by si spoločnosť WarnerMedia predstavovala.

Spoločnosť Warner Bros. sa počas pandémie pokúsila do kín uviesť film Tenet, kvôli čomu utrpela straty vo výške niekoľko stoviek miliónov dolárov. Spoločnosti Warner Bros. poskytujú tieto okolnosti a stúpajúci počet nových prípadov nákazy koronavírusom vo svete (kvôli čomu bude každá skupinová aktivita v najbližších mesiacoch považovaná za riskantnú) perfektnú príležitosť na experimentovanie. Generálny riaditeľ spoločnosti AT&T, John Stankey, povedal pred pár mesiacmi investorom o uvádzaní filmov do kín:

Tušíme, že situácia bude stále neistá.

Nevidíme to veľmi optimisticky. Určite nemôžeme začiatkom budúceho roka očakávať zlepšenie. Tušíme, že situácia bude stále neistá. Práve preto musíme prehodnotiť všetky možnosti a zostať im otvorení.

WarnerMedia nie je jedinou spoločnosťou, ktorá tento čas využíva na experimentovanie so scenármi, ktoré by sa aj tak za pár rokov odohrali. Spoločnosť Disney začala ponúkať filmy Hamilton, Artemis Fowl a Duša iba vo forme streamovania. V septembri taktiež sprístupnili film Mulan exkluzívne len na platforme Disney Plus za 30 $. Generálny riaditeľ spoločnosti Disney, Bob Chapek, analytikom na koncoročnej konferencii vysvetlil, že napriek kritike, ktorej film čelil sa mu darilo dobre (konkrétne čísla nepovedal), čím dokázal, že by stratégia Premier Access mohla fungovať. S Premier Access môžu používatelia zaplatiť jednorazový poplatok 30 $ na získanie skoršieho prístupu k novým filmom. Disney bude pravdepodobne ponúkať ešte viac filmov na platforme Disney Plus exkluzívne na streamovanie, no spoločnosť by sa rovnako mohla rozhodnúť nasledovať spoločnosť Warner Bros. a ponúkať filmy online v rovnakom období v akom sa budú premietať.

Streamovanie je o udržiavaní rovnováhy

Streamovanie je o udržiavaní rovnováhy – je nutné stále pridávať nové tituly, ktoré prilákajú predplatiteľov, no zároveň je potrebné udržiavať knižnicu plnú rôznych seriálov a filmov, ktoré ľudia milujú a vďaka ktorým na platforme zostanú. Určite sa nezaregistrujete na HBO Max len na to, aby ste si pustili Priateľov, no možno sa zaregistrujete, aby ste nezmeškali novú Wonder Woman 1984 a potom zostanete a pozriete si aj Priateľov. To je hlavné. No konkurencia sa stále zvyšuje, čo znamená, že konkurenti ako napríklad Disney, Netflix alebo Amazon používajú podobnú stratégiu.

Kľúčom k víťazstvu je udržanie pozornosti. Oplatí sa zostať verný streamovacej platforme, na ktorej bude každý mesiac prebiehať nová premiéra. Tieto premiéry spolu so stálou ponukou filmov a seriálov určite udržia pozornosť odoberateľov služby. (Netflix túto stratégiu pozná a úspešne ju používa.) Ľudia neustále potrebujú niečo nové, kvalitné a veľké.

S týmto novým konceptom však prichádza otázka – čo sa stane s kinami?

Rok 2020 bol pre kiná katastrofálny. Je čoraz ťažie presvedčiť ľudí, aby riskovali svoje životy, keď si filmy môžu pozrieť aj v pohodlí domova. Podľa reťazcov kín je hlavnou príčinou úpadku fakt, že filmové štúdia sprístupňujú filmy na streamovacích platformách. Pravdou je, že kiná zápasia s problémami už desaťročia.

Podľa agentúry Bloomberg zavítali ľudia v roku 2019 do kín v priemere menej ako štyrikrát, čo je najmenej od roku 2002. 50 percent všetkých ziskov tvorilo len 25 najlepšie zarábajúcich filmov. Pre filmové štúdia a rovnako aj pre kiná sú tieto filmy veľmi dôležité (film Avengers: Endgame zarobil 2,8 miliárd dolárov). Reťazec kín spoločnosti AMC potrebuje Disney a rovnako aj Disney si chce udržať vzťah so spoločnosťou AMC.

Dôležitou otázkou je, či Warner Bros. pracuje na dohode s kinami, aby bol tento prechod priaznivý pre obe strany. Keď sa spoločnosť Universal dohadovala so sieťou kín AMC Theaters o kratšom                    exkluzívnom období (dĺžka obdobia počas ktorého sa musí film premietať v kinách predtým ako ho môžu začať predávať digitálni predajcovia ako Amazon a NBCUniversal’s Peacock), generálny riaditeľ spoločnosti AMC, Adam Aron, poznamenal, že AMC dostane nejakú formu výnosu. Spoločnosť Warner Bros. sa nechce vzdať vzťahu s AMC, takže môžeme logicky predpokladať, že pred oznámením novej stratégie bola medzi nimi uzavretá dohoda.

Trháky pôjdu do kín tak či tak.

Spoločnosť Warner Bros. si je istá, že budúcnosť kinematografie nespočíva len v kinách a v roku 2021 na to stavili. Konatelia sa spoliehajú, že ponúknutie filmov online v rovnakej dobe ako v kinách im prinesie väčšie výnosy. Chcete si film pozrieť v kine? Nech sa páči. Pozriete si ho radšej doma? To je tiež úplne v poriadku.

Je jasné, že napriek vyjadreniam spoločnosti WarnerMedia, nebude táto akcia platiť len jeden rok. Keď sa Pandorina skrinka otvorí, dá sa ju zavrieť len ťažko.


Zdroj: theverge.com, pixabay.com

Summary
Warner Bros. budúci rok zverejní všetky nové filmy na platforme HBO Max
Article Name
Warner Bros. budúci rok zverejní všetky nové filmy na platforme HBO Max
Description
Spoločnosť WarnerMedia sa snaží čoraz viac presadiť vo svete streamovacích služieb a tentokrát sa rozhodla ponúknuť všetky svoje filmy na platforme HBO Max v tom istom čase, v ktorom sa budú premietať v kinách.
Author
Publisher Name
uploading.sk