Skip to main content

Elektrické kolobežky sú ľahké, praktické, jednoducho sa na nich jazdí a v niektorých prípadoch vás môžu dostať do práce dokonca rýchlejšie ako auto. No aj keď znejú tak dokonale, majú niekoľko nevýhod, vrátane ich ceny a rýchlosti. Tento článok by vám mal pomôcť rozhodnúť sa, či si máte kúpiť elektrickú kolobežku, alebo nie.

Nevýhody elektrickej kolobežky

Nízka rýchlosť: Táto nevýhoda nie je spoločná pre všetky elektrické kolobežky. Treba však poznamenať, že niektoré modely majú menšie kolesá, čo môže ovplyvniť ich maximálnu dosiahnuteľnú rýchlosť.

Čas nabíjania: Nabíjanie batérie elektrickej kolobežky trvá dlhšie ako tankovanie. Nie je to bežná nevýhoda všetkých elektrických motocyklov, ale v niektorých prípadoch sa batéria elektrickej kolobežky môže pri nízkych teplotách vybiť rýchlejšie.

Nabíjacie miesta: Rozšírenie siete nabíjacích miest pre elektrické zariadenia je nevyriešenou otázkou, ktorá je stále aktuálna v mnohých krajinách vrátane Slovenska. No niektoré modely ako napríklad Citycoco kolobežky majú veľkú kapacitu batérie a možný dojazd až 80 km. Ten však záleží od hmotnosti jazdca, terénu a zvoleného typu batérie.

kolobezka elektricka

Mohlo by vás zaujímať: Apple AR headset príde v roku 2022


Výhody elektrickej kolobežky

Úspora paliva: Jedna z významných výhod elektrickej kolobežky je podstatná pre vašu peňaženku – značne ušetríte na benzíne.

Sloboda: Z bodu A do bodu B sa dostanete rýchlo – už viac nemusíte čakať na autobus alebo taxi službu. Jednoducho vytiahnete svoju kolobežku a môžete vyraziť.

Ekológia a ohľaduplnosť k životnému prostrediu: Zakaždým, keď sa rozhodnete cestovať pomocou elektrickej kolobežky, prispievate svojou troškou k ochrane životného prostredia.

Nižšie náklady na údržbu: Na údržbu elektromotoru nemusíte vynaložiť toľko snahy alebo peňazí ako pri spaľovacom motore. Zabudnite na vymieňanie oleja alebo filtrov.

Ticho: Hoci niektorí odporcovia elektrických kolobežiek a trojkoliek používajú argument, že „nevydávajú tradičný zvuk“, musíte mať na pamäti, že hluk je jedným z vážnych problémov súčasného života v mestách. Bolo preukázané, že ruch z ulice znižuje produktivitu ľudí pracujúcich v danom prostredí o 30 až 40 %. Neustály hluk, ktorým trpí motocyklista ovplyvňuje jeho koncentráciu na ceste a vplýva na úroveň jeho stresu, úzkosti a agresivity. Elektrická kolobežka je na druhej strane pomerne tichá.

Pri jazde na elektrickej kolobežke nezabúdajte na ochranné pomůcky a kvalitné oblečenie, v ktorom sa budete cítiť pohodlne – to nájdete na stránke Wilderoben, ktorá ponúka značky s ekologickým zameraním. Na ich stránke nájdete legíny Patagonia, topánky Danner, oblečenie Prana a iné.


Zdroj: voromotors.com, elements.envato.com