Skip to main content

Pri výbere elektromotora je neraz potrebné vziať do úvahy rôzne faktory – od spôsobu prevádzky, cez výkon, krútiaci moment až po prostredie, v ktorom bude elektromotor fungovať. Trojfázové elektromotory na bežné použitie si svoje uplatnenie nájdu rovnako dobre v jednoduchších priemyselných, ale aj domácich aplikáciách pričom je dôležité vybrať si správne výkonové vyhotovenie. Zistite, ako to najlepšie zvládnuť. 

Trojfázové elektromotory na bežné použitie spoznáte v katalógu spravidla pod označením GP – general purpose. Znamená to, že konštrukcia elektromotora a jeho komponenty sú prispôsobené fungovaniu za bežných prevádzkových podmienok, teda bez častého preťažovania alebo v prostredí bez nebezpečenstva výbuchu. GP elektromotory nižších výkonov sa spravidla využívajú na poháňanie čerpadiel, kompresorov, pohonných systémov prípadne rôznych nástrojov. Nájsť využitie pre tento typ elektromotorov nebude problém ani v menších dielňach vybavených trojfázovou prípojkou. 

zdroj: vyboelectric.sk

Prečítajte si tiež: Ovládanie otáčok elektromotora pomocou frekvenčného meniča Standard A550


Keď pri výbere elektromotora rozhoduje výkon

Výkon elektromotora patrí bezpochyby medzi tie najdôležitejšie parametre. Hoci sa to pri pohľade do ponuky nemusí zdať, v praxi je rozdiel či si vyberiete elektromotor 7,5kW alebo elektromotor 3kW. Výber výkonovo poddimenzovaného elektromotora so sebou prináša celý rad prevádzkových problémov. Medzi tie najčastejšie patrí časté preťažovanie elektromotora, ktoré spoznáte podľa nedostatočného krútiaceho momentu sprevádzaného prudkým prehriatím. Časté preťažovanie elektromotora je dokonca až v 30 % prípadov príčinou nefunkčnosti elektromotora a jeho poškodenie. 

Elektromotor 4kw (zdroj: vyboelectric.sk)

Ak teda pri výbere posudzujete výkonnostnú stránku elektromotora, vždy počítajte s určitou rezervou. Ako na to v praxi? Ak napríklad viete, že potrebujete aspoň elektromotor 4kW odporúčame po zohľadnení výkonnostnej rezervy aspoň elektromotor 5,5kW. Nevyťažovanie elektromotoru na maximum čiastočne znižuje nároky na jeho údržbu a zároveň prispeje k bezproblémovej prevádzke. 

Summary
Trojfázový elektromotor na bežné použitie
Article Name
Trojfázový elektromotor na bežné použitie
Description
Trojfázové elektromotory na bežné použitie spoznáte v katalógu spravidla pod označením GP – general purpose. Znamená to, že konštrukcia elektromotora a jeho komponenty sú prispôsobené fungovaniu za bežných prevádzkových podmienok, teda bez častého preťažovania alebo v prostredí bez nebezpečenstva výbuchu.
Author
Publisher Name
uploading.sk
Publisher Logo