Chránia organizmus nielen pred príznakmi ochorenia, ale aj pred samotným nakazením
V Spojených štátoch sa začalo očkovať už pred troma mesiacmi. Výskumníci zozbierali údaje, ktoré naznačujú, že vakcíny proti COVID-19 skutočne fungujú tak dobre, ako počas ich klinického skúšania. Nedávne štúdie dokazujú, že nechránia len pred príznakmi, ale aj znižujú riziko nakazenia koronavírusom. Tým pádom vakcíny dokážu znížiť aj šírenie vírusu.
Vakcíny spoločností Moderna a Pfizer/BioNtech mali počas klinického skúšania 95-percentnú účinnosť pri prevencii symptomatického priebehu ochorenia COVID-19. No stále nebolo isté, či budú rovnako dobre fungovať aj po distribúcii širokej verejnosti. Hoci sa výskumníci počas skúšania vždy snažia čo najpresnejšie simulovať skutočný svet, nikdy sa to nepodarí stopercentne. Ľudia, ktorí sa dobrovoľne zúčastňujú skúšania nemusia dokonalo reprezentovať širokú verejnosť. Určité skupiny ľudí, ako tehotné ženy sa skúšania nezúčastnili. Očkovanie tiež prebehlo vo viacej kontrolovanom prostredí ako súčastná masová vakcinácia.
Vakcíny proti COVID-19 fungujú aj v skutočnom svete
Preto je také povzbudivé vidieť, že vakcíny dokážu ochrániť ľudí aj v skutočnom svete (mimo klinických skúšok). Koncom marca zverejnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) povzbudivé výsledky štúdie zameranej na efektivitu vakcíny pri ochrane pracovníkov v prvej línii v skutočnom prostredí. Necelých 4000 pracovníkov sa po dobu trinástich týždňov každých sedem dní testovalo na ochorenie COVID-19. Členovia tejto skupiny boli pravidelne vystavovaní koronavírusu v práci a ukázalo sa, že dve dávky vakcíny mali 90-percentnú účinnosť pri prevencii nakazenia. Jedna dávka mala 80-percentnú účinnosť.
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb vykonalo aj iné štúdie, ktoré mali podobne dobré výsledky. Prvé údaje o účinnosti vakcinácie v reálnych podmienkach pochádzajú z Izraela, kde sa začalo očkovať veľmi skoro. Štúdia z februára porovnávala 600 000 ľudí zaočkovaných vakcínou Pfizer/BioNTech s 600 000 nezaočkovanými ľuďmi. Zistili, že vakcína má týždeň po podaní druhej dávky 94-percentnú účinnosť proti symptomatickému ochoreniu COVID-19.
Dôležité boli pre výskumníkov údaje zo zariadení dlhodobej starostlivosti. Ľudia v zariadeniach, akými sú napríklad domovy pre seniorov, sú vo veľkom ohrození. Vakcíny niekedy u seniorov nefungujú rovnako dobre ako u mladších ľudí. No výsledky z dvoch zariadení v štáte Connecticut v USA výskumníkov potešili. Vakcíny proti COVID-19 od spoločností Pfizer/BioNTech mali 63-percentnú účinnosť pri prevencii symptómov, ale aj nakazenia. Ďalšia štúdia preukázala, že vakcína mala 88-percentnú účinnosť pri prevencii nakazenia v skupine pacientov nemocnice Mayo Clinic, ktorí boli zaočkovaní v čase od decembra 2020 do februára 2021 (pravdepodobne ubytovaní v zariadeniach dlhodobej starostlivosti a zdravotníci).
Stále musíme byť opatrní
Očkovanie pokračuje a vedci neustále zhromažďujú údaje a sledujú účinnosť vakcín v rôznych skupinách populácie. Stále zostáva niekoľko nezodpovedaných otázok – odborníci chcú vedieť, ako sa od seba dostupné vakcíny odlišujú, ako dlho sú účinné, a ako dobre fungujú napríklad u ľudí so zníženou imunitou.
Ale existujúce štúdie signalizujú, že vakcíny proti COVID-19 fungujú, a to mimoriadne dobre. Preto by sme práve teraz mali byť ešte opatrnejší. Chráňme sa navzájom a dbajme na to, aby sa čo najviac ľudí stihlo dostať k vakcíne.