Aj priemerná vakcína môže pomôcť.
Odborníci mesiace nedočkavo čakali na výsledky klinického testovania vakcíny spoločnosti Johnson & Johnson. Nová vakcína je v porovnaní s vakcínami spoločností Pfizer/BioNtech a Moderna logistický sen. Oveľa jednoduchšie sa uskladňuje a na rozdiel od jej konkurentov je nutné iba jedno očkovanie. Bude ale rovnako dobre fungovať? Na túto otázku sme dostali odpoveď už koncom januára.
Klinického testovania sa zúčastnilo 43 783 ľudí z celého sveta. Vakcína má 66-percentnú účinnosť pri prevencii stredne ťažkého až ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. 66-percentná efektivita sa môže zdať príliš nízka v porovnaní s 90-percentnou, ktorou sa pýšia ostatné dve vakcíny. No všetko je to o uhle pohľadu. Predtým, ako sa svet dozvedel výsledky prvých klinických testov, odborníci dúfali aspoň v 60 až 70-percentnú účinnosť. (Vakcíny proti chrípke sa schvaľujú, keď sa efektivita pohybuje približne v rozmedzí 40-60 %.)
Najdôležitejšie je, že potencionálna vakcína od Johnson & Johnson je naozaj účinná. 66-percentná šanca na vybudovanie imunity je lepšia ako žiadna.
Účinnosť vakcíny pri prevencii najťažšej formy ochorenia je 85 %. To je celkom úžasné.
Vakcína neprichádza len s dobrými správami. Dôvodom, prečo je efektívna „len“ na 66 % je fakt, že sa veľmi dobre neosvedčila v Južnej Afrike, kde sa šíri nová nebezpečná mutácia vírusu. Zatiaľ čo bola efektivita v spojených štátoch 72 %, v Južnej Afrike dosiahla iba 57 %.
Stále to nie je žiadna obrovská katastrofa. Aj keď sa spoločnosť Johnson & Johnson už blíži k požiadaniu o schválenie vakcíny, času je málo. Mutácie sa šíria rýchlo – jedna z nich stihla doraziť už aj do USA. Čím skôr sa populácia zaočkuje, tým lepšiu máme šancu šírenie vírusu zastaviť.
„Musíme čím skôr všetkým zabezpečiť prvú dávku vakcíny,“ vyjadrila sa imunologička Akiko Iwasakiová pre spravodajskú webstránku STAT. „Stále vznikajú nové varianty ochorenia, ktoré sa ľahšie prenášajú a môžu byť potencionálne smrteľnejšie. Bojujeme hlavne s časom.“