Skip to main content

Bouldering nie je materiálovo náročný šport, veď ako lezenie bez lana už samo o sebe navráva, veľa toho k realizácii nepotrebujete. Stačí vám dopadový matrac (bouldermatka), magnézium, lezečky, komfortné, odolné a funkčné oblečenie. Dve dekády boulderingu v mojom živote ma už veľa naučili. 

Viem, že najlepšie sa pri lezení cítim v obyčajnom bavlnenom tričku, že nohavice musia byť dostatočne flexibilné a voľné, aby ma neobmedzovali pri extrémnych pohyboch, a že vždy musím mať pribalenú aj ľahkú bundu, ktorá ma v prípade zhoršenia počasia ochráni pred jeho vrtochmi, či v oddychovej fáze zahreje, keď telo vychladne. A samozrejme, mala by byť ľahká a kompresná, aby mi v lezeckej taške nezaberala priveľa miesta.

Tenká, a pritom hreje

Nájsť ideálnu bundu pre moje aktivity chvíľu trvalo, ale keď som na niekoľkých výjazdoch otestoval bundu Patagonia Nano Puff Jacket bolo mi jasné, že naplno splnila moje požiadavky. Ľahká a relatívne tenká vrstva, a pritom taká hrejivá? Výborný spoločník pri dobýjaní skalných projektov. 

Podstata je vo výplni

V čom spočíva jej výborná využiteľnosť? Podstata je vo vnútri bundy. Výplň Nano Puff Jacket tvorí jeden z najvýkonnejších tepelne izolačných materiálov na trhu Primaloft Gold eco. V pomere ku svojej nízkej hmotnosti má vynikajúcu hrejivosť, ba čo viac, bunda hreje aj keď je vlhká. Oproti páperiu sa táto vlastnosť javí ako najväčší benefit. 

Odolá vetru a vlhkosti

Najvrchnejšiu vrstvu bundy tvorí recyklovaný polyesterový plášť s podšívkou. Má vodeodolnú úpravu a odolá aj silným vetrom. Bunda je hladká, čiže sa veľmi ľahko vrství, ak si potrebujete ešte o niečo viac zvýšiť teplotný komfort alebo si v prípade silného lejaku nahodiť nepremokavú vrstvu. 

Nahradí aj viacero vrstiev

Bunda sa mi osvedčila aj pri samotnom lezení počas chladných a veterných dní. Vďaka umne riešenému strihu ani neviete, že ju máte pri aktivite na sebe. Vynikajúce kompresné vlastnosti umožňujú zbaliť Nano Puff Jacket do náprsného vrecka bundy. V ruksaku tak popri lezeckých veciach nezaberie veľa miesta. Stala sa tak súčasťou mojej výbavy počas každého ročného obdobia. Je to také malé „všetko v jednom“. V podmienkach, v akých sa počas roka pohybujem a akým poveternostným vplyvom som pravidelne vystavený, mi Patagonia bunda Nano Puff Jacketnahradila viacero vrstiev. Odbremenila ma od ustavičného premýšľania, aké oblečenie si vziať na skaly.

bunda patogonia zlta

Doživotná záruka a oprava zadarmo

Keď sa mi podarilo bundu roztrhnúť pri prechode divokou prírodou pomedzi ostružiny, vďaka doživotnej záruke, ktorú Patagonia poskytuje na svoje produkty, mi ju vo Wilderobene ochotne opravili. Síce už vyzerám ako po nálete horúcich uhlíkov, bunda napriek tomu výborne slúži naďalej.

V spolupráci s inými vrstvami

Jasné, síce mi vykryla väčšinu dní na skalách bez inej podpory, predsa len sú dni, kedy som nútený siahnuť po ďalších vrstvách. V prípade tuhého mrazu si medzi lezeckými pokusmi nasadzujem ešte páperovú bundu Patagonia Down Sweater Hoody. Ak ma pri dlhšom prechode zastihne silný a intenzívny dážď, je vhodné prekryť si „Puffku“ spoľahlivou nepremokavou vrstvou. Pre tento účel mi vždy dobre poslúži Patagonia Torrentshell 3L Jacket

Áno, úplne univerzálna bunda jednoducho neexistuje. Aj keby, neviem si pri dnešných možnostiach predstaviť, že by v nej bolo komfortne. Ak ale hľadáte riešenie pre aktívneho človeka, ktoré pokryje väčšinu jeho potrieb, mám pre vás nápovedu.