Skip to main content

Britský priemysel a odbory prejavujú radosť a úľavu nad dohodou SAG-AFTRA

Britský priemysel bol paralyzovaný štrajkmi, keď hollywoodske a štúdiové produkcie stiahli svoju činnosť, čo znamenalo, že mnohí členovia posádky zostali bez práce. S filmovým a televíznym priemyslom v UK, ktorý je tak dominoval štúdiami a streamermi, paralyzovaným štrajkom SAG-AFTRA, bolo možno pochopiť, že najväčší aplauz mimo USA nad dočasnou dohodou a ukončením 118-dňového štrajku sa ozýval cez Atlantik.

„Blahoželáme našim kolegom zo SAG-AFTRA k ich odhodlaniu v čakaní na dohodu, ktorá spĺňa ich ciele. S úplnou radosťou vítame túto správu po tom, čo bola nesmierne ťažká doba pre našich členov a celý britský filmový a televízny priemysel,“ povedala Philippa Childs, šéfka filmového a televízneho odboru Bectu, ktorá zastupuje pracovníkov pod čiarou.

Úcta k členom Bectu

„Chcem prejaviť úctu členom Bectu za to, že prečkali túto bezprecedentnú dobu a prejavili solidaritu so svojimi kolegami odborári v USA,“ pokračovala Childs. „Nemožno dostatočne podčiarknuť, ako veľmi britskí pracovníci vo filmovom a televíznom priemysle trpeli z dôvodu neschopnosti AMPTP dosiahnuť prijateľnú dohodu so SAG-AFTRA. Táto správa príde ako veľká úľava a prináša nádej po mesiacoch a mesiacoch nestability.“
Bola to nedávna správa Bectu, ktorá poukázala na ničivý dopad štrajkov na britskú posádku. Prieskum 4 000 freelancerov zistil, že 80 percent ich zamestnania bolo priamo ovplyvnených štrajkom SAG-AFTRA, pričom tri štvrtiny ostali bez práce.

Britský odbor Equity

Britský odbor hercov Equity, ktorý bol počas štrajku mimoriadne hlasný a usporiadal rôzne protesty v solidarite so SAG-AFTRA, taktiež prejavil svoje nadšenie z tejto správy.
„Teší nás, že naša sesterská odborová organizácia SAG-AFTRA schválila dočasnú dohodu s AMPTP a že štrajk bol suspendovaný,“ napísalo na Twitteri. „Solidarita so všetkými, ktorí zostali silní počas tejto akcie a prajeme SAG-AFTRA to najlepšie pri rozhodovaní o obsahu tejto dohody.“

Stanovisko britskej filmovej komisie

Adrian Wooden, výkonný riaditeľ Britskej filmovej komisie, povedal, že správy prinesú „úľavu“ obsadeniu, posádkam a širšiemu priemyslu.
„Sme nadšení, že sa dosiahla spravodlivá dohoda o tak komplexnej sade otázok a tešíme sa na obnovenie produkcie v UK čo najskôr, za predpokladu, že konečné hlasovanie v piatok ratifikuje dohodu,“ povedal. „Chceme tiež uznať, že to bola nesmierne náročná doba pre mnohých v britskej produkcii, takže táto dohoda predstavuje vítaný koniec náročného obdobia.“

Zdroj