Skip to main content

Prezident Spojených štátov stratil svoj hlas.

Piatok 8. januára Twitter natrvalo zablokoval účet prezidenta Donalda Trumpa. Predchádzal tomu útok jeho stúpencov na sídlo kongresu, Kapitol, pri ktorom prišli o život piati ľudia.

Po podrobnej revízii posledných tweetov zverejnených z účtu @realDonaldTrump a po zvážení súčasných okolností sme tento účet natrvalo zablokovali. Predchádzame tak ďalšiemu prípadnému podnecovaniu násilia,“ informoval oficiálny účet Twitteru v piatkovom vyhlásení.

twitter trump

Zablokovanie je následkom prezidentovho burcovania davu, ktorý zaútočil na budovu Kapitolu Spojených štátov počas procesu potvrdenia víťazstva Joea Bidena ako novozvoleného prezidenta. Twitter pôvodne zablokoval Trumpov účet len na 12 hodín pre „opakované a vážne porušenie pravidiel občianskej integrity“ potom, ako niekoľkokrát zdieľal klamlivé informácie o voľbách.

Po dočasnom zablokovaní Twitter oznámil, že Trumpa zablokuje natrvalo, ak bude pokračovať v porušovaní pravidiel súvisiacich s občianskou integritou a hrozbami násilia. Následne sa platforma vyjadrila, že od počiatočného zablokovania prezidentovho účtu boli zverejnené ďalšie dva tweety, ktoré porušovali pravidlá sociálnej siete. Nové príspevky boli podnetom na trvalé zablokovanie.

trump twitter
Twitter piatok večer natrvalo zablokoval Trumpov účet. Zdroj: theverge.com

„Kvôli pretrvávajúcemu napätiu v Spojených štátoch a stúpajúcej globálnej pozornosti smerujúcej na dav, ktorý 6. januára 2021 násilne vtrhol do Kapitolu, musíme tieto dva tweety vnímať v širšom kontexte súčasných udalostí. Musíme dávať pozor na schopnosť prezidentových príspevkov mobilizovať jeho publikum a podnecovať násilie. Do úvahy musíme brať aj vzor správania pozorovaný na tomto účte za posledných pár týždňov,“ vyjadrila sa sociálna sieť Twitter v blogovom príspevku.

Twitter rozhodol, že nové príspevky „by s veľkou pravdepodobnosťou mohli povzbudiť a inšpirovať ľudí, aby zopakovali trestné činy“, ktoré boli spáchané v Kapitole. Rozhodnutie zdôvodnil v piatich častiach:

Rozhodnutie prezidenta Trumpa nezúčastniť sa inaugurácie môžu jeho stúpenci chápať ako ďalšie potvrdenie jeho vyhlásenia, že voľby neboli legitímne. Twitter tento príspevok vidí ako popretie predošlých dvoch tweetov z 20. januára, zverejnených zástupcom náčelníka štábu, Danom Scavinom, ktoré hovoria o „usporiadanom odovzdaní moci“.

Druhý tweet by mohol slúžiť ako povzbudenie tých, ktorí by mohli potencionálne zvažovať uskutočnenie násilných činov na inaugurácii. Táto udalosť by bola „bezpečným“ cieľom útoku, keďže sa jej Trump nezúčastní.

Použitie slov „americkí patrioti“ na pomenovanie jeho stúpencov sociálna sieť vidí ako vyjadrenie podpory tým, ktorí sa zúčastnili na útoku na Kapitol.

Vyjadrenia o „OBROVSKOM HLASE stúpencov, ktorý nebude umlčaný ani v budúcnosti“ a o tom, že „Si zaslúžia rešpekt a nemôže sa s nimi v žiadnom prípade zaobchádzať nespravodlivo!!!“ Twitter interpretoval ako ďalší znak toho, že Trump neplánuje „usporiadane odovzdanie moci“. Sociálna sieť to vidí ako podporu, povzbudenie a ochranu tých, ktorí veria, že Trump voľby vyhral.

Podporovatelia prezidenta Trumpa už začali energicky plánovať ozbrojené protesty na Twitteri, ale aj mimo tejto sociálnej siete. Jedným z plánov je opakovaný útok na Kapitol a jeho budovy 17. januára 2021.

Twitter odmietol komentovať ostatné účty súvisiace s prezidentom, ako napríklad @POTUS. Ak by sa Trump pokúsil oklamať zákaz vytvorením nového účtu, podľa Twitteru by bol tento účet natrvalo zablokovaný „hneď po jeho objavení“. Ak by na obídenie zákazu použil vládny účet ako @POTUS, sociálna sieť by sa ho snažila obmedziť, ale nezablokovala by ho, pokiaľ by to nebolo nutné na obmedzenie násilia v reálnom svete.

V piatok podpísalo viac ako 300 zamestnancov Twitteru vnútornú petíciu, v ktorej žiadali o trvalé zablokovanie Trumpa ako následok podnecovania výtržností, ktoré sa konali 6. januára v budovách Kapitolu.

„Musíme podrobne preskúmať spoluúčasť Twitteru na udalosti, ktorú novozvolený prezident Biden správne pomenoval ako vzburu. Tento čin ohrozil blaho Spojených štátov, našej spoločnosti a zamestnancov,“ vyjadrili sa zamestnanci Twitteru.

Štvrtok 7. januára Facebook zablokoval Trumpa na neurčitú dobu, ale potvrdil, že zákaz používania účtu bude trvať minimálne do dňa inaugurácie. Výkonný riaditeľ Facebooku, Mark Zuckerberg, sa vyjadril, že riziko Trumpovho návratu na sociálnu sieť „je jednoducho príliš veľké“, zvlášť po tom, ako túto platformu použil na „podnecovanie násilnej vzbury proti demokraticky zvolenej vláde“.

Zablokovanie Trumpovho účtu na Twitteri nie je následkom len nedávnych udalostí. Sociálna sieť roky čelila tlaku na odstránenie Trumpa z platformy, keďže dávala prezidentovi hlas, ktorý využíval na šírenie nenávisti a klamstiev. Trumpova prítomnosť na platforme bola podľa Twitteru vo verejnom záujme.

Summary
Twitter natrvalo zablokoval účet prezidenta Trumpa
Article Name
Twitter natrvalo zablokoval účet prezidenta Trumpa
Description
Piatok 8. januára Twitter natrvalo zablokoval účet prezidenta Donalda Trumpa. Predchádzal tomu útok jeho stúpencov na sídlo kongresu, Kapitol, pri ktorom prišli o život piati ľudia.
Author
Publisher Name
uploading.com
Publisher Logo