Skip to main content

Keď sa môj manžel a ja usadíme, aby sme si pozreli náš najnovší seriál (aktuálne Mr. & Mrs. Smith), stačí, keď poviem „Hey Siri, čas na film“ a svetlá v našom otvorenom obývacom priestore s kuchyňou sa vypnú, rolety sa spustia, termostat sa nastaví a zapne sa televízia.

Potom, nevyhnutne, náš pes vylezie z postele a spustí senzor pohybu na chodbe, a svetlá sa znova zapnú, alebo dcéra príde dole pre snack a senzor pohybu v kuchyni zapne tie svetlá. Nechcem počas seriálu kričať „Hey Siri“ alebo vytiahnuť telefón a stratiť sa v húštine notifikácií. Chcem len stlačiť tlačidlo z pohodlia gauča a vrátiť sa do tmy.

Tu prichádza na scénu Linxura Smart Controller (link-sure-ah), vylepšené inteligentné tlačidlo za 100 dolárov tvarované ako hokejový puk, s iPodu podobným štvortlačidlovým ovládačom obklopeným e-ink displejom. Môže prechádzať až 13 obrazovkami, každá zobrazujúca štyri ikony (jednu pre každé tlačidlo) a dáva mi kontrolu nad viacerými zariadeniami v mojom domove s len jedným prístrojom.

Môžem vypnúť všetky svetlá v obývačke stlačením tlačidla. Ak robotický vysávač obnoví svoju prácu uprostred akčnej scény, môžem ho zastaviť kliknutím. Ak môj syn príde domov neskoro, môžem zamknúť dvere za ním.

5
Verge Score
Linxura Smart Controller
$99.99
THE GOOD
E-ink displej ukazuje, čo ovládate
Príjemné klikací tlačidlá a rolovacie koleso
Nie je potrebný hub
Kompatibilné s Amazon Alexa, Google Home, IFTTT, Sonos, Lifx, Philips Hue
THE BAD
Drahé
Obmedzené integrácie
Bez lokálneho ovládania
Pomalé reakcie na niektoré automatizácie
Zdržanlivá kontrola hlasitosti a jasu
$100 NA LINXURA
Ako hodnotíme a recenzujeme produkty

Je to inteligentné riešenie bežného problému v inteligentných domácnostiach: spoľahlivé, intuitívne fyzické ovládacie prvky. Nehovoriac o tom, že nevyžaduje vlastný mostík alebo hub, čo väčšina jeho konkurencie vyžaduje. Namiesto toho funguje cez Wi-Fi.

Bohužiaľ, Linxura, ktorá bola spustená koncom roku 2023, má ešte dlhú cestu, kým sa stane nevyhnutným zariadením. Počas môjho testovania fungovala len s Amazon Alexa, IFTTT, Philips Hue, Lifx a Sonos. (Integrácia s Google Home bola pridaná po tom, čo som dokončil testovanie.) Tieto integrácie sú všetky založené na cloude a niektoré mali výrazné oneskorenia.

Spoločnosť sľubuje podporu pre viac platforiem, vrátane Matter, integrácie s ďalšími výrobcami a lokálne ovládanie pre Sonos a Hue (o tom viac neskôr). Ale dnes, zatiaľ čo hardvér pôsobí dojmom víťazstva, softvérové integrácie ešte nie sú na úrovni.

Na ovládanie zariadenia s Linxura jednoducho kliknete, dvojkliknete alebo kliknete a potom posúvate na nastavenie jasu, hlasitosti atď. Posúvanie bez kliknutia vás prenesie na ďalšiu stránku s ikonami.

Inteligentné tlačidlá umožňujú ovládať vaše inteligentné zariadenia v domácnosti bez nutnosti vyťahovať telefón alebo kričať na hlasového asistenta a dúfať, že to správne pochopí. Na rozdiel od telefónu, nie sú spárované s jednou osobou, čo zjednodušuje ovládanie vecí ako svetlá, zámky, ventilátory, rolety a termostaty pre každého v domácnosti. A hoci môžete vytvoriť zložité automatizácie, aby vaše svetlá nikdy nezapli počas sledovania filmu, je to stále veľa práce s nastavovaním, a vždy sú scenáre, na ktoré ste nečakali. A tu sa tlačidlo hodí.

Linxura sľubuje podporu pre viac platforiem, vrátane Matter

Inteligentné tlačidlá sú zvyčajne bezdrôtové a poháňané batériou, takže ich môžete umiestniť tam, kde ich potrebujete, alebo ich použiť ako diaľkové ovládače. Väčšina vyžaduje, aby ste si pamätali, čo ste ich naprogramovali robiť, čo ich robí nepoužiteľnými pre kohokoľvek iného, pokiaľ neumiestnite desiatky na strategické miesta (ako svetelné vypínače). Aby sa eliminoval tento problém, niektoré majú priložené malé nálepky s ikonami alebo majú na povrchu vyvýšené bodky, aby ste ich odlišili na dotyk.

E-ink displej Linxura tento problém rieši geniálne. Každé z jej štyroch tlačidiel dostane svoju vlastnú ikonu a môže vykonávať tri akcie: kliknutie, dvojkliknutie alebo kliknutie a podržanie a potom otočenie kolesom (po alebo proti smeru hodinových ručičiek).

Súvisiace
Philips Hue Tap Dial je pre pokročilých užívateľov
Wemo Stage Scene Controller je evolúcia svetelného vypínača
Ako inteligentný domov konečne opúšťa váš telefón a vstupuje do vášho domova

E-ink displej nie je najostrejší a troj- až štvorpísmenové textové popisy sú malé, ale je veľa ikon na výber – vrátane svetla, zámku, vysávača a ventilátora – takže je dosť ľahké vidieť, čo ovládate. Je tam pokus o podsvietenie, ktoré sa zapne, keď zariadenie zdvihnete pomocou zabudovaného svetelného a kapacitného senzora. To pomáha v noci, aj keď osvetľuje displej nerovnomerne.

E-ink displej namiesto LCD znamená dlhšiu životnosť batérie (až tri mesiace na jedno nabitie podľa spoločnosti – ja som bol na 80 percentách po týždni testovania). Vstavaná batéria sa nabíja pomocou priloženého kábla USB-A na USB-C. Ovládač je malý a ľahko sa stratí, ale príslušenstvo v podobe magnetického držiaka (14,99 dolárov) mu dáva domov na stene alebo konferenčnom stolíku. Aplikácia má funkciu „nájdi ma“, ktorá zapípa tlačidlom a pomôže vám ho nájsť, ale je veľmi tichá.

Chcel by som, ak by Linxura vedela, v ktorej miestnosti ste, takže ak ju prenesiete do inej miestnosti, displej by sa prispôsobil, keď ste v spálni oproti kuchyni. Tak, ako je to teraz, je veľmi navrhnuté na použitie v jednom priestore.

Batéria Linxura sa nabíja priloženým káblom USB-C.
Na zadnej strane je tlačidlo pre vypnutie / reset, a ovládač sa môže zacvaknúť do magnetického držiaka.

Zapojenie a pripojenie mojich inteligentných zariadení v dome k Linxure bolo priamočiare (aj keď trochu ťažkopádne) vďaka dobre usporiadanému dizajnu aplikácie a jasným pokynom. Začal som s Alexou, pretože všetky svetlá v mojom dome fungujú s touto platformou. V skutočnosti som takmer každé zariadenie pripojené k Alexe mohol spárovať s tlačidlom, hoci niektoré mali obmedzené funkcie. (Nemohol som otvoriť garážové dvere, len ich zatvoriť, a pripojiť sa mohla len jedna z mojich mnohých kamer – Blink Floodlight – a to len na ovládanie svetla.)

Hardvér sa cíti víťAZsky; softvérové integrácie nie sú adekvátne

Nastavil som jedno tlačidlo na prepínanie skupiny svetiel stlačením a otočením v smere hodinových ručičiek na stmievanie a otočením proti smeru hodinových ručičiek na zvýšenie jasu. To si vyžadovalo čas, pretože vyžadovalo vytvorenie každej akcie tlačidla ako samostatnej rutiny v aplikácii Alexa. Nastavenie 52 zariadení alebo scenárov (tlačidlo môže ovládať scénu alebo skupinu v Alexe) pre tento ovládač by znamenalo vytvorenie viac ako 200 rutín Alexa. Je to možné, ale ak ste strávili veľa času s aplikáciou Alexa, viete, že budete potrebovať trpezlivosť svätca na dosiahnutie toho. Samozrejme, možno budete potrebovať, aby to robilo len štyri veci pre vás, čo by malo trvať asi 15 minút.

Po nastavení tlačidlá každýkrát fungovali na spustenie zariadenia, scény alebo skupiny – ale s viditeľným oneskorením, pravdepodobne kvôli komunikácii z cloudu do cloudu. Jedno pripojenie Bond ovládača cez Alexu trvalo celé 45 sekúnd na zapnutie ventilátora. Ale mojím základným cieľom bolo môcť vypnúť všetky svetlá dole, keď som sa usadil na gauč s len klikom tlačidla. Harmonický inteligentný dom pre víťazstvo.

Aplikácia Linxura vám umožňuje priradiť každé tlačidlo k inému inteligentnému domovému zariadeniu a dať mu ikonu a popis s trojmi až štyrmi znakmi.

Problém s oneskorením, je však, že som často myslel, že to nefunguje a klikol som znova, čo znamenalo, že svetlá sa zapli a potom o pár sekúnd znova vypali. Zistil som tiež, že prechádzanie obrazovkami bolo trochu príliš jednoduché – občas som si myslel, že otočím na nastavenie jasu, len som zistil, že teraz zatváram garážové dvere.

Priame cloudové pripojenia k Hue a Sonos boli ľahšie nastaviť, boli viac odozvové a psobili nádejne na potenciál Linxura. Po prepojení účtov som mohol nastaviť a upraviť ovládanie pre každú akciu tlačidla v aplikácii Linxura – nebolo potrebné vstupovať do aplikácií Sonos alebo Hue alebo manipulovať s rutinami Alexa. Spároval som tlačidlo so svetlom Hue a mal som ho stmaviť, zosvetliť, prepínať zapnutie alebo vypnutie, a dokonca zmeniť farbu. Ale chyba v aplikácii Linxura mi nedovolila prechádzať mojimi svetlami Hue – čo znamená, že som mohol vybrať iba z prvých piatich svetiel na stránke.

Aby bol Linxura skutočne užitočný, potrebuje lokálne ovládanie a viac integrácií

Integrácia so Sonosom prebehla hladšie a mohol som nastaviť jednoduché stlačenie na spustenie / zastavenie hudby z môjho Sonos Arc, otočenie na ovládanie hlasitosti a dvojkliknutie na prehrávanie ďalšej skladby z môjho aktuálneho playlistu. Kontrola hlasitosti mala oneskorenie a ľahko sa stalo, že som buď nechtiac zvýšil zvuk na maximum alebo ho znížil na nulu – teraz viem, aký hlasný môže byť Sonos Arc.

Musel som tiež vybrať jeden reproduktor; neumožnilo mi to ovládať skupinu (Linxura hovorí, že táto funkcia príde). Sto dolárov je veľa zaplatiť za túto funkciu, hoci toto diaľkové ovládanie z Ikea za 18 dolárov má viac funkcií s Sonosom (aj keď potrebujete 70-dolárový hub Ikea na jeho použitie).

Koleso na klikanie sa ľahko pohybuje a tlačidlá sú príjemne klikateľné.

Celkovo sa mi nápad páči – je to jednoduchý, intuitívny ovládač. Jeho aplikácia je dobre zostavená a jednoduchá na používanie. Ale za 100 dolárov je drahý a hoci je pekné, že nevyžaduje proprietárny hub alebo bridž, to je časťou dôvodu, prečo nie je super odozvový. Aby bol skutočne užitočný, potrebuje lokálne ovládanie a viac integrácií.

Podpora pre Google Home bola pridaná iba nedávno. (Ešte som to nestihol úplne otestovať, ale proces nastavenia je podobný používaniu Alexy.) Linxura mi povedala,