Skip to main content

Film ‚The Creator‘ vedie súťaž Visual Effects Society s 7 nomináciami

Futuristický sci-fi film Garetha Edwarda ‚The Creator‘, s vizuálnymi efektmi hlavne od Industrial Light and Magic, vedie súťaž o 22. ceny Visual Effects Society (VES) súťaže pre hrané filmy s sedmi nomináciami.

Film Marvel’s ‚Guardians of the Galaxy Vol. 3‘, na ktorom pracovalo približne 10 spoločností v oblasti vizuálnych efektov vrátane Framestore, Weta FX a Crafty Apes, nasleduje s šiestimi nomináciami.

Oba filmy sú nominované v hlavnej kategórii za vynikajúce vizuálne efekty v hranom filme s fotorealistickým zobrazením, spolu s filmami ‚Indiana Jones and the Dial of Destiny‘ a ‚Oppenheimer‘, ktoré získali po dve nominácie; a ‚Dungeons and Dragons: Honor Among Thieves‘. Nominované pre vedľajšie vizuálne efekty v hranom filme s fotorealistickým zobrazením sú ‚John Wick: Chapter 4‘, ktorý získal tri nominácie VES; ‚Napoleon‘, ‚Nyad‘ a ‚Society of the Snow‘, s dvoma nomináciami každý; a ‚Killers of the Flower Moon‘.

‚The Creator‘, ‚Guardians 3‘, ‚Indiana Jones 5‘, ‚Napoleon‘ a ‚Society of the Snow‘ sú všetky zaradené na krátky zoznam na Oscara za vizuálne efekty, spolu s animovaným filmom od Sony Pictures Animation ‚Spider-Man: Across the Spider-Verse‘, ktorý vedie súťaž VES pre animované filmy s šiestimi nomináciami; ‚Godzilla Minus One‘ a ‚Mission Impossible: Dead Reckoning Part 1‘, ktoré získali jednu nomináciu VES každý; a ‚Poor Things‘ a ‚Rebel Moon‘, ktoré sa nedostali k žiadnej nominácii od spoločnosti.

Spoločnosť VES má nevyrovnanú históriu v predpovedaní víťaza Oscara za vizuálne efekty. V iba štyroch z posledných 10 rokov získal víťaz hlavnej kategórie VFX v hranom filme s fotorealistickým zobrazením neskôr aj Oscara za vizuálne efekty, vrátane minulého roka, keď film ‚Avatar: The Way of Water‘ ovládol VES ceny za hrané filmy a získal Oscara.

Medzi tohtoročnými nomináciami VES sú seriál ‚The Last of the Us‘, ktorý vedie súťaž seriálov so šiestimi nomináciami; a film Darrena Aronofskyho ‚Postcard from Earth‘, prvý film vytvorený pre Las Vegas Sphere, nominovaný v kategórii pre prácu pre špeciálne predstavenia.

„Vidíme prácu najvyššej triedy, ktorá zdvíha umenie rozprávania príbehov a je príkladom ducha inovácie,“ povedal novo zvolený predseda VES Kim Davidson, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Side Effects Software, v uverejnenej správe.

Víťazi budú odhalení 21. februára v Beverly Hilton v Los Angeles. Ako bolo už predtým oznámené, producentka Joyce Cox, ktorá produkovala vizuálne efekty pre filmy vrátane ‚Avatar‘ a ‚The Dark Knight‘, prijme ‚Lifetime Achievement Award‘ od VES počas ceremoniálu.

Kompletný zoznam nominovaných na 22. ročné ceny VES nasleduje.

Výnimočné vizuálne efekty v hranom filme s fotorealistickým zobrazením:

‚Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves‘, Ben Snow
Diana Giorgiutti Khalid Almeerani Scott Benza
Sam Conway,

‚Guardians of the Galaxy Vol. 3‘, Stephane Ceretti Susan Pickett Alexis Wajsbrot Guy Williams Dan Sudick,

‚Indiana Jones and the Dial of Destiny‘, Andrew Whitehurst Kathy Siegel
Robert Weaver Julian Hutchens Alistair Williams,

‚Oppenheimer‘, Andrew Jackson Mike Chambers, VES Giacomo Mineo Dave Drzewiecki Scot Fisher,

‚The Creator‘, Jay Cooper
Julian Levi
Ian Comley Charmaine Chan Neil Corbould, VES

Výnimočné vedľajšie vizuálne efekty v hranom filme s fotorealistickým zobrazením:

‚John Wick: Chapter 4‘, Janelle Croshaw Ralla Reina Sparks Jonathan Rothbart Javier Roca

Zdroj: The Hollywood Reporter