Fyzický volič jazdných režimov v elektromobile nenájdete, no budú sa dať prepínať na dotykovej obrazovke.
Nový dizajn elektromobilov Tesla Model S a Model X bude mať veľmi nekonvenčnú a možno aj kontroverznú súčasť – automatické radenie medzi parkovacím režimom, spiatočkou a jazdou vpred (alebo PRND). Režim jazdy sa bude dať zmeniť aj pomocou dotykovej obrazovky, no podľa slov Elona Muska je automatické radenie návykové. Takto sa vyjadril na Twitteri:
„Automobil odhaduje smer jazdy podľa viditeľných prekážok, kontextovej a navigačnej mapy.“
„Keď si len na pár dní vyskúšate jazdiť bez používania páky, späť do normálu sa vám bude vracať len ťažko. Prepínať jazdné režimy môžete na dotykovej obrazovke.“
Vnútorný dokument spoločnosti Tesla, ktorý získala spravodajská agentúra zameraná na udržateľnosť v automobilovom priemysle, Electrek, ďalej vysvetľuje:
Vozidlo používa Autopilot senzory na to, aby inteligentne a automaticky určilo potrebný jazdný režim. Napríklad ak predná časť automobilu Model S alebo X smeruje ku garážovej bráne, vozidlo to zaznamená a akonáhle vodič zabrzdí, automaticky zvolí spiatočku. To eliminuje ďalší krok pre vodičov najinteligentnejších vozidiel na svete.
Spravodajská stránka The Verge sa snažila získať viacej príkladov fungovania automatického prepínania jazdných režimov, no spoločnosť Tesla už nemá oddelenie pre styk s verejnosťou a od septembra 2019 neodpovedá na žiadne ich otázky.
Toto rozhodnutie zapadá do ideálu Silicon Valley, ktorý sa snaží „eliminovať trenie“. Dôsledky automatizácie PRND nebudú jasné pokiaľ sa automobily nedostanú k zákazníkom, čo by mohlo byť otázkou niekoľkých týždňov.
Automobilky sa už roky pohrávajú so vzhľadom a umiestnením ovládačov jazdných režimov. Umožnil im to vzostup automatických prevodoviek a možnosť meniť režim jazdy pomocou softvéru (známy ako „shift by wire“). Mnoho spoločností vymenilo páčku na volante za páku na palubnej doske alebo medzi sedadlami, alebo za samostatné gombíky.
Špekulácie s PRND ovládačmi sa nie vždy vyplatia
Niektoré automobilky sa snažili spojiť hardvér a softvér, no nikdy to nedopadlo dobre. Fiat Chrysler musel stiahnuť z ciest milión automobilov Jeep, Dodges a Chrysler, pretože riadiaca páka s tlačidlom, ktorá sa vždy vracala do stredovej polohy spôsobila taký zmätok, že niektorých vodičov zrazilo vlastné auto. Takto pravdepodobne zomrel aj Anton Yelchin, herec zo Star Treku.
Zmätok pri volení režimu jazdy je problémom aj pri jednoduchších dizajnoch prevodovky. Samotný Chrysler v roku 2018 odvysielal reklamu, v ktorej herečka Kathryn Hahnová mylne použila otočný volič jazdného režimu v modeli Pacifica ako ovládač hlasitosti.
Regulačné úrady trápi zmätok pri volení jazdného režimu
Odstránenie riadiacej páčky nie je jedinou súčasťou revízie dizajnu interiéru vozidiel Model S a X, ktorá vyvoláva obavy o bezpečnosť. Spoločnosť Tesla vymenila kruhový volant za volant v tvare písmena U. Podľa webstránky Roadshow toto rozhodnutie vzbudilo záujem Národnej správy pre bezpečnosť cestnej premávky Spojených štátov (NHTSA, federálny bezpečnostný regulačný úrad pre motorové vozidlá).
Na otázku, či NHTSA skúma rozhodnutie spoločnosti Tesla zautomatizovať voľbu jazdného režimu úrad odpovedal stručne: „Výrobcovia musia certifikovať svoje vozidlá, aby spĺňali príslušné federálne bezpečnostné normy predtým, ako sa vôbec dostanú na cesty.“ Regulačný úrad vyžaduje, aby boli z ciest stiahnuté všetky vozidlá, ktoré sa nezhodujú s predpismi alebo mali nájdenú bezpečnostnú chybu. Pokiaľ sa tak včas nestane, výrobcovia budú pokutovaní. Úrad sa vyjadril, že „pravidelne komunikuje s výrobcami a diskutuje s nimi potenciálne bezpečnostné riziká.“ Rovnako preveruje sťažnosti spotrebiteľov a údaje spoločnosti s cieľom nájsť hroziace bezpečnostné riziká.
Federálne bezpečnostné normy pre motorové vozidlá (FMVSS) sú federálne právne predpisy USA týkajúce sa vozidiel, ktoré špecifikujú požiadavky na dizajn, konštrukciu, výkon a životnosť motorových vozidiel. Novinku spoločnosti Tesla by mohla ovplyvniť len federálna bezpečnostná norma pre motorové vozidlá č. 102, ktorá objasňuje konkrétnu postupnosť PRND a norma č. 114, ktorá pokrýva niektoré základné problémy radenia. Žiadne ďalšie normy by nemali brániť automatizácii alebo zakazovať neprítomnosť fyzickej riadiacej páky alebo iného „ovládača“ prevodovky. Úrad NHTSA sa už v roku 1999 vyjadril ohľadom spoločnosti BMW a jej pokusov o výmenu bežného prevodového systému za dotykové obrazovky, klávesnice a hlasové ovládanie takto:
Na trh prichádzajú nové konštrukcie automatických prevodoviek, ktorých súčasťou nie je radiaca páka. Obávame sa, že v norme č. 102 sa nenachádza žiadna zmienka, ktorá by sa snažila o to, aby spoločnosti predišli chybám pri preraďovaní v týchto vozidlách.