Skip to main content

V posledných týždňoch ste pravdepodobne počuli niečo o tom, že Apple Watch boli zakázané. Ide o nejaký senzor, pričom medicínska technologická spoločnosť obviňuje Apple z porušovania svojich patentov. Táto medicínska technologická spoločnosť sa volá Masimo a je známa v lekárskej komunite vďaka svojej technológii pulznej oxymetrie, ktorá sa používa na meranie hladiny kyslíka v krvi.

Spoločnosť by tiež rada bola známa vďaka niečomu inému: svojim úplne novým smartwatchom, ktorý obsahuje technológiu, kvôli ktorej Apple Watch čelia problémom.

Masimo tradične nie je výrobca gadgetov, ale ich nové hodinky – Freedom – sú určené ako skutočné spotrebiteľské zariadenie: niečo, čo vyzerá štýlovo na zápästí, môže preposielať vaše notifikácie a zároveň sledovať váš zdravotný stav. Na papieri to znie podozrivo podobne ako Apple Watch.

Minulý týždeň som mal možnosť vidieť skorý prototyp Freedom na výstave CES a osobne je to zaujímavý produkt. Po prvé, vizuálne sa líši od Apple Watch tým, že má kruhový displej s koženým remienkom, pričom nemať digitálnu korunku nikde na dohľad. Na posúvanie je na pravej strane jedinečný dotykový pruh, po ktorom sa posúvate hore a dole na navigáciu. Na ľavej strane, ak sa zamžúrite, je malé tlačidlo, ktoré používate na výber položiek v rozhraní Freedom. Pri veľkosti 46 mm je na mojom drobnom zápästí robustné, ale na Eugeneovi Goldberovi, prezidentovi spotrebiteľského zdravia spoločnosti Masimo, nevyzeralo nevhodne.

Prototyp Freedom ponúka unikátny dotykový pruh na posúvanie. Fotografia od Victorie Song / The Verge

„Ide naozaj o pridanie funkcionality pohodlia, na ktoré je spotrebiteľ zvyknutý, Okrem sledovania všetkého, čo robia,“ hovorí Goldberg. Freedom bude mať funkcie ako notifikácie, odpočítavanie času a plynulejšie skúsenosti s aplikáciami. Z hľadiska zdravia ponúka tiež prehľady spánku a stresu.

Aj tak to, čo som videl, boli základy celkom základných smart hodiniek. Nebolo tu veľa menu na prechádzanie a softvér bol jasne beta verziou, ktorá nebola pripravená na veľkú scénu. Ako prototyp bolo jasné, že platforma sa ešte vyvíja.

Sústredenie sa na inteligentnejšie funkcie je pre Masimo zmenou stratégie – technicky si spoločnosť už predtým vyskúšala hodinky s inteligentnými funkciami. Masimo W1 bola spustená minulý rok, ale nevzbudila, ak vôbec, žiadne nadšenie. Ale W1 sa silne opierala o zdravotnú stránku veci. Získala schválenie FDA pre kyslík v krvi a tepovú frekvenciu, ale chýbali jej inteligentné a produktívne funkcie rovnice. Goldberg opisuje W1 ako druh zariadenia, ktoré by ste získali pre staršieho príbuzného, ktorý sa stará o svoje zdravie, nie pre niekoho, kto má záujem o to, aby sa jeho sledovač správal ako rozšírenie ich smartfónu. Aj keď vyzerá ako Apple Watch, W1 je viac fitness náramok oproti smart hodinkám Freedom.

Na našom stretnutí Goldberg zdôraznil, že cieľom spoločnosti Masimo s hodinkami Freedom je predviesť presnosť svojich senzorov – nie strieľať ostré slová na Apple. Konkrétne zdôraznil, že na rozdiel od niektorých konkurentov (Goldberg odmietol menovať mená), senzory kyslíka v krvi Masimo dokážu zvládnuť výzvy ako pohyb, nízke prefúzie alebo zlý krvný obeh a pigmetáciu pokožky. Goldberg tiež hovorí, že je ešte príliš skoro hovoriť o tom, či Freedom dosiahne schválenie FDA, hoci mi hovorí, že bude mať rovnaký senzor pre lekárske použitie ako W1.

Freedom (vpravo) bude mať rovnaký senzor pre lekárske použitie ako existujúce smart hodinky Masimo W1. Fotografia od Victorie Song / The Verge

„Aj keď sa technológia vo všeobecnosti zlepšuje, potrebujeme vytvoriť očakávanie toho, čo presnosť a ‘kontinuálnosť’ [monitorovania] vlastne znamená. Idete na podlahu výstavy CES a v digitálnom zdraví je ‘kontinuálnosť’ všade, ale nevyzerá to tak, že by som im všetkým naozaj veril,“ hovorí Goldberg. „Chcete vedieť, kde sú dobré údaje, kde sú zlé údaje, a potom ako zdravotnícky profesionál skutočne pracujete s týmito údajmi? To je smer, kam to všetko smeruje.“

Goldberg má pravdu, pokiaľ ide o skratky, ktoré iné hodinky prijímajú pri svojich zdravotných meraniach. Mnoho známych nositeľných zariadení nevykonáva skenovanie srdcovej frekvencie (alebo kyslíka v krvi) každú sekundu; mnohé uprednostňujú výdrž batérie a merajú iba každých pár minút. Iné spoločnosti sa snažia z tejto rozlíšenosti urobiť predajný bod tiež: Movano bolo na CES tohto roku, kde totálne presnosť svojho medicínskym stupňom smart krúžka, a pred niekoľkými rokmi sa Omron objavil s inteligentnými hodinkami schválenými FDA, ktoré sú schopné merania vášho krvného tlaku.

Aj napriek tomu je načasovanie spoločnosti Masimo zvláštne. Spoločnosť bola relatívne neznáma spotrebiteľom, keď spustila smart hodinky W1, ale zákaz Apple Watch od tej doby spoločnosť a jej techniku senzorov kyslíka v krvi katapultovalo do správ. Stále nie je taká rozpoznateľná ako Apple alebo Samsung, ale drama pomohla Freedom trochu sa odlíšiť od mnoha sledovačov a nositeľných zariadení na podlahe CES výstavného stánku.

Či bude naďalej vynikať, záleží na tom, či hodinky obstoja, keď sa spustia neskôr tento rok – a možno, či si Apple Watch vrátia svoju funkciu merania kyslíka v krvi.