Skip to main content

Hudobná streamovacia služba Spotify uzavrela zdá sa jedinečnú a veľmi štedrú dohodu s Google pre Android platby, podľa nového svedectva v súdnom procese Epic proti Google. Na súde potvrdil Don Harrison, šéf globálnych partnerstiev Google, že Spotify platila 0 percentnú províziu, keď si užívatelia zvolili kúpu predplatného cez vlastný systém Spotify. Ak si užívatelia vybrali Google ako svojho platobného procesora, Spotify odovzdala 4 percentá – dramaticky menej než bežnejšie provízie Google vo výške 15 percent.

Google sa snažil udržať čísla Spotify v súkromí počas svojho antimonopolného boja s Epic, tvrdiac, že by mohli poškodiť rokovania s inými vývojármi aplikácií, ktorí by mohli chcieť viac štedré sadzby. Program „User Choice Billing“ spustený Google v roku 2022 sa zvyčajne opisuje ako zníženie približne 4 percent z komisie Play Store od Google, ak vývojári používajú vlastný platobný systém, zníženie poplatku Google za službu predplatného z 15 percent na skôr ako 11 percent. To často končí tak, že vývojárom ušetrí málo alebo žiadne peniaze, pretože musia sami znášať náklady na spracovanie platieb. A na súde sa Google zameriaval skôr na výhody ako väčšiu flexibilitu než na úsporu nákladov.

Ale Harrison hovorí, že „bezprecedentná“ popularita Spotify bola dostatočná na odôvodnenie „na mieru šitého“ obchodu. „Ak nemáme Spotify správne fungujúce cez Play služby a základné služby, ľudia nebudú kupovať telefóny Android,“ vypovedal Harrison. Ako súčasť dohody sa obidve strany tiež zaviazali investovať 50 miliónov dolárov každý do „fond pre úspech“.

Google potvrdil Harrisonove svedectvo vo vyhlásení pre The Verge. „Malý počet vývojárov, ktorí investujú priamo do Android a Play môžu mať rôzne servisné poplatky ako súčasť širšieho partnerstva, ktoré zahŕňa významné finančné investície a produktové integrácie naprieč rôznymi formátmi,“ hovorí hovorca Dan Jackson. „Tieto kľúčové partnerské investície nám umožňujú priviesť viac užívateľov na Android a Play kontinuálne zlepšovaním skúsenosti pre všetkých užívateľov a vytváraním nových príležitostí pre všetkých vývojárov.“

Google nemenoval iných vývojárov, ktorým spoločnosť súhlasila s poskytnutím štedrejších sadzieb. Počas súdneho procesu sme sa dozvedeli, že Google ponúklo Netflixu špeciálnu zľavnenú sadzbu vo výške iba 10 percent, ale Netflix odmietol. Netflix už neponúka možnosť nákupu v aplikácii na Androide a v dôsledku toho už Google neplatí nič za distribúciu svojej aplikácie.

Spotify sa v minulosti často sťažovalo na poplatky za nákupy v aplikáciách. V polovici roku 2023 úplne zrušili podporu fakturačného systému Apple App Store, aby sa vyhli plateniu až 30 percentnej provízie, a boli jednými z najvýraznejších členov Coalition for App Fairness, skupiny, ktorá zahŕňala Epic a podporovala antimonopolný súdny spor vydavateľa Fortnite proti Apple a Google. Zatiaľ čo Epic pokračoval vo svojom právnom boji proti obom stranám, Spotify zjavne našlo jednoduchší – a oveľa lacnejší – spôsob, ako sa vyhnúť boju s Google.