Od modelu Surface Mini až po Surface Duo
Spoločnosť Microsoft sa tento týždeň vracia k výrobe smartfónov ako súčasť ambiciózneho projektu, ktorým vkročia do novej éry duálnych displejov a skladacích zariadení. Spoločnosť strávila zhruba 6 rokov vyvíjaním smartfónu Surface Duo, ktorý pracuje na operačnom systéme Android a dá sa rozložiť na telefón alebo malý tablet. Spoločnosti trvalo roky kým zdokonalila hardvér a softvér, ale pevne verí, že teraz je ten správny čas na niečo nové. Keď sa začne predávať, uvidíme či spravili dobre.
Toto je príbeh vzniku smartfónu spoločnosti Microsoft s operačným systémom Android.
Zariadenie Surface, ktoré sa zmestí do vrecka a Mini Surface
Panos Panay, hlavný produktový referent spoločnosti Microsoft, je známy svojou energickosťou na pódiu a neustálou dobrou náladou, ale keď prišlo k vývoju jeho vysnívaného zariadenia podobnému zápisníku, strávil mesiace zakrádaním sa s podivným kusom hardvéru vo vrecku. „Mali sme doslova len dva kúsky kovu a pánt, ktoré sme zmontovali dokopy,“ vysvetlil Panay v interview pre internetovú stránku The Verge. „Mali sme len kúsok kovu, ktorý som mesiace nosil vo vrecku.“
Bola to skorá a primitívna verzia zariadenia, z ktorého sa nakoniec vyvinul smartfón Surface Duo. Panay strávil niekoľko mesiacov analyzovaním napríklad „faktoru nervóznosti“, kedy počítal koľkokrát zariadenie otvoril a zatvoril. „Zmestí sa do vrecka? Môžem na ňom sedieť? Aký veľký musí byť displej aby to nebola len ďalšia tehla, ktorú mám v ruke každý deň?“ Toto je pár otázok, na ktoré Panay a jeho tím hľadali odpovede.
Panay už roky rozmýšľal nad malým zariadením, ktoré sa zmestí do vrecka, dokonca ho raz pomenoval jeho „bábätkom“, no cesta k smartfónu Surface Duo nebola jednoduchá. Pracovať na ňom začali potom, ako spoločnosť Microsoft odvolala 8-palcový tablet Surface Mini s operačným systémom Windows. Spoločnosť plánovala vydanie malého modelu Surface, ale rozhodli sa, že rok 2014 nakoniec nebol ten správny čas.
Malý model Surface bol Panayov sen už roky.
„Bolo emotívne prestať,“ vyjadril sa Panay. „Produkty sú odrazom ľudí, ktorí na nich pracujú, tak to berieme v našom tíme. Úplne stotožníme s produktami, na ktorých pracujeme a v práci trávime veľa času.“
Ak sa spoločnosť Microsoft niečo naučila z pokusov o zladenie hardvéru a softvéru tabletu Surface, je to, že načasovanie je najdôležitejšie. „Jedna z vecí, v ktorých sme sa zlepšili je odhadnutie správneho načasovania vydania produktu,“ vysvetlil Steven Bathiche, ktorý dohliada na všetky inovácie hardvéru produktov, ako napríklad Surface, konzola Xbox a holografický headset HoloLens. „Načasovanie je to najdôležitejšie, čo sme sa naučili, je dôležitejšie ako samotná myšlienka. Všetky ingrediencie musia byť správne. Pravdepodobne preto ste v minulosti niektoré z týchto projektov nemali šancu vidieť.“
Preto zariadenie Surface Mini nebolo nikdy vydané. „Model Mini nebol to pravé, pretože nemal potrebné aplikácie pre tvarový faktor základnej dosky,“ vysvetlil Panay. „Pri pracovaní na zariadení Mini sme sa pasovali s veľa výzvami. Stále mám môj Mini, ktorý pracuje na operačnom systéme Windows RT, ale kvôli jeho tvaru nemal všetko, čo mal mať.“ Toto zariadenie by pracovalo na operačnom systéme Windows, aplikácie by museli byť aktualizované pre jeho tvarový faktor a veľkosť, a voľba operačného systému znamenala, že by ste aj tak museli nosiť so sebou mobilný telefón.
Aj keď zrušenie vydania Surface Mini bolo ťažké, bol to dôležitý míľnik v histórii smartfónu Surface Duo a zariadenie Mini ovplyvnilo rozhodnutia týkajúce sa hardvéru. Predtým ako sa spoločnosť Microsoft začala venovať vývoju smartfónu Surface Duo, zaoberali sa zariadením s krycím menom „Andromeda“. Tím Surface nechce o zariadení Andromeda hovoriť, ale webstránka The Verge sa zo svojich zdrojov dozvedela, že to bolo zariadenie s duálnym displejom podobné smartfónu Surface Duo, ale bolo hrubšie a mohutnejšie. Spoločnosť Microsoft plánovala pre zariadenie Andromeda vytvoriť špeciálny variant operačného systému Windows. Fotoaparáty boli taktiež iné ako na zariadení Duo.
„Mal iný hardvér a v porovnaní nie je vôbec podobný tomuto. Je úplne rozdielny,“ povedal Panay. No základné princípy zariadenia Surface Duo existovali aj v zariadení Andromeda – dva displeje pri sebe s pántom vďaka ktorému sa zariadenie dalo rozložiť. „Je za nami toľko vývojových generácií smartfónu Surface Duo. Rozumieme tomu aký je tenký, rozumieme spoľahlivosti aj mohutnosti displejov. Bol vyrobený postupne naprieč generáciami. Už roky je vo vývoji.“
Skladací hardvér Surface Mini
Zariadenia Surface Mini a Andromeda pomohli spoločnosti Microsoft experimentovať s myšlienkou zariadenia Surface, ktoré by sa zmestilo do vrecka a získané znalosti sa vyplatili. Myšlienka skladacieho displeja, ako na smartfóne Samsung Galaxy Fold, bola hneď odmietnutá v prospech spoľahlivosti dvoch plochých displejov. „ Nebolo pre nás ťažké si uvedomiť, že skladací displej nepredstavoval správny smer pre tento produkt,“ vysvetlil Bathiche. „Chceli sme sklo. Sklo, ktoré by nebolo náchylné na škrabance, pretože sme vám chceli ponúknuť aj pero. Taktiež sme chceli pánt otáčajúci sa o 360 stupňov a chceli sme to dosiahnuť bez ovplyvnenia hrúbky zariadenia.“
Spoločnosť Microsoft sa hneď na začiatku rozhodla, že na zariadení nebude vrchný displej, takže pre zobrazenie upozornení musíte zariadenie vždy otvoriť. Tieto základné rozhodnutia dovolili spoločnosti sústrediť sa na dôležité aspekty hardvéru ako napríklad hrúbka zariadenia, spoľahlivý pánt a prenesenie systému s duálnym displejom, na ktorý ste zvyknutí zo stolového počítača, do vášho vrecka.
„Jedna z mnohých cenných lekcií, ktoré sme sa získali pri vývoji smartfónu Surface Mini bola, že pri navrhovaní veľmi tenkých štruktúr musíte navrhnúť novú mechanickú architektúru,“ povedal Pavan Davuluri, uznávaný inžinier radu Microsoft Surface. „Spájate a kondenzujete veľa mechanických komponentov – konštrukčných, tepelných a vysokofrekvenčných častí – do jedného vnútorného rámca.“
Tento vnútorný rámec dovoľuje rozložiť súčiastky smartfónu Surface Duo na obe strany, pričom si zachoval hrúbku len 4,8 mm. „Všetky telefóny sú vlastne vedrá, ktoré naplníte súčiastkami a na zadnej strane uzavriete sklom,“ vysvetlil Davuluri. „Takto bol zostrojený aj smartfón Surface Duo. Jeho vnútorný rámec predstavuje vývojovú schému pre začlenenie všetkých súčiastok duálneho systému.
Spoločnosť Microsoft experimentovala s rôznymi typmi vnútornej architektúry. Jeden z nich dokonca nemal duálny displej a ďalší pokus bol len smartfón, ktorý napájal ďalší displej na opačnej strane. „Pracovali sme s ďalším variantom, kde sme použili bezdrôtové pripojenie miesto káblového pripojenia,“ povedal Davuluri, „takže displeje neboli fyzicky pripojené.“
Tieto prototypy však znamenali, že by smartfón Duo musel byť hrubší alebo jedna strana ťažšia. „Bolo by jednoduchšie spraviť jednu stranu tenšiu a druhú hrubšiu a do nej všetko zmestiť,“ priznal Bathiche. „Z technického hľadiska sme si vybrali ťažšiu cestu, ale na výsledok sme veľmi hrdí. Zariadenie je symetrické, čo ovplyvňuje aj jeho funkciu.“
No tieto rozhodnutia ohľadom hardvéru neboli vždy jednoduché. LCD displeje by boli lepšie ako OLED displeje, ale zbytočne by pridali na hrúbke. V spoločnosti Microsoft viedli vášnivé debaty o hardvéri zariadenia Surface Duo. „Debaty o LCD a OLED displejoch nám dali zabrať. Mal som obavy, pretože nás čakalo ešte veľa problémov, ktoré by OLED displej nevyriešil,“ vysvetlil Bathiche.
Spoločnosť Microsoft vytvorila prototyp zariadenia Surface Duo s OLED displejmi a prvá ukážka hardvéru inžinierov zaskočila. „Keď sme dostali prvý prototyp, otvorili sme ho, prvýkrát sme sa naň pozreli a uvedomili sme si – preboha, keď sa pozrieme na vypnutú obrazovku OLED, vidno farebný posun, s ktorým sme vôbec nerátali,“ spomína Bathiche. „Displeje sú ako snehové vločky, neexistujú dva rovnaké.“
Zmeny farby OLED displejov si na jednom displeji nevšimnete, ale keď porovnáte dva, je to jasné. Spoločnosť Microsoft musela pracovať s výrobcami displejov na rozšírení uhlov zobrazenia farby, na konfigurácii rovnakého kontrastu, jednote farieb a načasovaní.
Témou búrlivých debát bola aj hrúbka smartfónu. „Všetci chceli rôznymi spôsobmi porušiť štíhlosť smartfónu. Stačí si vybrať ktorékoľvek technológiu prítomnú v zariadení,“ vysvetlil Pete Kyriacou, viceprezident programového manažmentu radu Surface. Tieto debaty a vnútorné napätie nakoniec viedli k vytvoreniu neuveriteľne tenkého zariadenia.
„Je to najemotívnejší projekt, aký sme kedy vytvorili,“ povedal Panay. „Pri vývoji panovalo napätie. Ale bez neho by sme nezostrojili výborný produkt. Záležalo na mikrónoch, nie na milimetroch, na mikrónoch. Pamätám si, keď som na stretnutiach povedal – ale, Pete, hovoríme o menej ako milimetrovom kompromise a to je všetko, čo potrebujeme na dokončenie tohto produktu.“ Kyriacou sa ale stále sústredil na to, aby bol smartfón čo najtenší, a tím musel nájsť iné riešenia problémov. „Možno preto trvalo roky kým sme ho zostrojili,“ priznal Panay. „Takéto momenty nastali, pretože sme posunuli mnoho hraníc.“
Niektoré rozhodnutia ohľadom hardvéru pre duálny displej a udržania tenkého vzhľadu smartfónu spôsobili, že mu chýba schopnosť pripojiť sa na 5G sieť a nepodporuje spojenie NFC. Pre jeho štíhlosť nie je fotoaparát úplne čo by ste čakali od nového zariadenia s operačným systémom Android. „Museli sme sa absolútne sústrediť na váhu, symetriu a výdrž batérie systému,“ prezradil Davuluri. „To nás usmernilo, keď sme vyberali typ snímača a optického systému a pri optimalizácii softvérového vybavenia fotoaparátu.“
Keďže je smartfón Surface Duo hrubý len 4,8 mm, nachádza sa v ňom fotografický modul, ktorý je jeden z najmenších na trhu. Spoločnosť Microsoft vylepšila predný aj zadný fotoaparát, ale je jasné, že budú mať vážne obmedzenia.
Spoločnosť Microsoft počas rannej fázy testovania taktiež experimentovala s inými materiálmi na uzatvorenie zariadenia. Podobne ako na klávesniciach radu Surface bol súčasťou niektorých prototypov aj textil alebo kov. „Látkový obalový materiál sa nám páčil, pretože poskytol v zariadení Surface Mini niektoré vlastnosti, ako napríklad, že reproduktory boli v tom čase zostavené z látky,“ povedal Davuluri. „Niektoré vlastnosti textilu sa nám páčili, ale nespĺňal všetko, čo sme vyžadovali od vtedajšej a budúcich generácií produktov.“
Softvér spoločnosti Google v zariadení Surface Duo
Rovnako ako hardvér, aj softvér a operačný systém zariadenia Surface Duo sú veľmi dôležité. Spoločnosť Microsoft experimentovala s vytvorením špeciálneho variantu operačného systému Windows pre zariadenie Andromeda, ale nakoniec zmenili smer a zvolili operačný systém Android. Nebolo to jednoduché rozhodnutie.
„Voľba operačného systému Android pre toto zariadenie nebola súčasťou jednoduchého rozhovoru,“ priznal Panay. „Musíte to vysvetliť tak, aby vám tím veril a ľudia to prijali.“ Aplikácie boli obmedzujúcim faktorom pre zariadenie s operačným systémom Windows alebo Windows Phone a Panay priznal, že je to hlavný dôvod, prečo zvolili Android. Aplikácie a dokonca aj softvér operačného systému Android zariadenia Surface Duo nebude dokonalý, pretože spoločnosť Google ešte úplne neprispôsobila systém pre tento typ hardvéru, ale spoločnosti Microsoft a Google spolupracujú na jeho vylepšení.
„Keď sme začali pracovať s operačným systémom Android, nešlo už len o prácu zameranú len na Duo,“ vysvetlil Kyriacou. Spoločnosť Microsoft vytvorila architektúru pre duálnu obrazovku, drag-and-drop (potiahni a pusti) API a dokonca aj API pre pánt, vďaka ktorému sa aplikácie rozsvietia cez obe obrazovky. „Chceli sme sa ubezpečiť, že pracujeme so spoločnosťou Google na tom, aby sme systém dostali späť do ekosystému a aby to nebola len alternatívna verzia Androidu. Je to o spolupráci s nimi a o uistení sa, že to všetko pripadne vývojárom aplikácií a Androidu.“
Spoločnosť Microsoft pre smartfón Surface Duo výrazne Android neupravila. „Našim cieľom bolo od začiatku čo najviac Android zachovať,“ povedal Kyriacou. „Hlavne preto, že sú ľudia naň zvyknutí, ale aj preto, aby zmeny, na ktorých sme pracovali – vytváranie okien alebo uhly a pozície pántu – boli súčasťou Androidu aj v budúcnosti.“
Aktualizácie softvéru a úpravy operačného systému sú jednoduchšie ako zmeny hardvéru, takže môžete čakať, že sa Duo bude zlepšovať pravidelne, hlavne potom ako vyjde operačný systém Android 11. Spoločnosť Microsoft sľubuje tri roky aktualizácií systému Android pre zariadenie Surface Duo, takže bude mať úžitok z práce, ktorú spoločnosti Microsoft a Google vykonávajú na vylepšenie systému Android v budúcnosti.
Spoločnosť Microsoft posledné mesiace pracuje na vylepšení gest a klávesnice zariadenia Surface Duo a prichádza aj mnoho ďalších vylepšení. „Okrem našich bežných opráv, tiež aktualizujeme funkcie, ktoré zaisťujú skvelý zážitok z duálneho displeja,“ doplnil Kyriacou. „Keď nastane ten správny čas využijeme aj budúce verzie systému Android.“
Budúcnosť zariadení Surface
Snahy spoločnosti Microsoft o duálny displej nekončia len pri zariadení Surface Duo. Spoločnosť plánuje zariadenie Surface Neo s operačným systémom Windows 10X. Zariadenie Surface Neo oznámili už minulý rok spolu so zariadením Duo. Má dva oddelené 9‑palcové displeje, ktoré sa dajú rozložiť na 13-palcovú pracovnú plochu. Mal vyjsť neskôr tento rok. „Zariadenie Neo bude mať meškanie,“ povedal Panay. „Musí na to prísť ten správny čas. Veríme v tento koncept a tvarový faktor. Bude to skvelé doplnenie zariadenia Duo pracujúce s operačným systémom Windows a teším sa naň. Mám k tomuto produktu blízko.“
Zariadenia Surface Duo a Neo nebudú jedinými zariadeniami s duálnym displejom spoločnosti Microsoft. „Verím, že budeme pracovať na rôznych veľkostiach a myslím si že na tom budú pracovať aj iné spoločnosti, mali by. Chceme aby sa koncept duálneho displeja rozšíril a aby každá aplikácia na ňom fungovala a sme tomu zaviazaní. To zahŕňa aj rôzne veľkosti,“ povedal Panay.
Rozhodovanie spoločnosti Microsoft medzi operačnými systémami Windows a Android v rôznych veľkostných prevedeniach zariadení bude ešte zaujímavé, hlavne preto, lebo sa snažia tieto dva systémy priblížiť pomocou aplikácie Your Phone. S ňou môžete mať spustené mobilné aplikácie systému Android popri aplikáciách systému Windows na stolnom počítači. Je možné, že spoločnosť Microsoft poženie túto integráciu v budúcnosti ešte ďalej.
„Ďalším krokom sú prirodzene rôzne veľkosti displejov. Či už väčšie zariadenia budú mať systém Windows, kde bude vhodné použiť jeho kódový základ a softvér, a malé zariadenia budú používať systém Android, môžem s pokojom povedať, že ako tím smerujeme tou správnou cestou,“ vyjadril sa Panay.
Panay verí, že zariadenie Duo a duálne obrazovky tu chvíľu zostanú a hardvér sa určite v budúcnosti bude rozvíjať. „Na dvoch obrazovkách záleží. Verím, že keď ich ľudia začnú používať zvyknú si na ne a zamilujú si ich.“
Spoločnosť Microsoft pevne verí, že duálne displeje zmenia mobilné zariadenia.
No skladacie sklo bude na zariadení Surface Duo použité až keď bude spoľahlivejšie. Na to si musíme počkať. „Je to veľmi vzrušujúce obdobie výskumu. Pracujeme na tom. Ovládame všetky fyzikálne problémy, ktorým treba venovať pozornosť aby sme dosiahli náš cieľ, ale ešte ho používať nebudeme.“
Spoločnosť Microsoft je presvedčená, že smartfón Surface Duo a podobné zariadenia zmenia spôsob akým ľudia používajú mobilné zariadenia. Viera korení v práci, ktorú spoločnosť vykonáva už 30 rokov a umožňuje používateľom počítačov dávať aplikácie do okien, ťahať a pustiť obsah a tiež podporuje viacero monitorov pri multitaskingu.
Preniesť tieto funkcie do mobilného zariadenia nebude jednoduché, ale spoločnosť Microsoft dúfa, že do tretice bude všetko dobre, keďže Windows Phone a Windows Mobile nespravili na trhu dojem. Rovnako ako musela spoločnosť dokázať, že tablety Surface majú zmysel, musí opäť preukázať, že zariadenie ako Surface Duo je vôbec potrebné.
Budúcnosť mobilných zariadení by mohla nadobudnúť mnoho smerov. Nie každý bude mať hneď alebo vôbec, záujem o zariadenie ako Surface Duo. Ale tiež nie všetci si potrebovali skontrolovať e-maily za pochodu alebo surfovať po internete keď vyšli prvé smartfóny s dotykovým perom. Spoločnosť Microsoft verí, že správanie ľudí sa zmení, alebo ako povedal Panay: „Myslím si, že je to produkt, ktorý môže zmeniť budúcnosť.“