Skip to main content

Väčšina zamestnancov spoločnosti OpenAI hrozí odchodom z firmy a pridanie sa k spoločnosti Microsoft, ktorá najala bývalého výkonného riaditeľa OpenAI Sama Altmana a bývalého spoluzakladateľa OpenAI Grega Brockmana, aby viedli nový „pokročilý výskumný tím AI“. V liste adresovanom predstavenstvu OpenAI, o ktorom dnes ráno informovali Wired a novinárka Kara Swisherová, viac ako 500 súčasných pracovníkov OpenAI uvádza, že „Microsoft nám zaručil, že v tejto novej pobočke bude miesto pre všetkých zamestnancov OpenAI, ak sa rozhodneme pridať.“

List uvádza, že zamestnanci OpenAI odídu, ak predstavenstvo neobnoví Altmana a Brockmana a potom neodstúpi. Vzhľadom na to, že predstavenstvo už urobilo svoje rozhodnutie, rozhodlo sa zostať na svojom mieste a menovalo nového výkonného riaditeľa, zatiaľ čo Altman a Brockman smerujú do spoločnosti Microsoft, zdá sa, že Microsoft možno práve našiel prvých niekoľko stoviek zamestnancov Altmana, za predpokladu, že majú pravdu o sľube firmy všetkých zamestnať.

Zamestnanci OpenAI, ktorí podpísali list, obviňujú predstavenstvo spoločnosti z ohrozovania ich práce a „podkopávania našej misie a firmy“. Zároveň odmietajú myšlienku, že OpenAI postupovala príliš rýchlo bez ohľadu na bezpečnosť. „Naša práca v oblasti bezpečnosti a riadenia AI formuje globálne normy,“ píšu.

Breaking: 505 zo 700 zamestnancov @OpenAI hovoria predstavenstvu, aby odstúpilo. pic.twitter.com/M4D0RX3Q7a

— Kara Swisher (@karaswisher) 20. novembra 2023

Swisherová informuje, že v súčasnosti má OpenAI 700 zamestnancov a k listu stále pribúdajú ďalšie podpisy. Zdá sa, že list bol napísaný pred udalosťami minulej noci, čo naznačuje, že sa šíri od času blízkeho k odvolaniu Altmana. To tiež znamená, že môže byť pre predstavenstvo OpenAI už príliš neskoro konať podľa požiadaviek v memorande, aj keby to aj chcelo.

Hlavný vedec OpenAI Ilya Sutskever, ktorý údajne viedol snahu o odstránenie Altmana, poznamenal na X (predtým Twitter), že ľutuje chaos v spoločnosti OpenAI počas víkendu. „Hlboko ľutujem moju účasť na akciách predstavenstva. Nikdy som nemal v úmysle poškodiť OpenAI,“ povedal Sutskever. “Milujem všetko, čo sme spolu vybudovali, a spravím všetko, čo je v mojich silách, aby som znova spojil firmu.” Zvláštne je, že meno Sutskevera je tiež na zozname rezignácií.

Spoločnosť Microsoft teraz vytvorila špeciálny „pokročilý výskumný tím AI“, do ktorého sa zahrnie niekoľko bývalých zamestnancov OpenAI, pričom Altman dostal titul výkonného riaditeľa, aby divíziu viedol. Pre Microsoft je to neobvyklý krok mimo akvizícií, keďže sa titul výkonného riaditeľa typicky používa pre vedúcich veľkých divízií ako Microsoft Gaming alebo akvizícií spoločností ako LinkedIn a GitHub. Zamestnanci OpenAI jasne dali najavo, že Microsoft sa k tomuto kroku stavia ako k veľkej akvizícii, zaručujúc existujúcim zamestnancom, že sú otvorené pozície na pripojenie sa k Altmanovi a jeho tímu v spoločnosti Microsoft.

Najatie Altmana prišlo len niekoľko hodín po tom, čo vyjednávania s predstavenstvom OpenAI zlyhali priniesť ho späť na post CEO OpenAI počas víkendu. Namiesto toho bol za dočasného výkonného riaditeľa menovaný bývalý výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ Twitch Emmy Shear. Nastúpi namiesto Mira Murati, ktorá bola menovaná za dočasnú výkonnú riaditeľku OpenAI po šokujúcom odvolaní Altmana v piatok. Murati je na vrchu zoznamu zamestnancov OpenAI, ktorí teraz hrozia, že sa pripoja k spoločnosti Microsoft.

Nový pokročilý výskumný tím AI spoločnosti Microsoft, vedený Altmanom a Brockmanom, prichádza len týždeň po tom, čo Microsoft oznámil, že si postavil vlastný prispôsobený čip pre AI, ktorý sa dá použiť na trénovanie veľkých jazykových modelov a potenciálne sa vyhne drahému spoľahnutiu sa na Nvidia. Altman údajne nedávno investorom navrhoval založiť samostatný startup na budovanie prispôsobených, s Nvidia súperiať schopných AI tensorových procesorových jednotiek (TPU) podľa The New York Times.