Spoznajte kompaktné elektromotory, ktoré prekvapia výkonom

velke elektromotory

Obmedzené priestorové podmienky nemusia byť prekážkou k tomu, aby ste mohli využívať výkonný elektromotor. Priblížime vám hlavné výhody špeciálneho radu moderných elektromotorov so zvýšeným výkonom, ktoré môžete využiť rovnako dobre v domácej dielni, ako aj v priemyselnej prevádzke. 

Moderné elektromotory na bežné aj priemyselné použitie sú vyrábané v desiatkach vyhotovení. Aby bola orientácia v ponuke jednoduchšia, využíva sa označenie rôznych produktových línií. Jednou z nich je aj tzv. progresívny rad, kedy ide o elektromotory so zvýšeným výkonom. Znamená to, že v štandardnom statorovom jadre je vyšší výkon a tak sa ani v prípade kompaktných rozmerov nemusíte pripraviť na kompromisy. 

Viac výkonu v menšom tele

Pokročilá technológia výroby a lepšia dostupnosť materiálov umožnila, aby sa do menšieho elektromotora zmestilo takpovediac viac výkonu. Je teda možné vyrobiť naozaj kompaktný elektromotor 1,5kW s hliníkovým rámom a veľkosťou 80 mm. Pri konštrukčnom riešení elektromotorov so zvýšeným výkonom sa využíva viac statorových plechov v kombinácii s dlhšou rotorovou klietkou. Popri tom sú na vyšší výkon dimenzované aj ostatné komponenty elektromotora, ako napríklad chladenie či ložiská. 

zdroj: vyboelectric.cz

Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie príčiny zlyhania ložísk v elektromotoroch a tipy, ako sa im vyhnúť


Znamená to, že kým v prípade bežného produktového radu by vám musel stačiť elektromotor 0,75kW, vďaka pokrokovým konštrukčným riešeniam môžete počítať s vyšším výkonom pri takmer rovnakých priestorových nárokoch. Pri výbere, samozrejme, netreba zabúdať, že nie vždy je rozhodujúci len výkon. Hoci ide o veľmi dôležitý parameter, je potrebné vziať do úvahy aj zamýšľané použitie. Elektromotor 2,2kW určený do pílového stola bude parametrovo značne odlišný ako napríklad elektromotor 1,1kW zabezpečujúci pohon mlynčeka na mäso. 

Neupriamujte sa preto pri výbere elektromotora iba na jeden parameter, ale posudzujte jednotlivé elektromotory komplexne. Odborný tím VYBO vám s výberom ochotne poradí. 

You Might Also Like