Skip to main content

Nedostatok čipov a kríza dodávateľského reťazca spôsobujú viac než len zvyšovanie cien vozidiel – ovplyvňujú aj kvalitu.

Tesla a Polestar v prieskume kvality na nízkych priečkach

Spoločnosť JD Power zverejnila svoju štúdiu Initial Quality Study for 2022 model-year cars tento týždeň, v ktorej zistila, že kvalita nových vozidiel sa medziročne znížila o 11%. Ide o najvýraznejší pokles, aký kedy skupina zaznamenala.

Najmä výrobcovia elektrických vozidiel vykazujú výrazný pokles kvality, pričom Polestar sa umiestnil na poslednom mieste. Medzitým sa Tesla umiestnila na siedmom mieste od konca, čím pokračuje v trende nekvalitnej výroby.

V tohtoročnom prieskume zaznamenala spoločnosť JD Power 226 problémov na 100 Tesla vozidiel. Pri kombinácii všetkých elektrických vozidiel okrem Tesla sa v prieskume uvádza, že bolo nahlásených 240 problémov na 100 elektrických vozidiel, čo je mierny pokles z 251 v minulom roku kedy sa na cesty dostalo viac elektrických modelov.

Prieskum vychádza z údajov od celkovo 84 165 overených majiteľov a nájomcov vozidiel na osobné použitie registrovaných od Novembra 2021 do Februára. Odpovede z prieskumov poskytli údaje za 33 rôznych značiek a 189 rôznych modelov vozidiel.

Apple CarPlay a Android Auto: najväčšie problémy s infotainmentom v automobiloch

Softvér zostáva pre automobilový priemysel vytrvalým problémom, pričom šesť z desiatich najčastejších problémov sú spojené s infotainmentom. Najčastejším problémom bola jedna z najväčších funkcií, ktoré ľudia v nových autách hľadajú: Apple CarPlay a Android Auto. Najmä systém CarPlay používa polovica všetkých spotrebiteľov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, a tí uvádzajú menej problémov ako 17% používateľov systému Android Auto.

Účastníci prieskumu zistili, že CarPlay a Android Auto sú ťažko pochopiteľné a používatelia majú čoraz väčšie problémy s fungovaním pripojenia. Vyššia penetrácia bezdrôtových aplikácií CarPlay a Android Auto sa pripisuje nárastu problémov s pripojením, ktorý vyskočil zo 4,9 problémov na 100 vozidiel v roku 2021 na 5,8 v roku 2022.

Z prieskumu prekvapivo vyplýva, že funkcie rozpoznávania hlasu zabudované výrobcami fungujú tak ako majú, čo je jediná kategória, ktorá sa zlepšila spomedzi všetkých ostatných funkcií infotainmentu ako sú dotykový displej, pripojenie Bluetooth a parkovacie kamery.

Okrem poklesu kvality sa v správe uvádzajú aj prvky, ktoré výrobcovia obmedzili, aby sa vyrovanali s nedostatkom čipov: menej vozidiel s pokročilými asistenčnými funkciami, vyhrievanými sedadlami, modulmi parkovacieho asistenta, iba s jedným ovládačom a ďalšie. Spoločnosti ako Chevrolet minulý rok zrušili v niektorých modeloch SUV bezdrôtové nabíjačky telefónov a funkcie automatického štartovania a zastavenia, ktoré šetria palivo. A Ford odstránil niektoré ovládacie prvky klimatizácie zo zadných sedadiel SUV Explorer.

Medzi prvými víťazmi v oblasti kvality je Buick od GM, ktorý sa stal najlepšou značkou celkovo; táto automobilka získala aj najviac ocenení od Chevy Mabilu až po Cadillac Escalade. BMW získalo druhé a Hyundai tretie miesto.

Pandémia sa určite podpísala pod tento priemysel, ale David Amodeo, riaditeľ globálnej automobilovej divízie spoločnosti JD Power, bol prekvapený, že pôvodná štúdia kvality nebola ešte horšia. „Výrobcovia automobilov naďalej uvádzajú na trh vozidlá, ktoré sú čoraz viac technologicky zložitejšie v ére, v ktorej sa vyskytlo mnoho nedostatkov kritických komponentov na ich podporu,“ uviedol Amodeo v tlačovej správe.

Summary
Article Name
Spoločnosti vyrábajúce elektromobily majú vážny problém
Description
Podľa nedávnej štúdie spoločnosti JD Power sa kvalita nových vozidiel výrazne znížila. Medzi najčastejšie pronlémy patrí CarPlay a Android Auto. Tesla sa umiestnila na siedmom mieste od konca, čím pokračuje v trende nekvalitnej výroby.
Author
Publisher Name
uploading.sk
Publisher Logo