Skip to main content

Spišský hrad je impozantný stredoveký hrad, ktorý sa nachádza v meste Spišská Nová Ves na Slovensku. Hrad bol pôvodne postavený v 12. storočí a v priebehu rokov bol obnovovaný a dostavovaný. Hrad je v súčasnosti obľúbenou turistickou atrakciou a je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hradný komplex zahŕňa niekoľko budov, ako je hlavný hrad, kaplnka, paláce a pevnosť. Hlavný hrad je najväčšou a najzachovalejšou budovou komplexu. Má štyri poschodia a je obklopený priekopou. Kaplnka sa nachádza na druhom poschodí hlavného hradu a obsahuje množstvo malieb a fresiek. Paláce sa nachádzajú na prvom a treťom poschodí hlavného hradu. Slúžili ako obytné priestory pre šľachtu. Pevnosť sa nachádza na štvrtom poschodí hlavného hradu a slúžila ako obranná stavba.

Súčasťou hradného komplexu je aj niekoľko záhrad, nádvorí a múzeum. Záhrady sa nachádzajú na severnej a južnej strane hlavného hradu. Nachádza sa v nich mnoho rôznych druhov rastlín a kvetov. Nádvoria sa nachádzajú na východnej a západnej strane hlavného hradu. Slúžili ako miesta stretávania šľachty. Múzeum sa nachádza v dolnej časti hlavného hradu. Nachádza sa v ňom zbierka artefaktov z histórie hradu.

Hrad je prístupný verejnosti po celý rok. Prehliadky sú k dispozícii v anglickom, nemeckom, slovenskom a maďarskom jazyku.

Spišský hrad je jedným z najväčších stredovekých hradov v strednej Európe a pre svoju rozlohu a zachovalosť je vyhľadávaným turistickým cieľom.

Otváracie hodiny Spišského hradu

Jar (marec-máj) – út-ne 9:00-17:00,

Zima (október-február) – út-pia 9:00-15:00, so-ne 9:00-16:00.

Prečo je vstupné na Spišský hrad také vysoké

Vstupné na Spišský hrad je vysoké, pretože je obľúbeným turistickým cieľom. Hrad je krásny a zachovalý a je tu veľa možností, čo vidieť a robiť. Hrad láka návštevníkov z celého sveta a cestovný ruch je dôležitou súčasťou slovenského hospodárstva.

Vstupné v sezóne 2022 je:

  • 8 € dospelí,
  • 6 € študenti 19-26 rokov a seniori 60–80 rokov,
  • 4 € deti 6-18 rokov a invalidi,
  • 0 € deti 0-5 rokov,
  • 19 € rodinná vstupenka (maximálne 4 osoby),

Ako si kúpiť vstupenky online a ušetriť peniaze

Existuje niekoľko spôsobov, ako ušetriť peniaze pri kúpe vstupeniek: použitím zľavového kódu, kúpou vstupeniek v predstihu alebo zakúpením balíka služieb.

Pri hľadaní zľavových kódov je dôležité dbať na dátumy platnosti a iné obmedzenia. Kódy často nájdete na webovej stránke alebo na stránkach sociálnych médií podujatia alebo miesta konania.

Vždy, keď je to možné, sa tiež odporúča kúpiť si vstupenky vopred. Často sa tak dajú ušetriť peniaze a zároveň je to záruka, že budete mať vstupenku na podujatie.

Skvelým spôsobom, ako ušetriť peniaze za vstupenky, môžu byť aj balíky služieb. Táto možnosť spája dopravu, hotel a vstupenky na podujatie do jedného nákupu. Takýto postup môže často priniesť výrazné úspory.

Spišský hrad program

Program na Spišskom hrade ponúka návštevníkom rôzne aktivity. Program zahŕňa prehliadky so sprievodcom, vzdelávacie workshopy a špeciálne podujatia. Návštevníci môžu spoznávať históriu a architektúru hradu a dozvedieť sa o tradičných remeslách a kultúre regiónu. Medzi špeciálne podujatia patria koncerty, výstavy a festivaly.

Zaujimavosti

Spišský hrad je jedným z najväčších hradov na Slovensku a zároveň patrí k najobľúbenejším turistickým cieľom v krajine. Hrad bol postavený koncom 12. storočia a odvtedy sa využíva dodnes. Hrad sa nachádza na kopci s výhľadom na mesto Spišská Nová Ves.

Hrad bol v priebehu rokov poškodený požiarmi a vojnami, ale bol mnohokrát obnovený. Posledná obnova sa uskutočnila v 90. rokoch 20. storočia. V súčasnosti je hrad prístupný verejnosti a návštevníci si môžu prezrieť jeho mnohé miestnosti a chodby.

Na hrade sa nachádza aj múzeum, v ktorom sú vystavené artefakty z minulosti regiónu. V areáli sa nachádza aj niekoľko reštaurácií a kaviarní, ako aj obchod so suvenírmi.

Mapa Spišského hradu

Zdroj: www.spisskyhrad.sk

Spišský hrad prehliadka

Prehliadka Spišského hradu je povinnou zastávkou každého návštevníka Slovenska. Impozantná pevnosť, ktorá sa týči na vrchole kopca s výhľadom na obec Spišské Podhradie, je jedným z najväčších a najzachovalejších hradov v strednej Európe.

Prehliadka hradu sa začína na nádvorí, na ktorom sa nachádza veľká studňa a množstvo pôsobivých sôch. Odtiaľ si návštevníci môžu prezrieť Dolný a Horný palác, ako aj Rytiersku sálu a kaplnku. Z hradu je tiež nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Prehliadka Spišského hradu je vynikajúcim spôsobom, ako spoznať bohatú históriu a kultúru Slovenska. Počas svojho pobytu na Slovensku určite navštívte túto fascinujúcu pamiatku!

Ako sa dostanem na spišský hrad

Na Spišský hrad sa najlepšie dostanete autom. Choďte po diaľnici E50 a zbehnite z nej na Levoču. Hrad je vzdialený asi 5 km od výjazdu. Do Levoče sa môžete dostať aj vlakom a odtiaľ ísť pešo alebo si vziať taxík.

Parkovanie

Pri hrade je k dispozícii množstvo parkovacích miest a návštevníci môžu svoje autá zaparkovať na ktoromkoľvek z dostupných miest. Parkovisko je dobre osvetlené a je ľahké odtiaľ nájsť cestu na hrad.

Zdroj obrázky: www.spisskyhrad.sk

Summary
Spišský hrad
Article Name
Spišský hrad
Description
Spišský hrad je impozantný stredoveký hrad, ktorý sa nachádza v meste Spišská Nová Ves na Slovensku. Hrad bol pôvodne postavený v 12. storočí a v priebehu rokov bol obnovovaný a dostavovaný.
Author