Skip to main content

Nová správa od Bloombergu hovorí, že snahy opätovne zvoleného výkonného riaditeľa OpenAI Sama Altmana získať miliardy pre podnikanie s AI čipmi sú zamerané na použitie týchto peňazí na vybudovanie „siete tovární“ na výrobu, ktorá by sa rozprestierala po celom svete a zahŕňala spoluprácu s nemenovanými „prvotriednymi výrobcami čipov“.

Hlavným nákladom a obmedzením pre prevádzku AI modelov je mať dostatok čipov na zvládnutie výpočtov za robotmi ako ChatGPT alebo DALL-E, ktoré reagujú na výzvy a generujú obrazy. Hodnota Nvidie vzrástla minulý rok prvýkrát nad 1 bilión dolárov, čiastočne vďaka virtuálnej monopolnej pozícii, keďže GPT-4, Gemini, Llama 2 a ďalšie modely sú silne závislé na jej populárnych GPU H100.

V súlade s tým sa len zintenzívnil pretek o výrobu výkonnejších čipov na spustenie komplexných AI systémov. Obmedzený počet závodov schopných vyrábať vysokoúrovňové čipy vedie Altmana alebo kohokoľvek iného, aby sa uchádzali o kapacitu roky predtým, než to skutočne potrebujú, aby mohli vyrábať nové čipy. A konkurovanie gigantom ako Apple vyžaduje hlboké vrecká investorov, ktorí uhradia náklady, ktoré si neziskový OpenAI stále nemôže dovoliť. Skupina SoftBank a AI holdingová spoločnosť so sídlom v Abú Zabí G42 údajne viedli rokovania o získanie peňazí pre Altmanov projekt.

Nový AI procesor spoločnosti Microsoft Azure Maia 100. Obrázok: Microsoft
Súvisiace
Vyhľadávanie čipov pre AI
Od ChatGPT po Google Bard: ako AI prepisuje internet

Iné spoločnosti vyvíjajúce AI modely sa taktiež pustili do výroby vlastných čipov. Microsoft, investor do OpenAI, oznámil v novembri, že postavil svoj prvý vlastný AI čip na trénovanie modelov, tesne za ním Amazon ohlásil novú verziu svojho čipu Trainium. Tím pre dizajn čipov Google používa svoju AI DeepMind bežiacu na serveroch Google Cloud na návrh AI procesorov ako sú jeho Jednotky na spracovanie Tensorov (TPU).

AWS, Azure a Google tiež používajú procesory H100 od Nvidie. Tento týždeň povedal generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg reportérovi Verge Alexovi Heathovi, že „do konca tohto roka bude Meta vlastniť viac ako 340 000 GPU H100 od Nvidie“, keďže spoločnosť sleduje vývoj umelej všeobecnej inteligencie (AGI).

Nvidia GH200 „Grace Hopper Superčip“ Obrázok: Nvidia

Nvidia už oznámila svoje čipy novej generácie GH200 Grace Hopper, aby si udržala svoju dominanciu na trhu, zatiaľ čo konkurenti ako AMD, Qualcomm a Intel uviedli na trh procesory navrhnuté na pohon AI modelov bežiacich na laptopoch, telefónoch a ďalších zariadeniach.