Skip to main content

Štát spojazdnil dva používateľské terminály konštelácie Starlink

Washingtonský hasiči bojujúci s lesnými požiarmi dostali pomocnú ruku od technickej spoločnosti Elona Muska SpaceX a ich iniciatívy zameranej na poskytovanie internetu z vesmíru prostredníctvom konštelácie Starlink. Spoločnosť požičala Washingtonskej divízii pre riadenie núdzových situácií niekoľko používateľských terminálov. Tie sú schopné napojiť sa na satelity Starlink a sprostredkovať internet odľahlým oblastiam, kde hasiči bojujú so zúrivými lesnými požiarmi.

Spoločnosť SpaceX je stále len v začiatkoch budovania konštelácie Starlink, ktorá by sa mohla v závere skladať takmer z 12 000 satelitov. Takéto množstvo satelitov by mohlo z relatívne nízkych obežných dráh vysielať nepretržité širokopásmové internetové pripojenie pre celý svet a teda poskytovať globálne internetové pokrytie z vesmíru. Pred nimi je však ešte dlhá cesta. Zatiaľ spoločnosť SpaceX vypustila 800 satelitov, ale desiatky boli z obežnej dráhy odstránené. Pomocou zostávajúcich satelitov spoločnosť plánuje začať beta testovanie vo washingtonskej oblasti.

„Stalo sa to, že mali náhodou satelity, ktoré mali dosah na našu oblasť,“ pre webstránku The Verge sa vyjadril Steven Friedrich, hovorca Washingtonskej divízie pre riadenie núdzových situácií.

„Náhodou mali satelity, ktoré mali dosah na našu oblasť.“

 

Sme radi za pomoc vo forme internetu od spoločnosti @SpaceX poskytnutú špecialistom, ktorí pomáhajú obyvateľom znova vybudovať mesto Malden v štáte Washington, ktoré bolo na začiatku mesiaca zničené lesnými požiarmi.

Som rád, že spoločnosť Space X mohla pomôcť! Špecialisti prvého zásahu a miesta bez internetového pripojenia sú pre nás prioritou.

Elon Musk (@elonmusk) 28. 9. 2020

Washingtonská divízia pre riadenie núdzových situácií využíva na širokopásmové pripojenie zo satelitov dva používateľské terminály spoločnosti SpaceX. Jeden z nich je umiestnený neďaleko požiarmi zničeného mesta Malden v štáte Washington. Druhý sa nachádza v blízkosti menšieho požiaru prezývaného Summer-Grade Wildfire v Západnom Washingtone.

„Pripojiť sa na internet pri meste Malden by bolo bez terminálov takmer nemožné,“ vyjadril sa Friedrich.

„Ak to správne chápem, toto je prvé sprístupnenie satelitov Starlink pre verejnosť a spolupráca technických expertov spoločnosti SpaceX a nášho tímu (Centrum riadenia núdzových situácií) je neoceniteľná,“ doplnil Friedrich.

„Pripojiť sa na internet bez terminálov by bolo takmer nemožné.“

 

Spoločnosť SpaceX neodpovedala na žiadosť o vyjadrenie. No generálny riaditeľ spoločnosti, Elon Musk, reagoval na sociálnej sieti Twitter na príspevok o termináloch zverejnený Washingtonskou divíziou pre riadenie núdzových situácií a vyzdvihol, že:

„Špecialisti prvého zásahu a miesta bez internetového pripojenia sú pre nás prioritou.

Konštelácia satelitov Starlink je podľa Friedricha na komunikáciu perfektná. Hasiči používali terminál na koordináciu vrtuľníkov s vodou a na vyžiadanie ďalších zásob. V Maldene poskytoval pomoc verejnosti počas obnovy ich domovov. Friedrich poznamenal, že takýto systém by mohol byť užitočný aj v budúcnosti pri iných katastrofách, ako napríklad pri veľkých zemetraseniach. Pri pobreží Washingtonu v oblasti s názvom Subdukčná zóna Cascadia sa časti zemskej kôry tlačia pod Severnú Ameriku. Toto by mohlo spôsobiť ničivé zemetrasenie, ktoré by oblasť na niekoľko týždňov odpojilo od elektriny. Friedrich sa vyjadril, že počas takýchto katastrof by sa vyskytli problémy s komunikáciou.

„Toto zariadenie by sme určite využili ak by sa naskytli ďalšie požiare alebo väčšie prírodné katastrofy,“ doplnil Friedrich.


Zdroj: https://theverge.com/, https://pixabay.com