Skip to main content

Smart hodinky dlho kraľovali vo svete nositeľnej elektroniky. Smart prstene sa držali na periférii, ale skôr tento týždeň Samsung ukončil svoju udalosť Unpacked s náznakom príchodu Galaxy Ring. Pre mňa to znamená, že spoločnosť sa nemôže dočkať, kedy rozhýbe poriadok vo svete nositeľnej elektroniky.

Možno to znie prehnané, keďže všetko, čo Samsung urobil, bolo predviesť efektný videoklip trblietavého prsteňa s niekoľkými viditeľnými senzormi na vnútornej strane pásu. Na pódiu bolo poskytnutých len málo podrobností. Ale v e-maile mi hovorkyňa spoločnosti Samsung Amber Reaver povedala, že prsteň má za cieľ „povoľniť viac ľuďom manažovať ich zdravie s komplexným a zároveň zjednodušeným prístupom k každodennej pohode doma.“ Súčasťou toho je mať konzistentné a presné sledovacie údaje po dlhú dobu — odtiaľ menšie rozmery. Reaver tiež poznamenal, že prsteň bude disponovať „vedúcimi senzorovými technológiami“ a že bude dostatočne pohodlný na nosenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Niektorí ľudia na udalosti Unpacked tiež videli prototyp, pričom analytik Avi Greengart poznamenal, že je ľahký, je dostupný v troch povrchových úpravách a veľkostiach až do 13, a bude dostupný neskôr tento rok.

Súvisiace
Smart prstene majú pred sebou dlhú cestu
Samsung vyrába smart prsteň
Tento rok môže byť rokom smart prsteňov

Znie to veľmi podobne ako prsteň Oura — a Oura to vie. Krátko po oznámení Galaxy Ring vyslal výkonný riaditeľ Oura Tom Hale tento neprovokovaný vyhlásenie do The Verge:

S pravidelne vydanými novými funkciami má Oura najsilnejšie IP portfólio — v hardvéri aj softvéri — pre formát smart prsteňov, so 100 udelenými patentmi, 270 čakajúcimi patentovými prihláškami a viac ako 130 registrovanými ochrannými známkami. Nové subjekty vstupujúce do tohto priestoru sú potvrdením tejto kategórie a motivujú nás k tomu, aby sme mierili vyššie pri slúžení našim členom a komunite.

Hale má pravdu. Konkurencia je formou potvrdenia — a Oura bude čoskoro musieť konkurovať s množstvom nových subjektov. Minulý týždeň na CES som tvrdil, že rok 2024 bude rokom smart prsteňov, pretože som ich videl viac na výstavných plochách, než kedykoľvek predtým. Avšak je ľahké odbiť húf menších spoločností, ktoré sa len snažia zapojiť do trendu. Je to niečo iné, keď technologická veľmoc ako Samsung povie, že aj ona verí, že tento formát má svoje opodstatnenie.

Ak nad tým človek premýšľa, nie je to ťažké pochopiť. Smart prstene sú diskrétnejšie a oveľa vhodnejšie na sledovanie spánku než smart hodinky. (Samsung tiež posledné dva roky posilňuje svoje funkcie sledovania spánku.) Spodná strana vášho prsta je tiež presnejšie miesto na sledovanie kyslíka v krvi a srdcovej frekvencie než vaše zápästie. A ako smart hodinky nadobúdajú stále väčšiu popularitu, od mnohých čitateľov počúvam, že túžia po jednoduchších sledovačoch, ktoré nekonajú ako rozšírenie ich telefónov. Vzhľadom na pevný uchop, ktorý má Apple na trhu so smart hodinkami, je pre Samsung rozumné pokúsiť sa vlastniť novší formát s iba jedným hlavným, hoci stále pomerne náruživým hráčom.

Pretože sú podrobnosti skromné, je ťažké povedať, ako Samsung vníma Galaxy Ring vo svojom väčšom portfóliu nositeľných zariadení. To povedané, vidím to ako príslušenstvo k Galaxy Watch. Napríklad Amazfit Helio je smart prsteň, ktorý môže slúžiť buď ako samostatný sledovač alebo niečo, čo môže spárovať s existujúcimi smart hodinkami. Hlásenie je, že keď príde čas na spánok, môžete dať vaše smart hodinky na nabíjačku bez obáv, že prídete o sledovanie spánku. To je prirodzeným doplnkom aj pre Samsung, hlavne keď by ľahko mohol vytvoriť zvýhodnený balík nositeľných zariadení. (Dobre to pre Google fungovalo, keď pridal Pixel Watch k telefónom Pixel.)

Toto je tiež oblasť, v ktorej by Oura mala oveľa väčší problém konkurovať. Hoci Oura Ring funguje s inými smart hodinkami, potrebujete tretiu aplikáciu ako Apple Health alebo Google Health, aby ste údaje z každého zariadenia spojili. To znamená, že máte na telefóne viaceré zašumené aplikácie. Možno sa vám nepáči byť uzamknutý v ekosystéme, ale pohodlie mať Galaxy telefón, Galaxy Watch a Galaxy Ring spočíva v schopnosti vidieť všetko z aplikácie Samsung Health.

Môžete sa staviť, že ďalšie veľké spoločnosti budú nasledovať, ak bude Samsung úspešný. A ak to bude tak, spôsob, akým vnímame smart prstene, sa môže nakoniec zmeniť zo samostatných zariadení na niečo, čo je skôr príslušenstvom k iným gadgetom. Budeme sa musieť pozrieť, ako to všetko dopadne, keď Galaxy Ring bude dostupný, údajne neskôr tento rok. Ale ja osobne som rád, že vidím nejaký pohyb v segmente, ktorý príliš dlho len pokojne plával.

Súvisiace: