Skip to main content

Najvyššia pocta britskej akadémie bude odovzdaná na BAFTA Film Awards v Londýne 18. februára.

Autor: GEORG SZALAI

Samantha Mortonová, britská herečka (She Said, The Whale, Fantastické zvery a ich výskyt, The Walking Dead), scenáristka (I Am…Kirsty) a režisérka (The Unloved), obdrží Fellowship BAFTA, najvyššie ocenenie britskej akadémie.

Udelia jej ho na ceremoniáli BAFTA Film Awards, ktorý bude viesť David Tennant (Doctor Who, Inside Man), v Londýne 18. februára.

„Ako hrdý člen BAFTA som poctená, hlboko pokorná a vďačná BAFTA za udelenie tohto ocenenia,“ povedala Mortonová.

Anna Higgs, predsedníčka filmového výboru BAFTA, ju vychválila ako „úchvatnú rozprávačku s neuveriteľným rozsahom“, dodávajúc: „Svojim výnimočným vplyvom na britský filmový priemysel – neustále osvetľuje komplexné postavy a presadzuje podreprezentované príbehy. Na plátne i mimo neho pracuje na prelamovaní spoločenských bariér a mení zloženie obrazového priemyslu k lepšiemu – často napriek veľkým prekážkam.“ Na záver povedala: „Samantha je obrovsky rešpektovaná svojimi kolegami nielen v Británii, ale aj v Hollywoode za svoju univerzálnosť, talent a vášeň pre remeslo herectva.“

Mortonová, narodená v Nottinghame v roku 1977, sa pripojila ku Central Junior Television Workshop vo veku 12 rokov. Už o pár rokov neskôr účinkovala v divadle s debutom v Royal Court a v populárnych televíznych reláciách ako Cracker (1994), Band of Gold (1995–96), a The History of Tom Jones (1997), zatiaľ čo jej skoré televízne filmové role zahŕňali Emma (1996) a hlavnú úlohu v Jane Eyre (1997),“ zdôraznila BAFTA. „Medzinárodnú pozornosť si získala v roku 1997 preplastizovaným výkonom v pod regie Carine Adler’s Under the Skin, za čo bola nominovaná na BIFA a získala Boston Film Critics Award za najlepšiu herečku. Bola nominovaná na Oscara najprv za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe za Woodyho Allena Sweet and Lowdown (1999) a neskôr za najlepšiu herečku za film In America (2003) Jima Sheridana.“

Za ztvárnenie detskej vrahyne Myry Hindley v Longford (2006) Mortonová obdržala nominácie na cenu Primetime Emmy Award a BAFTA Television Award pre najlepšiu herečku, a získala Zlatý glóbus. V roku 2009 sa Mortonová stala režisérkou s TV filmom The Unloved, polovične autobiografickým filmom zameraným na britský systém starostlivosti o deti, ktorý získal cenu BAFTA Television Award pre najlepší jednorázový dráma.

Mortonová tiež hrala v takých televíznych šou ako Rillington Place (2016) a Harlots (2017-19) spolu so The Walking Dead, kde ztvárnila ikonickú zápornú postavu Alfa. „V roku 2020 bola nominovaná na cenu BAFTA pre hlavnú herečku za drámu Dominica Savagea I Am…Kirsty, ktorú spolupísala,“ poznamenala BAFTA. Jej ďalšie televízne účinky zahŕňajú periodickú drámu The Serpent Queen (2022) a The Burning Girls (2023).

„Spolupracovala s Darrenom Aronofskym, Jimom Sheridanom, Charlie Kaufmanom, Lynne Ramsayovou, Davidom Cronenbergom, Harmony Korinem, Stevenom Spielbergom, Michaelom Winterbottomom a Davidom Yatesom na filmoch ako Morvern Callar (2002) a Control (2007) až po Minority Report (2002) a The Whale (2022), je milovaná britskými nezávislými filmármi i hollywoodskymi magnátmi,“ doplnila BAFTA.

V minulom roku získala BAFTA Fellowship Sandy Powell, trojnásobná držiteľka Oscara za kostýmový dizajn, ktorá má na konte práce ako Gangy New Yorku, Zamilovaný Shakespeare, Carol a Ír. Predchádzajúcimi laureátmi BAFTA Fellowship boli Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg, Sean Connery, Elizabeth Taylor, Stanley Kubrick, Anthony Hopkins, Laurence Olivier, Judi Denchová, Vanessa Redgraveová, Christopher Lee, Martin Scorsese, Helen Mirrenová, Sidney Poitier, Mel Brooks, Ridley Scott, Kathleen Kennedy a Ang Lee.

Biografický epos Christophera Nolana Oppenheimer vedie v počte nominácií na ceny BAFTA za rok 2024 s 13 nomináciami, čiernohumorná vedecko-fantastická dráma Yorgosa Lanthimosa Poor Things získala 11. Západná kriminálna dráma Martina Scorseseho Killers of the Flower Moon získala deväť nominácií na BAFTA, čím sa vyrovnala Jonathanovi Glazerovi a jeho filmu The Zone of Interest.

V Spojenom kráľovstve bude ceremoniál vysielať BBC One a streamovacia služba iPlayer. Streamovacia služba BritBox International ho predstaví v USA, Kanade, Dánsku, Fínsku, Švédsku, Nórsku a Juhoafrickej republike. Ceremoniál sa uskutoční v sále Royal Festival Hall v Southbank Centre v britskom hlavnom meste.

Poslať tip pomocou našej anonymnej formuláru.

Zdroj: https://www.hollywoodreporter.com/movies/movie-news/samantha-morton-bafta-fellowship-2024-1235817248/