Skip to main content

Generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Satya Nadella oznámil neskoro včera večer, že bývalý generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI Sam Altman a spoluzakladateľ spoločnosti OpenAI Greg Brockman sa obaja pripájajú k spoločnosti Microsoft, aby viedli nový výskumný tím v oblasti pokročilej umelej inteligencie, oznámenie, ktoré poslalo akcie Microsoftu strmhlav nahor. Teraz, menej ako 24 hodín neskôr, po reportáži The Verge, ktorá informovala, že Sam Altman sa stále snaží vrátiť do pozície generálneho riaditeľa spoločnosti OpenAI, sa Nadella nezdá byť taký istý.

„[Sme] oddaní spoločnosti OpenAI a Samovi, bez ohľadu na to, aká konfigurácia to bude,“ povedal Nadella v rozhovore pre CNBC s Jonom Forttom, pričom dodal, že Microsoft „sa rozhodol explicitne spolupracovať so spoločnosťou OpenAI [a] samozrejme to závisí na ľuďoch v spoločnosti OpenAI, či tam zostanú alebo prídu do spoločnosti Microsoft, takže som otvorený obom možnostiam.“ Nadella dodal, že „samozrejme chceme, aby Sam a Greg mali fantastický domov, ak nebudú [v] OpenAI, so všetkými kolegami v spoločnosti Microsoft, ale som presne tam, kde som bol v piatok ráno.“

V piatok ráno sa Nadella zobudil s tým, že Sam Altman je stále generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI a sú s ňou v úzkom partnerstve. Niekoľko hodín neskôr však správna rada OpenAI prekvapujúco rozhodla o odvolaní Sama Altmama a zdá sa, že by Nadella chcel stlačiť tlačidlo resetu späť na piatkové ráno.

„Som oddaný spoločnosti OpenAI a Samovi…“

Generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft @SatyaNadella hovorí o všetkom, čo sa týka AI, s @JonFortt: pic.twitter.com/a7M3yAs96x

— CNBC’s Fast Money (@CNBCFastMoney) 20. novembra 2023

Keď bol vyzvaný, aby povedal, či sa Altman a stovky zamestnancov spoločnosti OpenAI, ktorí hrozia odchodom, skutočne pridajú k spoločnosti Microsoft, Nadella odpovedal, že „to je na správnej rade a vedení spoločnosti OpenAI a zamestnancoch, aby si vybrali,“ a potom vysvetlil, že spoločnosť Microsoft už má svoje vlastné schopnosti v oblasti AI, odkaz, ktorý bol zrejme určený na upokojenie nervóznych investorov a znepokojených zákazníkov OpenAI.

V rozhovore pre Bloomberg TV hneď potom sa moderátorka Emily Chang pokúsila dostať z Nadellu viac informácií o oznámení prijatia Altmanta a Brockmana. Sú už zamestnancami spoločnosti Microsoft? „Takže všetci sú v procese pridávania sa,“ odpovedal Nadella, a potom rýchlo prešiel k opätovnej reči o práci spoločnosti Microsoft v oblasti AI.

Ak si prečítate medzi riadkami z týchto napätých rozhovorov, je jasné, že si Nadella želá to isté, čo Altman a stovky zamestnancov OpenAI: aby bola správna rada OpenAI preč. Neuviedol to priamo, ale bol ochotnejší hovoriť o zmene v správnej rade pre Bloomberg TV než o potenciálnom zamestnaní Sama Altmama vo spoločnosti Microsoft:

Myslím si, že určite chceme nejaké zmeny v správe. Prekvapenia sú zlé a my len chceme uistiť, že veci sú robené spôsobom, ktorý nám umožní pokračovať v dobrej spolupráci. Táto predstava, že sa nejako náhle deje zmena bez toho, aby sme o tom vedeli, nie je dobrá a určite sa uistíme, že niektoré potrebné zmeny sa udejú a my budeme môcť pokračovať vo spolupráci so spoločnosťou OpenAI.

Už dnes som hlásil, že Sam Altman sa ešte neobjavil v korporátom adresári spoločnosti Microsoft, podľa viacerých zdrojov. To nie je veľmi prekvapujúce, keďže HR a procesy začlenenia v spoločnosti Microsoft nie sú nastavené na 24-hodinové naliehavé dohody, no spoločnosť Microsoft tiež ešte neoznámila toto prijatie svojim zamestnancom v žiadnych interných memo celo spoločnosti. Ak je Altman plne začlenený do spoločnosti Microsoft, bude mať titul generálneho riaditeľa vo spoločnosti Microsoft, ktorý sa zvyčajne vyhradzuje pre lídrov veľkých divízií ako Microsoft Gaming, alebo získaných spoločností ako LinkedIn a GitHub.

Takže vyzerá to, že Sam Altman pokračuje v pozícii generálneho riaditeľa. Otázka stále zostáva, či to bude vo spoločnosti Microsoft, alebo OpenAI.