Skip to main content

Spoločnosť Apple by mohla čoskoro čeliť vyšetrovaniu za svoje rozhodnutie zastaviť webové aplikácie pre iPhone v Európskej únii, podľa správy z Financial Times. Európska komisia vraj poslala spoločnosti Apple a vývojárom aplikácií žiadosti o ďalšie informácie, ktoré majú pomôcť pri jej hodnotení.

„Naozaj sa zaoberáme balíkmi dodržiavania pravidiel všetkých hlavných hráčov na trhu, vrátane spoločnosti Apple“, uviedla EK v vyhlásení pre Financial Times. „V tomto kontexte sa obzvlášť zameriavame na problematiku progresívnych webových aplikácií a môžeme potvrdiť, že sme poslali žiadosti o informácie spoločnosti Apple aj vývojárom aplikácií, ktorí nám môžu poskytnúť užitočné informácie pre naše hodnotenie.“

Európska komisia neodpovedala okamžite na žiadosť o komentár od The Verge, zatiaľ čo spoločnosť Apple nás odkázala na svoju stránku podpory ohľadom tejto zmeny.

Ešte skôr tento mesiac, Apple potvrdila, že už nebude podporovať webové aplikácie pre iPhone v EÚ v systéme iOS 17.4. Namiesto fungovania ako samostatné aplikácie so schopnosťou ukladania a možnosťou posielania push notifikácií, budú webové aplikácie v EÚ pracovať skôr ako záložky. Spoločnosť obviňuje z tejto zmeny predovšetkým Digitálny trhový akt (DMA) EÚ, ktorý vyžaduje od spoločnosti Apple umožnenie plnej podpory pre prehliadače tretích strán – a nie len pre WebKit Safari.

Zavedenie podpory webových aplikácií pre iné prehliadače by od spoločnosti vyžadovalo vytvorenie „úplne novej integračnej architektúry“, čo ona konštatovala, že „vzhľadom na ostatné požiadavky DMA nebolo praktické vykonať.“ Spoločnosť tiež uvádza „veľmi nízku adopciu užívateľov“ a potenciálne bezpečnostné riziká ako dôvody tejto zmeny.

Vývojári aplikácií sa bránia zrušeniu webových aplikácií. Organizácia Open Web Advocacy, nezisková organizácia, ktorá sa zasahuje za otvorený web, vykonáva prieskum, aby zistila, aký dopad bude mať táto zmena na vývojárov. Plánuje poslať odpovede Európskej komisii.