Skip to main content

Spoločnosť Rivian oznámila, že prepustí 10 percent svojho pracovného tímu v dôsledku obáv o spomalenie predaja elektrických vozidiel, ktoré naďalej rezonujú v celej odvetví.

Spoločnosť toto oznámenie učinila ako súčasť svojej výsledkovej správy za štvrtý kvartál, v ktorej uviedla, že v tomto roku pravdepodobne nevyrobí viac vozidiel ako v roku 2023. Na túto správu klesla cena akcií spoločnosti Rivian.

Rivian zažil niekoľko kôl prepúšťania za svoju krátku históriu. Spoločnosť prepustila 6 percent svojho pracovného tímu v júli 2022 aj v máji 2023. Očakáva sa, že toto súčasné kolo prepúšťania ovplyvní viac ako tisíc pracovníkov so sídlom v Irvine v Kalifornii, ktorá má kombinovaný pracovný tím 16 700 zamestnancov na plný úväzok a hodinových pracovníkov.

Hovorca spoločnosti uviedol, že prepúšťanie sa bude najviac týkať zamestnancov na plný úväzok spoločnosti, ako aj obmedzeného počtu hodinových pracovníkov mimo výroby, ale odmietol poskytnúť presný počet.

Rivian uviedol, že očakáva výrobu 57 000 vozidiel v roku 2024, čo je približne rovnaké číslo ako v roku 2023.

„Naše podnikanie čelí náročnému makroekonomickému prostrediu – vrátane historicky vysokých úrokových sadzieb a geopolitickej neistoty – a potrebujeme teraz urobiť zámerné zmeny, aby sme zabezpečili našu sľubnú budúcnosť,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Rivian RJ Scaringe v e-maile pre zamestnancov. „Musíme strategicky uprednostňovať oblasti nášho rastu v podnikaní, vrátane uvedenia na trh Peregrine a R2, ako aj investovaní do našich schopností prístupu na trh. Nedávno sme uskutočnili niekoľko organizačných a vedených zmien, ale potrebujeme urobiť viac pre dosiahnutie našich strategických priorít.“

Rivian uviedol, že očakáva výrobu 57 000 vozidiel v roku 2024, čo je približne rovnaké číslo ako v roku 2023. Spoločnosť uviedla „[e]konomické a geopolitické neistoty a tlaky, najmä dopad historicky vysokých úrokových sadzieb“ ako dôvod pre ich vyhliadku na rovnakú výrobu.

Spoločnosť predstaví svoje vozidlo druhej generácie R2 budúci mesiac, ktoré sa očakáva, že bude menšie, cenovo dostupnejšie kompaktné SUV.

Vývoj pokračuje…