Skip to main content

Prezident spoločnosti Crunchyroll, Rahul Purini, oznámil, že spoločnosť pracuje na kompenzáciách pre zákazníkov, ktorí prídu o svoje digitálne knižnice počas nadchádzajúcej fúzie Funimation / Crunchyroll, ktorá sa odohrá 2. apríla.

„Pracujeme naozaj tvrdo priamo s každým [zákazníkom], aby sme sa uistili, že dostanú primeranú hodnotu za to, čo pôvodne získali v digitálnej kópii,“ povedal Purini redaktorovi Verge Nilayovi Patelovi počas tohtotýždňového podcastu Decoder. „Keď sa k nám ľudia obrátia cez zákaznícky servis, odpovedáme a riešime každú z týchto požiadaviek podľa ich preferencií.“

Keď bol Purini požiadaný vysvetliť, čo znamená „primeraná hodnota“, povedal: „Môže to znamenať, že získajú prístup k digitálnej kópii na akomkoľvek z existujúcich iných služieb, kde by ju mohli využiť. Môže to byť zľavnený prístup k našej predplatenej službe, aby mali prístup k rovnakým seriálom prostredníctvom našej predplatenej služby.“

Súvisiace
Prezident Crunchyrollu Rahul Purini o tom, ako anime dobylo svet

Tieto možnosti neboli oficiálne oznámené ani podrobne opísané a Purini ďalej uviedol, že ide o niečo, z čoho zákazníci Crunchyrollu momentálne profitujú. Moje pokusy získať „primeranú hodnotu“ pre niektoré digitálne kópie zatiaľ neboli úspešné.

Pôvodná ponuka Funimation umožňovala zákazníkom, ktorí kúpili disky Funimation, vymeniť kód za digitálnu kópiu prístupnú prostredníctvom digitálneho právneho úschovníka podobného službe Movies Anywhere. V roku 2017 Sony získala Funimation za 148 miliónov dolárov. Toto odkúpenie nasledovalo kúpa Crunchyrollu od spoločnosti AT&T za 1,175 miliardy dolárov, ktorá bola dokončená v roku 2021. S dvoma anime streamovacími službami pod jedným vlastníkom bola konsolidácia ďalším krokom.

Fúzia prišla s novinkou, že streamovacia služba Funimation sa zatvorí, čím zmiznu digitálne knižnice užívateľov, hoci na webovej stránke Funimation sa stále sľubuje, že digitálne kópie budú dostupné na streamovanie „navždy“ (podliehajúce samozrejme dohode o využívaní služieb, ktorú väčšina ľudí nečíta).

Obrázok: Funimation

Keď bol Purini v podcaste Decoder opýtaný, prečo zákazníci prídu o svoje digitálne knižnice, mal jasnú odpoveď: „Keď sa pozrieme na využívanie tejto služby a počet ľudí, ktorí si ich vymieňali a používali, jednoducho to nebola funkcia, ktorá bola dostupná v Crunchyroll a nie je na našej ceste vpred.“

Pokračoval v ubezpečení poslucháčov podcastu Decoder, že Crunchyroll má pripravené riešenie pre zákazníkov, ktorí prídu o svoje knižnice. „Musím povedať, že ide o zákazníkov, na ktorých nám veľmi záleží a pracujeme naozaj tvrdo priamo s každým z nich, aby sme sa uistili, že dostanú primeranú hodnotu za to, čo pôvodne získali v digitálnej kópii.“

Ale v praxi sa zdá, že politika Crunchyrollu je nekonzistentná a ťažko využiteľná.

Dal som požiadavku na zákaznícky servis Funimation s obavou, že moje digitálne kópie sa strácajú v nadchádzajúcom západe slnka a pýtal sa, čo, ak vôbec niečo, spoločnosť plánuje robiť. Dostal som dva e-maily, ktoré boli v podstate identické štandardné odpovede zákazníckeho servisu s ospravedlnením za nepríjemnosti, ale neposkytovali žiadne riešenie môjho problému.

Účet Funimation, ktorý som použil na testovanie, bol bezplatný účet, ktorý mal vo svojej knižnici digitálnu kópiu Escaflowne a dokázal som pridať aj digitálnu kópiu Steins;Gate. V mojej najnovšej komunikácii so zákazníckym servisom Funimation som vysvetlil, že keďže mám bezplatný účet, už nebudem môcť digitálne sledovať Steins;Gate, pretože tento seriál vyžaduje prémiové predplatné. Okrem toho, Escaflowne nie je titul momentálne dostupný na Crunchyroll, takže pokiaľ sa seriál nepresťahuje, keď Funimation zapadne za obzor, stratím k nemu aj digitálny prístup.

Opýtal som sa, či by Crunchyroll aspoň nebol ochotný dať mi prémiové predplatné, aby som mohol naďalej sledovať Steins;Gate – niečo, čo Purini povedal, že spoločnosť aktívne robí pre zákazníkov, ktorí požiadajú. K dátumu publikovania zákaznícky servis Crunchyroll nereagoval.

The Verge oslovil PR oddelenie Crunchyroll, aby objasnil, ako presne spoločnosť pracuje so svojimi zákazníkmi na poskytnutí „primeranej hodnoty“ za ich digitálne knižnice a či je to niečo, čo aktívne robí práve teraz alebo niečo, čo by malo prísť v budúcnosti. Pýtali sme sa, či to plánuje oznámiť svojim zákazníkom, či existujú nejaké obmedzenia, o ktorých by zákazníci mali vedieť pred tým, než to budú usilovať, a ako dlho bude táto ponuka platiť.

Brian Eley, viceprezident pre komunikáciu, odpovedal e-mailom: „Užívatelia Funimation, ktorí majú otázky týkajúce sa digitálnych kópii, môžu kontaktovať Funimation tu. Účet Funimation spojený s výmenou digitálnej kópii je potrebný pre verifikáciu.“

Hoci to bolo frustrujúce, nie je to prvýkrát, čo zákazníci Sony mali svoje digitálne nákupy v ohrození. V decembri PlayStation vydalo trvalé zákazy užívateľom zo svojej siete PlayStation Network, čím ich odrezalo od ich digitálnych nákupov, než obnovilo prístup tým, ktorých sa to týkalo, bez poskytnutia akéhokoľvek vysvetlenia pre zákazy. Ten istý mesiac tiež oznámilo, že odstráni celý rad programov Discovery z knižníc užívateľov kvôli skončeniu licenčných zmlúv na obsah, než sa rozhodlo rozhodnutie odvolať. Dúfajme, že Crunchyroll sa vysporiada so svojimi digitálnymi knižnicami svojich užívateľov rovnako.