Skip to main content

Minulý týždeň Elon Musk zjavne podporil antisemitské konšpiračné teórie a na svojej sociálnej platforme X, kedysi známej ako Twitter, uverejnil príspevky o podpore bielej hrdosti. Muskove tweety potom vyzdvihol článok organizácie Media Matters, ktorý objavil reklamu od veľkých spoločností zobrazenú vedľa pro-nacistického obsahu. Následne veľkí inzerenti zastavili svoje reklamné výdavky na platforme. Aby sa vyrovnala s kontroverziou, CEO Linda Yaccarino poslala memorandum s názvom „Naša práca je zmysluplná“, v ktorom opätovne potvrdila svoje záväzky voči X.

Keďže tlak na spoločnosť rastie, aby sa distancovala od podpory antisemitizmu, Forbes uviedol, že inzerenti tlačia na Yaccarinovú, aby tiež odstúpila. Bývalú predsedníčku NBCUniversal s úzkymi vzťahmi k reklamnému priemyslu, Yaccarinovú, priviedli do Muskovej spoločnosti s cieľom obnoviť vzťahy so spoločnosťami, ktoré tvoria väčšinu príjmov X. Inzerenti už boli znepokojení tým, že ich platený obsah sa môže objaviť vedľa antisemitských alebo inak diskriminačných príspevkov, ale teraz sú obzvlášť znepokojení, keď majiteľ platformy zjavne podnecuje konšpirácie o židovskej komunite.

Vo svojom memorande, ktoré bolo najskôr zverejnené magazínom The Hollywood Reporter a získal ho The Verge, vyjadrila pred zamestnancami X v e-maile pre celú spoločnosť svoje nadšenie z aktuálneho smerovania spoločnosti. Tvrdila, že inzerenti „dočasne pozastavili investície“ – zaujímavý spôsob, ako opísať, že veľkí inzerenti ako Apple, Disney a IBM stiahli svoje podnikanie z platformy kvôli Muskovej zjavnej podpore antisemitizmu. Tiež obvinila články, o ktorých si myslela, že boli „manipulované“, za poškodenie reputácie platformy. „Dáta ukážu skutočný príbeh,“ napísala vo svojom memorande, možno odkaz na Muskov príspevok/snímku obrazovky, ktorý naznačoval, že bude žalovať Media Matters.

V reakcii prezident Media Matters Angelo Carusone povedal: „Elon Musk strávil posledné dni tvorením právnych hrozieb bez základu, zdvihovaním bizarných konšpiračných teórií a útočením na jeho ‚nepriateľov‘ online. Aj keby nedodržal svoju hrozbu podať žalobu, volatilita akcií posilňuje dôvody, prečo sú veľké značky právom opatrné pri partnerstve s X.“

Medzitým Semafor hlási, že Yaccarino nasadila svojho syna Matta Madrazu na reštartovanie politického reklamného biznisu X, v nádeji, že nahradí príjmy stratené „dočasne pozastavenými investíciami“, ktoré predtým boli niektorými z najväčších klientov spoločnosti.

Prečítajte si kompletné memorandum Lindy Yaccarinovej nižšie:

Naša práca je zmysluplná

Tím,

V každom kúte tejto spoločnosti pracujeme na vytvorení platformy pre každého. A neexistuje žiadna iná platforma, ktorá by tak tvrdo pracovala na ochrane slobody prejavu ako X. Naša práca je kritická, ale nie vždy ľahká. To, čo robíme, má význam, čo znamená, že prirodzene vzbudzuje kritiku od tých, ktorí nesúhlasia s našimi presvedčeniami.

Hoci niektorí inzerenti mohli dočasne pozastaviť investície kvôli zavádzajúcemu a manipulovanému článku, údaje ukážu skutočný príbeh. Pretože pre všetkých nás, ktorí pracujeme v X, sme boli extrémne jasní v našom úsilí bojovať proti antisemitizmu a diskriminácii, keďže pre to nie je miesto nikde na svete.

Chcem vás povzbudiť, aby ste čítali a načúvali všetkým spätným väzbám. Na jednej strane je hlučná menšina, ktorá sa snaží pomocou zavádzajúcich útokov podkopať našu prácu. No na druhej strane je hlučná podpora a odvážni partneri, ktorí veria v X a zmysluplnú prácu, ktorú vy všetci vykonávate. Držte sa toho a pokračujte vpred. Žiaden kritik nás nikdy neodradí od našej misie ochraňovať slobodu prejavu.

Pokračujme v prejavovaní našich hodnôt a opierajme sa jeden o druhého. Som nesmierne hrdá, že som na prvej línii s vami všetkými – a uvidím vás všetkých v kancelárii zajtra ráno.

Linda