Skip to main content

Dva displeje, päť fotoaparátov, jeden pánt, 2000$

 

…cítim zvláštny pocit úľavy, že recenzujem Samsung Galaxy Z Fold 2.

Podľa toho ako ich rátate, tento smartfón je buď druhé, tretie alebo dokonca štvrté opakovanie skladacieho dizajnu od spoločnosti Samsung. Prvý dizajn stiahli z trhu pár dni pred zverejnením, pretože bol príliš krehký. Druhý dizajn predstavoval oficiálne zverejnenie, ale stále bol obklopený neistotou. Tretí v poradí, Z Flip, bol niečo úplne nové. Prvýkrát na ňom otestovali nové technológie displeja a pántov. A nakoniec sme sa dostali až k modelu Z Fold 2.

Spoločnosť Samsung týmto vytrvalým opakovaním dosiahla dve veci. Po prvé, aj keď nedokážem povedať, či bude rovnako odolný ako bežný smartfón, celkom verím, že Fold 2 nebude náchylný na poškodenie bežným používaním. Po druhé, vytvorili novú kategóriu, čo znamená, že môžem stráviť menej času hútaním o význame a importe skladacích smartfónov ako konceptu.

Namiesto toho môžem o ňom hovoriť len ako o zariadení, povedať, čo si o ňom myslím a nestrácať čas nad otázkami ohľadom jeho životnosti a či si vôbec zaslúži existovať. Potom vám len môžem odporučiť, či si ho kúpiť.

Prezradím vám, odpoveď je nie.

 

Stoji 1999 $, čo je príliš veľa peňazí premrhaných za niečo ako tento smartfón. Teda jedine v prípade, že naozaj milujete extravaganciu. Za tie peniaze nestojí, ale stojí za to, aby sme tento smartfón videli ako základ pre novú kategóriu zariadení, ktorá očakávam, že sa tu nejakú dobu zdrží.

Pozitíva:

› Veľká sklená obrazovka s vysokou obnovovacou frekvenciou

› Veľký a reálne použiteľný displej

› Lepšie, ale stále nie dokonalé rozhranie tabletu

Negatíva:

› Zvláštny tvar pri zložení

Cena

› Horší fotoaparát ako majú modely Note 20 alebo Galaxy S20

Hardvér

Samsung svoj systém pre Z Fold 2 radikálne nezmenil. Stále je to predmet v tvare smartfónu, ktorý sa dá vertikálne rozložiť do tvaru tabletu. Keď je zatvorený, stále vidno malú medzeru medzi dvoma časťami, čo pridáva na celkovej hrúbke zariadenia. To znamená, že v porovnaní s väčšinou smartfónov má zvláštny tvar.

Keď je zatvorený, je dlhý, úzky a hrubý – trocha hrubší ako dva bežné smartfóny uložené na sebe a rovnako vysoký ako ostatné veľké smartfóny. Tento podlhovastý objekt je tiež veľmi ťažký. Váži viac ako 280 gramov.

Keď si spojíte tieto dve vlastnosti, určite ho vo vrecku pocítite, teda ak sa tam vôbec zmestí.

 

Väčšinou budete smartfón používať otvorený, kedy aj vyzerá oveľa bežnejšie. Displej má 7,6 palcov s minimálnym okrajom a žiadnymi výrezmi.

Keď sa naň pozrieme ako na malý tablet, používanie Z Fold 2 je prirodzené, ale aj keď kvôli jeho váhe môže byť po chvíli unavujúce ho držať. Zopárkrát som sa prichytil, že ho držím ako knihu s jednou stranou mierne ohnutou.

Na hardvér smartfónu sa však môžeme pozrieť aj z úplne iného hľadiska. Rozoberieme, čo spoločnosť Samsung spravila, aby oproti pôvodnému modelu zvýšila odolnosť.

Najviac námahy išlo do úpravy pántu.

 

Teraz má osem vačiek a keďže zvyšujú trenie a stabilitu, smartfón môže zostať otvorený v akomkoľvek uhle. Tiež pridali elastické štetinky, ktoré vnútorný mechanizmus čistia. Okolo displeja sú rôzne plastové časti, ktoré zmenšujú veľkosť medzery, keď je smartfón zatvorený. Taktiež sú tam malé výbežky, ktoré zabraňujú aby do seba displej pri zatvorení narážal.

Nedá sa povedať, či sú tieto zmeny dostatočné, ale po týždni používania som s ním nemal žiadny problém a pripadá mi, že je odolnejší ako prvý a druhý model Fold. Vyzerá to tak, že Samsung celkovo vylepšil odolnosť všetkých mechanických súčiastok. Všetko je trocha menej labilné ako predtým. Keďže má smartfón Z Fold 2 pohyblivé časti a medzierky, je samozrejmé, že kontakt s vodou môže spôsobiť škody.

Čo sa týka jeho tvaru, môže vám pripadať ako neznámy a zľahka zvláštny predmet. No určite sa javí kvalitne zostrojený.

Displeje

Ďalšia vec, ktorú Samsung spravil pre zlepšenie spoľahlivosti je použitie relatívne nového skla Ultra Thin Glass namiesto plastu. Opakujem, neviem povedať, či je naozaj odolnejšie ako plastový displej prvého modelu Fold. Myslím si, že sklo mohlo vylepšiť jedine pocit pevnosti pod prstom.

Zdá sa mi o trocha menej mäkký, ale nenechajte sa oklamať – dotýkate sa plastu. Sklo na obrazovke je len jedna z piatich ďalších vrstiev. Nad sklom a aj pod ním sú vrstvy plastu. Na vrchu je plastová ochranná vrstva, a na nej, kde sa budete obrazovky skutočne dotýkať, je ešte zabudovaná ďalšia ochrana displeja.

Inými slovami, je citeľné, že je z plastu. 

 

Ochranné sklo je náchylné na vytvorenie rýh a škrabancov, rovnako ako akékoľvek iné. Samsung neodporúča, aby ste ho skúšali odstrániť sami. Lepšie je zájsť za autorizovaným predajcom a nechať odborníka ochranu displeja odstrániť.

Ak sa vám aj tak podarí displej poškodiť, Samsung ponúka jednorazovú výmenu displeja za 149 $. Na obale smartfónu a na displeji je samozrejme výstražný štítok upozorňujúci na správne používanie a starostlivosť.

Keď sa bavíme o vnútornom displeji, musíme spomenúť ryhu nachádzajúcu sa na zlome dvoch častí displeja. Je tam, je ju vidno, ale nie je to nič strašné. Je viditeľná len v určitom svetle a uhle, ale pri používaní smartfónu si ju vedome nebudete všímať.

Najväčšie zlepšenie sa týka druhého – vonkajšieho displeja smartfónu Z Fold 2. Tvorí ho celá výška smartfónu, čo znamená, že má 6,2 palcov. Ale myslite na to, že je to len diagonálny rozmer. Pomer strán je 25:9, čo znamená, že vonkajší displej je veľmi úzky.

Pretože je displej úzky, je nepríjemne na ňom dlhšiu dobu písať, ale písanie ťahom funguje celkom dobre. Jeho výška však znamená, že už nie je také nepríjemné používať Z Fold 2, keď je zavretý. Okrem jeho veľkosti nie je na vonkajšom displeji nič zaujímavé.

No výnimočnejšiu vlastnosť má vnútorný displej – premenlivú obnovovaciu frekvenciu.

 

Pri šetrení batérie môže klesnúť až na 11 Hz, no môže stúpnuť aj na 120 Hz pre bezproblémové posúvanie a plynulé animácie.

Galaxy Z Fold 2 recenzia

Zdroj: theverge.com

Bezpochybne som fanúšikom vysokej obnovovacej frekvencie, ale tiež musím priznať, že na väčšine smartfónov nie je potrebná. Na smartfóne Z Fold 2 je však nutná. Eliminuje totiž takzvaný „želatínový efekt“, pri ktorom napríklad príspevky na sociálnej sieti vyzerajú, ako keby do seba pri posúvaní narážali.

V rade smartfónov Fold sa takýto problém naskytnúť môže, pretože ovládače obrazovky sú na strane displeja a nie v spodnej časti. Následkom toho je, že sa na jednej strane displeja môžu meniť pixely trocha rýchlejšie ako na druhej strane. Deje sa to vo všetkých smartfónoch, ale väčšinou vertikálne, takže si to pri posúvaní zhora nadol ani nevšimnete. Vysoká obnovovacia frekvencia tento efekt znižuje natoľko, že som si to všimol iba keď som tomu zámerne venoval pozornosť.

Softvér, špecifikácie a výkon

Systém spoločnosti Samsung pre fungovanie operačného systému Android na dvoch obrazovkách, z ktorých jedna pripomína viac tablet ako mobilný telefón, je pôsobivý rovnako ako otravný. Pôsobivý je preto, lebo akonáhle pochopíte koncept multitaskingu, neexistujú hranice vašich možností.

Jeho otravnosť spočíva zase v tom, že je to systém spoločnosti Samsung. Nechcem ho ohovoriť, ale len vyzdvihnúť, že mi pripadá ako ďalší úplne odlišný operačný systém pracujúci so systémom Android. Samotný Android nemá potrebné funkcie, aby tvoril dobrý operačný systém pre tablety, takže v tomto prípade musia pracovať spolu.

Keď si na toto zvyknete, všimnete si eleganciu, s akou Samsung tento problém vyriešil. Podstatou systému je špeciálny panel s aplikáciami, z ktorého potiahnete ikonu aplikácie na určité miesto na obrazovke, aby ste mohli používať dve alebo tri aplikácie naraz, alebo vytvoriť „plávajúce“ okná.

V porovnaní s minuloročným modelom sa zdá všetko uhladenejšie a rýchlejšie.

 

Môžete prispôsobiť veľkosť samostatných panelov so spustenými aplikáciami alebo premiestňovať ich stlačením a podržaním ikony vo vrchnej časti každej aplikácie.

aplikacie samsung fold

Zdroj: theverge.com

Moja najobľúbenejšia funkcia je vytváranie párov (alebo trojíc) aplikácií, ktoré simôžete uložiť a neskôr automaticky spustiť na rozdelenej obrazovke. Ale páry si môžete uložiť len na panel s aplikáciami a nie na hlavnej obrazovke.

Čo sa nezmenilo, je, že aplikácia, ktorú otvoríte na vonkajšom displeji sa prenesie aj na vnútorný displej, keď smartfón otvoríte. Na úrovni systému si môžete zvoliť aj „tabletové“ rozloženie, kde zopár špecificky kódovaných aplikácií nadobudne rozloženie s kartami a oknami optimalizované pre tablety. Viacej aplikácií sa prispôsobí, keď ho otočíte bokom.

Tiež môžete používať tzv. „Flex mode“ s displejom zloženým do pravého uhlu.

 

Toto rozdelí niektoré aplikácie na polovicu a na každej časti obrazovky bude iná funkcia. Najefektívnejšie je to pri používaní fotoaparátu, kedy druhá časť obrazovky ukazuje veľké ukážky vašich fotografií, zatiaľ čo ich fotíte. Inak je to len drobné plus, keďže len málo aplikácií dokáže s touto funkciou pracovať.

Neustále som sa pohyboval medzi stavom úplného nadšenia a otrávenia zo smartfónu Z Fold 2. Mnoho z aplikácií vyzerá na veľkej obrazovke úžasne, napríklad internetové prehliadače, aplikácie na čítanie, videá, hry, mapy a ďalšie. Všetko vyzerá pri používaní týchto aplikácií skvele. Aj na rozdelenej obrazovke sa pracuje jednoduchšie. Stále som používal kombináciu e-mailovej služby G-mail a kalendára, ale keď som potom znova otvoril smartfón a toto rozloženie zmizlo alebo nejaká aplikácia vyzerala na veľkom displeji komicky, zrazu mi to pokazilo celý pozitívny dojem.

Ak hľadáte čo najväčší displej, ktorý sa vám zmestí do vrecka, smartfón Z Fold 2 vám to poskytne. Je úžasný na pozeranie videí a hranie hier. Veľa hier, ktoré som streamoval zo služieb Game Pass Ultimate od Microsoftu alebo Google Stadia, sú navrhnuté na hranie na laptope alebo televízore a vďaka veľkej obrazovke smartfónu Z Fold 2 sa dali hrať lepšie ako na menšom smartfóne.

Galaxy Z Fold 2 recenzia

Zdroj: theverge.com

Veľký displej je úžasný, ale práca s tabletom potrebuje úpravy.

Vnútri sa nachádza 12 GB operačnej pamäte RAM, čo je viac ako dosť na fungovanie viacerých aplikácií naraz bez toho, aby sa ktorákoľvek z nich musela zavrieť. Je dosť rýchly a výdrž batérie je úctyhodná. Mne batéria dva dni nevydržala, ale mohlo to byť kvôli častému používaniu alebo kvôli kombinácii procesorov Snapdragon 865 a X55, ktoré rýchlo čerpajú batériu. (Pravdepodobne k tomu prispeli oba dôvody.) Nerozšíriteľná pamäť má 256 GB, čo je dobré. Ale za 2000 $ som čakal aspoň 512 GB.

Čo treba spomenúť sú stereo reproduktory, ktoré dosahujú vysokú hlasitosť a znejú celkom dobre. Samsung sa vyjadril, že možno vám dokonca nahradí Bluetooth reproduktor, ale aj keď sa hlasitosť takmer vyrovná malému reproduktoru, smartfón Z Fold 2 neposkytuje také dobre basy. Navyše, keď ho držíte a nedávate pozor, môžete reproduktor nechtiac zakryť rukou.

Fotoaparáty

Hoci je cena tohto smartfónu taká vysoká, spoločnosť Samsung musela aj tak niekde šetriť. Najviac je to badateľné na fotoaparátoch. Celkovo nie je na nich nič zlé, ale taktiež nie sú nijak výnimočné.

Obidva selfie fotoaparáty majú 10 megapixelov a sú zabudované do príslušného displeja. Ich fotografie sú prijateľné, no nie sú badateľne lepšie ako fotografie zhotovené akýmkoľvek iným smartfónom lepšej triedy. Rád používam zohnutý Z Fold 2 na video konferencie, aj keď niekedy musím mať otvorenú aj inú aplikáciu, aby okná videa boli v správnej polohe.

Čo sa týka zadného fotoaparátu skladá sa z ultraširokouhlého objektívu, hlavného štandardného objektívu a teleobjektívu. Všetky tri majú 12 megapixelov a sú úplne dostačujúce, ale v porovnaní s najnovšími smartfónmi sú čo sa týka kvality aj funkcií pozadu.

Nekritizujem fotoaparát len preto, že ostatné vedúce modely spoločnosti Samsung z roku 2020 majú fotoaparáty s viacej megapixelmi a periskopické objektívy, a ani ma nezaujíma, že nedokáže spraviť video s 8K rozlíšením.

Čo mi vadí je, že Samsung to preháňa s rozjasňovaním objektov a vyhladzovaním tváre pri normálnom fotografovaní.

 

Existuje trik, ktorý dokáže priblížiť a nasnímať predmety automaticky, ale nikdy sa mi nepodarilo dosiahnuť, aby fungoval spoľahlivo. Ďalší trik mám rád a používam ho. Keď si robíte selfie, môžete stlačiť tlačidlo na použitie lepšieho fotoaparátu namiesto malého selfie fotoaparátu. Stačí otvoriť smartfón a použiť vonkajší malý displej na vytvorenie kvalitnejšej selfie.

Viem si predstaviť, že by som k tomuto smartfónu pripojil malú Bluetooth klávesnicu a používal ho v lietadle alebo za pochodu a žil by som si život cestovateľa. (Keď dáte smartfón do režimu na šírku, Google Dokumenty vyzerajú celkom dobre.) Ale nemyslím si že najbližšiu dobu budem cestovať. Aj keby som mohol, nie je to dostačujúca zámienka na kúpu takéhoto drahého smartfónu.

Spoločnosť Samsung chce ďalej túto formu využiť. Naznačili, že ďalší model radu Z Fold bude podporovať dotykové pero S Pen. Spoločnosť je optimistická a myslí si, že tento typ zariadenia by mohol jedného dňa pravdepodobne nahradiť rad smartfónov Note.

Koncept skladacieho smartfónu sa osvedčil, teraz musí spoločnosť Samsung popracovať na cene.

Tento deň ale nepríde tak ľahko. Aj keď je smartfón Z Fold 2 prepracovaný a pôsobivý, stále čelí trom hlavným problémom. Prvý problém je s materiálom na výrobu skladacích obrazoviek, ktorý sťažuje dosiahnutie tenkého a plochého vzhľadu zavretého zariadenia. Druhým problémom je, že pokiaľ ide o správne fungovanie obrazovky veľkosti tabletu operačný systém Android to spoločnosti Samsung vôbec neuľahčuje.

Tretí a najväčší problém spočíva v cene 2000 $. Smartfóny, ktoré stoja desatinu tejto ceny sú schopné spúšťať rovnaké aplikácie a vykonávať rovnaké základné funkcie. Smartfóny za polovicu tejto ceny zodpovedajú alebo prevyšujú funkcie modelu Z Fold 2, teda okrem veľkosti obrazovky. V závislosti od záujmu, smartfón Surface Duo od spoločnosti Microsoft za 1400 $ s duálnou obrazovkou môže od smartfónu Z Fold 2 odpútať pozornosť.

Napriek všetkým negatívam si myslím, že smartfón Z Fold 2 je vcelku dobrý. Kvôli vysokej cene by som vám ho nikdy neodporučil. Keď hovorím, že smartfón Z Fold 2 je extravagantný luxus, o ktorom by väčšina ľudí ani navažovala, musím uznať, že na rozdiel od prvého modelu Fold, je veľká obrazovka skutočne luxusná.

Pre pokračovanie súhlaste: Samsung Galaxy Z Fold 2

Každé inteligentné zariadenie dnes žiada, aby ste pred použitím odsúhlasili súbor podmienok, ktoré aj tak nikto nečíta. Je nemožné prečítať a analyzovať každú jednu z týchto podmienok. Ale pri recenzovaní zariadení sme začali sme počítať, koľkokrát sme museli kliknúť „súhlasím“ pred ich použitím, keďže ich nikto nečíta a určite ich nikto nemôže vyjednať.

Aby ste mohli používať smartfón Samsung Galaxy Z Fold 2 musíte súhlasiť s:

› Licenčná zmluva koncového používateľa

› Zásady ochrany osobných údajov spoločnosti Samsung

› Zmluvné podmienky služby Google (zahrňuje aj Zásady ochrany osobných údajov)

› Zmluvné podmienky služby Google Play

Ďalej sú tam voliteľné dohody. Ak si kúpite smartfón od operátora, bude ich viac. Napríklad:

› Spájanie informácií a zasielanie diagnostických údajov

› Zálohovanie na Disk Google, lokalizačné služby, skenovanie Wi-Fi, diagnostické údaje

› Automatické inštalácie (od spoločnosti Google, Samsung a vášho operátora)

› Zásady ochrany údajov virtuálneho asistenta Bixby (vyžaduje sa pri používaní Bixby) a ďalšie možnosti asistenta Bixby ako personalizovaný obsah, prístup k údajom, kontrola zvukového záznamu

Môžete naraziť aj na ďalšie podmienky. Napríklad ja som už mal konto Samsung, takže som nemusel odsúhlasiť podmienky, ktoré sa ho týkajú. Aplikácia Počasie spoločnosti Samsung má vlastné zásady ochrany údajov, čo môže zahŕňať zdieľanie informácií so stránkou weather.com.

Aj keď to nie sú zmluvné podmienky, musíte sa tiež preklikať varovaniami spoločnosti Samsung o poškodení displeja, ktoré radia aby ste netlačili na displej tvrdými a ostrými predmetmi, nezatvárali smartfón s predmetom vnútri alebo ho nevystavovali vode.

Zhrnutie: sú tam štyri povinné dohody a dobrovoľných, ktoré očakávam, že budú chcieť používatelia odsúhlasiť je osem.


Zdroj:
https://www.theverge.com