Skip to main content

Viacnásobné dávky sú bežné pri mnohých vakcínach.

Vakcína, ktorá je výsledkom spolupráce spoločností Pfizer a BioNTech a vakcína spoločnosti Moderna toho majú veľa spoločného. Vakcíny boli počas klinického testovania vysoko účinné, obe sú to génové vakcíny a obe musia byť podané dvakrát, čo je štandardné aj pri iných vakcínach. „Väčšina vakcín, ktoré Správa potravín a liečiv USA schváli, musí byť podaná vo viacerých dávkach,“ vyjadril sa Otto Yang, odborník na infekčné choroby zdravotníckeho centra Kalifornskej univerzity. Teraz si vysvetlíme, prečo ani kandidáti na vakcínu proti koronavírusu nie sú výnimkou.

Ako funguje očkovanie proti vírusom

Vakcíny vystavia organizmus malému množstvu vírusu a imunitný systém sa ho naučí rozpoznávať. Opakované očkovanie mu poskytne viacej príležitostí na to, aby sa pripravil na boj proti budúcej infekcii. Organizmus musí byť vírusu vystavený viackrát, aby naň dokázal efektívne reagovať. Yang vysvetlil, že vakcína sa v tele nereplikuje rovnakým spôsobom ako vírus.

Keď je telo niečomu vystavené po prvýkrát, imunitný systém začína úplne od nuly,“ vysvetlil Yang. Na patogénoch ako koronavírus sa nachádzajú špeciálne oblasti nazývané antigény, ktoré spúšťajú tvorbu protilátok v bunkách, ktoré následne potlačia infekciu. Vakcína spúšťa produkciu špecifických protilátok, ktoré dokážu bojovať proti vírusom.

Vďaka viacerým dávkam môže telo vyprodukovať viacej protilátok. Vytvorí sa obrovské množstvo pamäťových buniek, ktoré zostanú v tele dlho po zmiznutí vírusu. Ak sa rovnaké patogény objavia znova, tieto bunky sú pripravené brániť sa. Pri podaní viacerých dávok je telo vystavené väčšiemu počtu antigénov, takže sa vytvorí viacej pamäťových buniek, čo následne vedie k efektívnejšej a rýchlejšej reakcií protilátok.

Pamäťové bunky však v tele nezostanú natrvalo a po čase odumrú. Preto je pri ochoreniach ako tetanus a záškrt potrebné preočkovanie na udržanie správneho fungovania imunitného systému. Pri preočkovaní sa zlepší už existujúca schopnosť organizmu bojovať proti antigénom. „Pri preočkovaní väčšinou stačí len jedna dávka, pretože sa len oživuje už existujúca reakcia imunitného systému a nevytvára sa nová. Ale pri prvom podaní vakcíny, kedy treba použiť viacej dávok ide o niečo iné. Viacnásobné dávky sú podávané preto, lebo vytvárať úplne novú reakciu je ťažšie ako len podporiť už existujúcu,“ objasnil Yang.

pixabay.com

Prečo teda podanie dvoch dávok vakcíny?

Pri podaní dvoch dávok sa vytvorí efektívny počet protilátok v pamäťových bunkách, no prináša to so sebou isté komplikácie. Vyprodukované musí byť dvojnásobné množstvo ihiel, ampuliek a samostatných vakcín, treba ich niekde skladovať a nasledovne distribuovať. Výzvou je aj motivovať ľudí aby sa dali zaočkovať dvakrát. Komplikáciou môže byť zobrať si voľno v práci, vyriešiť stráženie detí alebo dostať sa na najbližšie miesto, kde bude prebiehať očkovanie.

Stále sa nachádzame v počiatočnom štádiu vývoja vakcíny proti tomuto vírusu. Vakcína spoločností Pfizer a BioNTech a aj vakcína spoločnosti Moderna si vyžadujú dve dávky, no vo vývoji sú stále desiatky vakcín, ktoré sa ešte nedostali do posledného štádia klinických testov. Spoločnosť Johnson & Johnson testuje účinnosť jednej dávky, rovnako ako dvoch dávok, aby mohli porovnať ich dlhodobú účinnosť. Na obzore sú možno aj jednoduchšie riešenia, ale momentálne to vyzerá tak, že prvé vakcíny sa budú musieť podať dvakrát.


Zdroj: theverge.com, pixabay.com

Prečítajte si tiež:

Summary
Prvé očkovanie proti koronavírusu bude musieť prebehnúť v dvoch dávkach
Article Name
Prvé očkovanie proti koronavírusu bude musieť prebehnúť v dvoch dávkach
Description
Vakcína, ktorá je výsledkom spolupráce spoločností Pfizer a BioNTech a vakcína spoločnosti Moderna toho majú veľa spoločného. Vakcíny boli počas klinického testovania vysoko účinné, obe sú to génové vakcíny a obe musia byť podané dvakrát, čo je štandardné aj pri iných vakcínach. „Väčšina vakcín, ktoré Správa potravín a liečiv USA schváli, musí byť podaná vo viacerých dávkach,“ vyjadril sa Otto Yang, odborník na infekčné choroby zdravotníckeho centra Kalifornskej univerzity. Teraz si vysvetlíme, prečo ani kandidáti na vakcínu proti koronavírusu nie sú výnimkou.
Author
Publisher Name
uploading.sk
Publisher Logo