Skip to main content

Pristávací modul Odysseus by mal na povrchu Mesiaca pravdepodobne fungovať ďalších 24 hodín, napriek tomu, že sa prevrátil na bok. Súkromná vesmírna spoločnosť Intuitive Machines, ktorá stojí za projektom Odysseus, zverejnila niekoľko obrázkov, ktoré vesmírna sonda zobrala, a poskytla ďalšie aktualizácie o tom, ako dlho tím očakáva, že bude fungovať.

Kvôli polohe pristátia Odyssea nie sú panely a antény orientované presne podľa plánu, čo sťažuje generovanie energie a komunikáciu. Ovládači na Zemi budú pokračovať v zbere údajov, kým solárne panely nebudú viac vystavené slnečnému svetlu, čo očakávajú v utorok ráno.

Pristátie takmer vôbec neprebehlo. Počas tlačovej konferencie v piatok vysvetlili, že bezpečnostné spínače pre dva lasery diaľkomerov pristávacieho modulu boli aktivované, čo znamená, že sa pri pristávaní nedali použiť na navigáciu lode, ako informoval New York Times.

Našťastie bola na palube vesmírnej lode experimentálny lidarový systém od NASA. Inžinieri pracujúci pre spoločnosť Intuitive Machines sa na poslednú chvíľu zmobilizovali a navrhli softvérovú záplatu, ktorá umožnila získanie požadovaných údajov o nadmorskej výške a rýchlosti z systému NASA, aby zabezpečili bezpečné pristátie sondy.

Generálny riaditeľ spoločnosti Intuitive Machines Steve Altemus tiež počas brífingu potvrdil, že jediný náklad na strane obrátenej smerom nadol je umelecké dielo zaslané komerčným zákazníkom, čím narážal na sochu 125 miniatúrnych mesiacov od umelca Jeffa Koonsa. Problémy so smerovacím systémom Odyssea tiež zmarili nasadenie EagleCam, kamery, ktorá mala byť vyhodená počas zostupu pristávacieho modulu. Intuitive Machines môže aj tak kameru nasadiť neskôr, ako povedal tím z Embry-Riddle Aeronautical University, ktorý kameru vyvinul, CNBC.