Skip to main content

Dnes rozhovor s prezidentom Crunchyroll, Rahulom Purinim, ktorý je predstaviteľom streamovacej služby, ktorá sa zameriava čisto na anime – a je to vskutku najväčšia služba pre anime, ktorá stále funguje. Rahul má dlhú históriu s anime: viac ako sedem rokov pracoval vo Funimation, spoločnosti, ktorá sa založila v 90. rokoch, aby distribuovala Dragon Ball Z americkým divákom, ešte predtým, ako sa ujal funkcie v Crunchyroll.

Anime sa môže zdať ako okrajový obsah, ale nie je to až taký okrajový obsah, ako by sa mohlo zdať – naši kolegovia z Polygon práve uskutočnili veľký prieskum divákov anime a zistili, že 42 percent Generácie Z a 25 percent mileniálov sleduje anime pravidelne. A Crunchyroll rastie spolu s týmto publikom. Ako väčšina poskytovateľov zábavy, aj táto služba skutočne explodovala počas pandémie, keď počet platiacich predplatiteľov vzrástol z 5 miliónov v roku 2021 na viac ako 13 miliónov od uplynulého mesiaca. Ale je zaujímavé, že Rahul hovorí, že rast Crunchyroll nie je podnietený tým, že by sa anime pozeralo viac a viac ľudí, ale tým, že čoraz viac fanúšikov anime – najmä tých, ktorí sledujú pirátstvo – si začína platiť za toto obsah.

Všetky streamovacie služby majú zložité vzťahy s ľuďmi, ktorí tvoria diela, ale pretože anime je úzko prepojené s japonskými anime štúdiami a tvorcami, Rahul má jedinečnú výzvu – budete ho počuť hovoriť o spleti držiteľov licencií, produkčných spoločností a ďalších, ktorí sa podieľajú na globálnom distribuovaní anime.

Počúvajte Decoder, reláciu hostenú Nilayom Patelom z The Verge o veľkých nápadoch – a ďalších problémoch. Prihláste sa tu!

To spôsobuje veľa typických Decoder otázok o rozhodovaní, samozrejme – veľa ľudí má slovo v tom, čo Crunchyroll robí. A táto epizóda môže mať najzložitejšie odpovede na štrukturálne otázky Decoder, aké sme kedy mali, pretože spoločnosť známa dnes ako Crunchyroll, LLC je súčasťou Sony, ktorá vznikla v priebehu 30 rokov chaotických mediálnych fúzií a čistého korporátneho chaosu. Stručne povedané, Sony získalo väčšinu Funimation v roku 2017, získalo Crunchyroll v roku 2021 a potom v roku 2022 spoločnosti spojili, s Rahulom na čele novej organizácie. Budete nás počuť hovoriť o tom dosť, pretože to samozrejme ovplyvňuje tak veľa toho, čo je Crunchyroll teraz.

Rahul hovorí, že Crunchyroll je teraz v stabilnej štruktúre a je pripravený na vykonávanie, ale veci nie sú celkom upokojené. Sony tento mesiac oznámil, že v apríli definitívne ukončí Funimation. Používatelia nie sú šťastní, najmä preto, že to znamená, že nejaké digitálne nákupy už nebudú dostupné. Opýtal som sa Rahula na to, pretože oficiálne vysvetlenie spoločnosti bolo úprimne nedostatočné, a on mi povedal, že spoločnosť sa snaží vynahradiť tieto nedostatky tým, že ponúka náhradné digitálne kópie na iných službách.

Je to tu malá vec, ale je to súčasť oveľa väčšej konverzácie, ktorú celý priemysel vedi o tom, či má koncepcia vlastníctva digitálnych médií vôbec nejaký význam.

A samozrejme, musel som sa Rahula opýtať na večnú debatu anime: titulky vs. dabing.

Dobre, prezident Crunchyroll Rahul Purini, ideme na to.

Tento prepis bol jemne upravený na skrátenie a zrozumiteľnosť.

Rahul Purini, ste prezidentom Crunchyroll. Vítam vás v Decoder.

Ďakujem, Nilay.

Som veľmi nadšený, že s vami môžem hovoriť. Crunchyroll je veľmi zaujímavá streamovacia služba. Všetky veľké streamovacie služby prechádzajú určitým druhom convulsion. Niečo sa deje s veľkými streamovacími službami. Crunchyroll je veľmi malý, veľmi zameraný na anime. Zdá sa, že sa mu darí celkom dobre. Som veľmi zvedavý, ako ste dokázali to všetko zariadiť a som veľmi zvedavý, kam to smeruje, ale chcem začať od základov. Vysvetlite ľuďom, čo je Crunchyroll.

Crunchyroll je mediálna a zábavná spoločnosť zameraná na obsluhu veľmi špecifického publika, ktorým sú fanúšikovia anime. Takže anime, pre vaše publikum, je animácia, ktorá sa vymyslela a vytvorila v Japonsku. Je to veľmi dynamický formát rozprávania príbehov a má niečo pre každého fanúšika.

Keď uvažujeme o tejto špecifickom definícii, „vyrobené v Japonsku“ sa javí ako najobmedzujúcejšia časť tejto hádanky. Je to kľúčové pre vašu definíciu anime? Je to to, čo sa fanúšikovia rozhodli, že je? Odkiaľ to prichádza konkrétne?

Spôsob, akým uvažujeme o anime, si myslíme, že je to niečo, čo sa vymyslí a / alebo vytvorí v Japonsku. A dôvodom, prečo to veríme, je, že keď sa fanúšikovia anime pýtajú, prečo sú priťahovaní anime, čo robí z anime niečo tak dôležité pre nich, existuje veľa faktorov. Ale niektoré z týchto dôležitých vecí, o ktorých hovoria, sú spojenie so japonskou popkultúrou, spojenie s japonským spôsobom rozprávania príbehov a príbehy a charaktery a spôsob, akým japonskí tvorcovia tieto príbehy a postavy vytvárajú a privádzajú ich k životu. Z týchto dôvodov cítime, že pre to, aby bol anime skutočne autenticky anime, musí mať v sebe tie prvky. A preto si myslíme, že je dôležité, aby to bolo vymyslené alebo vyrobené v Japonsku.

Crunchyroll má dlhú históriu, o ktorej by sme mali hovoriť, ale existuje spojenie so Sony, spojenie s Japonskom, spoločnosť je postavená z fúzií. Je tam celkom veľa vecí v pozadí, ako sa Crunchyroll stal spoločnosťou. Udržiavate korporátne spojenie s Japonskom? Je to základná časť totožnosti spoločnosti, alebo je to len: „Dovážame japonskú animáciu pre 12 miliónov ľudí v Spojených štátoch?“

Je to skutočne dôležitá súčasť toho, kým sme. Ako ste spomínali, Crunchyroll je splynutím niekoľkých spoločností, ktoré boli všetky zamerané na toto publikum. Všetky mali jednu spoločnú vec. Mali všetky veľmi silné spojenie späť do Japonska a vzťah späť do japonského tvorivého ekosystému v Japonsku. A dodnes to veľmi udržiavame. Takže máme pomerne dlhé vzťahy s tvorcami v Japonsku. Máme veľký tím v Japonsku, ktorý pracuje s týmto tvorivým ekosystémom deň čo deň. Sme ex-Japon biznis, to znamená, že neprevádzkujeme službu a náš biznis v Japonsku, pretože máme silné partnerstvá s partnermi, ktorí to robia v Japonsku, ale máme hlboké spojenia s týmto ekosystémom a využívame ho na to, aby sme anime priniesli globálnemu publiku.

Jednu vec, ktorá je zaujímavá na tomto – a chcem sa na to ešte trochu dopytovať, a potom chcem hovoriť o skutočnej štruktúre spoločnosti, ktorá je fascinujúca. Väčšina internetových služieb je inherentne globalizovaná. Sú inherentne sploštené kultúry. Keď sa pozriete na Spotify rebríčky po celom svete a je to ako zmiešanina rôznych kultúr, ktoré prichádzajú dokopy. Často americká kultúra dominuje a rôzne krajiny po celom svete majú o tom silné pocity. Ale to je väčšina platforiem, majú tendenciu byť na globálnej úrovni ploché a najmä v meradle, majú tendenciu splošťovať všetko.

Ste veľmi konkrétni. „Ideme kúpiť animáciu v Japonsku, máme spojenie s tými tvorcami a vezmeme to na tento trh. A to je služba, ktorú poskytujeme.“ Cítite nejaký tlak, keď sa zamyslíte nad rastom na tomto základe? Pretože väčšina iných platforiem, hľadia na rast a potom čokoľvek je tá špecifika, má tendenciu zmiznúť v prospech rastu tak rýchlo, ako je to možné.

Výhodou pre nás je, že je tu veľa príležitostí pre rast, dokonca len tiež zamerané na toto jedno kohortové publikum, ak chcete, na fanúšika anime. Máme výskumy, ktoré ukazujú, že je asi 800 miliónov ľudí, ktorí sú anime vedome, anime záujemcovia a sledujú anime mimo Číny a Japonska. Takže to je obrovský [celkovo dostupný trh]. Takže pre nás cítime, že je príležitosť rásť a pokračovať v raste, aj keď sme zameraní na toto publikum.

Takže necítime tlak na rozširovanie. Hovoríme, že nechceme byť niečím pre každého. Chceme byť všetkým pre niekoho a tym niekym pre nás je fanúšik anime. Takže na čom sa sústredíme je, uistiť sa, že tomuto fanúšikovi holisticky slúžime na všetkých ich dotykových bodoch pre ich fandom.

Tento vzťah dáva zmysel na exportnej strane, že? Je tam kultúra tvorcov v Japonsku. Vezmete ich prácu, zaplatíte za ňu, vezmete ju do veľkej publiky mimo Japonska rôznymi spôsobmi. Stretnete sa s fanúšikmi tam, kde sú. Chodí to aj opačným smerom? Vracajú sa potreby alebo priania fanúšikov v Spojených štátoch späť k japonským tvorcom, alebo je tam vplyv v tomto smere?

Absolútne. Takže jednou z našich výmenných hodnôt s tvorcami v Japonsku – čo sa zaväzujeme im jedinečne priniesť – sú tieto spätné informácie. Takže za posledných 25 alebo 28 rokov v závislosti od toho, ktorú spoločnosť berieme do úvahy, sme vybudovali vzťahy s fanúšikmi v týchto regiónoch po celom svete. A aj keď majú fanúšikovia anime veľa podobností po celom svete, ich preferencie, čo sledujú, ako to sledujú, je trochu odlišné v každej regióne.