Skip to main content

Kiná v Číne: Predohra k „Hunger Games“ neuspela, diváci naďalej ignorujú americké franšízne filmy

Lionsgate’s prequel The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes otvoril čínsku pokladnicu na filmoch na treťom mieste počas víkendu, keď prehral s dvoma domácimi filmami a zarobil iba 4,6 milióna dolárov. Je to len najnovší sklamaný výkon amerického franšízneho filmu na tomto trhu.

Songbirds & Snakes získal od čínskeho publika nízke až priemerné hodnotenia, a predajná aplikácia na lístky Maoyan predpokladá, že celkovo zarobí len približne 7 miliónov dolárov do konca jeho distribúcie.

Songbirds & Snakes bola uvedená osem rokov po tom, čo posledný film z Hunger Games bol hraný v kinách a 12 rokov po tom, ako prvý film vstúpil na veľké plátno. Predchádzajúce štyri filmy Hunger Games, ktoré sú založené na dystopických YA románoch Suzanne Collins a v hlavnej úlohe s Jennifer Lawrence, všetky dosahovali v Číne podstatne lepšie výsledky ako nový titul. The Hunger Games (2012) zarobil celkovo 27 miliónov dolárov, zatiaľ čo The Hunger Games: Catching Fire (2013) vzal 28 miliónov dolárov, The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 (2014) priniesol 36,5 milióna dolárov, a The Hunger Games: Mockingjay – Part 2 (2015) zarobil 21,5 milióna dolárov.

Avšak prequel od Lionsgate nie je jediný americký franšízny tentpole, ktorý má problémy na rozľahlom čínskom trhu. Disneyho The Marvels, po stratenej prvej víkendovej premiére s rekordne nízkym otvorením MCU vo výške 11,5 milióna dolárov, klesol na šieste miesto vo svojom druhom týždni, pričom zarobil 1,4 milióna dolárov. Maoyan teraz odhaduje, že film, ktorý stál na výrobu odhadovaných 200 až 250 miliónov dolárov, sa vyšplhá na sumu okolo len 15 miliónov dolárov (RMB 111 miliónov).

Superhrdinovské filmy boli najvýraznejšie sklamaním, ale franšízy amerických štúdií ako celok majú v Číne tento rok pokles. Universalov Fast X si drží korunu za najväčší hollywoodsky film roku 2023 v krajine, s otvorením 51,1 milióna dolárov a celkovým ziskom 140 miliónov dolárov. A Transformers: Rise of the Beasts otvoril so 40 miliónmi dolárov a vyšplhal sa na 92 miliónov dolárov. Skoršie inštalácie oboch filmových sérií zarobili omnoho viac, čo naznačuje širokú eróziu franšíz štúdií v Číne.

Čínsky kriminálny triler Kto je podozrivý (aka Posledný podozrivý) sa umiestnil na prvom mieste počas víkendu a vyhral svoj tretí týždeň v rade. Zarobil 10,6 milióna dolárov a doteraz má celkový zisk 68,1 milióna dolárov. Film režírovala Zhang Mo, dcéra čínskej filmovej legendy Zhang Yimou. Produkčnú spoločnosťou je Beijing Dino Films a v hlavnej úlohe trileru hraje herečka Zhang Xiaofei ako právnička, ktorá je nútená brániť obžalovaného z trestu smrti, po tom, čo je jej dcéra unesená.

Domáce drama od Alibaby, Buď moja rodina, sa z tretieho miesta vyšplhala na druhé, zarobili 4,8 milióna dolárov počas víkendu a celkovo 15,4 milióna dolárov.

The Ballad of Songbirds & Snakes je adaptáciou knihy od Suzanne Collins pod rovnakým názvom. Vo filmových premiérach v domácej Severnej Amerike otvorila s 44 miliónmi dolárov, čo bolo dostatočné na víťazstvo počas víkendu, ale zisk bol nižší, ako sa očakávalo. V obsadení predohry vedú Rachel Zegler a Tom Blyth, ktorí hrajú po boku Petra Dinklagea, Jasona Schwartmana a Viole Davisovej. Francis Lawrence, ktorý režíroval tri predchádzajúce filmy Hunger Games, sa vracia ako režisér.

Pošlite nám tip pomocou nášho anonymného formulára.

Zdroj:

The Hollywood Reporter