Skip to main content

Pokrok priemyslu vidíme okolo seba každý deň. Tento pokrok môžeme hodnotiť ako pozitívny, pretože všetky vynálezy sledujú jeden cieľ – zlepšiť náš život, priniesť nám viac pohodlia a bezpečnosť. Mnoho moderných zariadení zahŕňa aj elektrické motory. Sú to malé moderné zariadenia, ktoré boli vynájdené v 19. storočí. Od ich objavenia uplynul nejaký čas a dnes majú úplne inú podobu ako v minulosti. Princíp fungovania sa nezmenil, takže dnes si môžeme využívať ich výhody. To, kde elektromotory môžeme využívať a aký typ prevodoviek je najbežnejší sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. 

Elektrické motory

elektromotorElektrické motory alebo elektromotory sa všeobecne používajú vo všetkých typoch priemyselných odvetví na pohon strojov, dopravníkových systémov, čerpadiel, ventilátorov či kompresorov. Taktiež v akýchkoľvek aplikáciách, ktoré si vyžadujú elektrický pohon. Sú vyrábané v liatinových alebo hliníkových krytoch a v jedno alebo trojfázových variantách. Nohy motora môžu byť ponechané alebo odstránené v závislosti od miesta, kde je motor namontovaný, a môžu byť tiež vybavené rôznymi doplnkami, ktoré uľahčujú pripevnenie motora.

Šnekové elektroprevodovky

snekove prevodovkyZávitovkové prevodovky (šnekové prevodovky) majú usporiadanie ozubených kolies, v ktorom závitovkové koleso, teda ozubené koleso vo forme skrutky, zaberá so závitovkovým kolesom (podobným čelnému kolesu). Závitovkové prevodovky produkujú výstup, ktorý je 90° od vstupu. Na prenos vyššieho krútiaceho momentu alebo na zníženie otáčok je možné použiť práve tento typ prevodovky. 

Prevodovky sú k dispozícii v mnohých variantoch, jednou z najbežnejších je práve šnekový typ elektroprevodovky. Tieto šnekové prevody, ako sme spomenuli vyššie, sa zvyčajne používajú na prenos sily medzi dvoma rovnobežnými a neprekríženými hriadeľmi a umožňujú zníženie rýchlosti a zvýšenie krútiaceho momentu medzi hnacím motorom a poháňanou aplikáciou. To, aké zníženie požadujete, bude závisieť od pomeru, ktorý zadáte pri objednávaní prevodovky, spolu s prírubou potrebnou na pripojenie k hnaciemu motoru.


Ak chcete získať viac informácií o tom, aký typ výkonového motora či šnekovej elektroprevodovky potrebujete, alebo ak si nie ste istí, čo je pre danú aplikáciu vhodné, navštívte stránky VYBO Electric https://www.elektromotory.sk, kde okrem širokého výberu máte možnosť kontaktovať aj odborníkov, ktorí vám veľmi radi so všetkým poradia. 

 

One Comment